Len na Slovensku môže stáť jazda elektromobilom dvakrát viac ako klasickým autom

  • Spoločnosť Greenway, ktorá vybudovala sieť nabíjacích staníc po celom Slovensku, oznámila, že spoplatní svoje služby.
charger
  • Spoločnosť Greenway, ktorá vybudovala sieť nabíjacích staníc po celom Slovensku, oznámila, že spoplatní svoje služby.

A to nielen tak lacno. Nabíjanie bez predplateného programu ťa bude stáť 50 centov za minútu, s programom Optimal (19 eur mesačne) 20 centov za minútu a s balíkom Full (69 eur mesačne) 10 centov za minútu. Nemusíme sa tváriť, že spoločnosť Greenway nemá veľké náklady, tieto sumy sú však podľa môjho názoru prestrelené.

Zmyslom elektromobilov má byť práve totiž ochrana ovzdušia, maximálne čistá, ekologická jazda. Čo by však mohlo bežných ľudí presvedčiť je aj to, že prevádzkové náklady pri elektromobile sú omnoho nižšie. Takéto autá totiž stále nie sú lacný špás a aj keď prichádzajúcu Tesla Model 3 si už budú môcť dovoliť viacerí, stále to nie je auto pre bežnú slovenskú rodinu.

Screen Shot 2016-05-05 at 10.26.51

Screen Shot 2016-05-05 at 10.25.33

Na fóre teslaclub.sk avizoval používateľ s prezývkou „enfko“, že jeho Tesla vydrží po 45 minútach nabíjania na nabíjačkách Greenway cca. 172 kilometrov. 170 kilometrov teda odjazdíš za 22,50 eur. Pri aute s priemernou spotrebou 6,0 litra na 100 kilometrov a predpokladanou cenou 1,2 eur za liter pohonnej hmoty ťa rovnaká vzdialenosť vyjde približne na 12,3 eura. Čistá jazda je pekná vec, ale za dvojnásobok?

Aby sme boli objektívni, snažil som sa zistiť, aký dojazd reálne ponúka nabíjanie na nabíjačkách Greenway, na stránke spoločnosti som však našiel len strohé vyjadrenie. „V priebehu 25 minút nabijete svoje elektrické auto dostatočne, aby ste pohodlne prešli ďalšie šťastné kilometre a mohli nabíjať svoje auto na ďalšej stanici GreenWay.“

Screen Shot 2016-05-05 at 10.25.25

Aké šťastné kilometre? Od ktorej stanice ku ktorej?

Aby sme na Slovensku jazdili naozaj „green“, musíme si asi počkať na ďalšie nabíjačky Tesly..

zdroj fotografií: greenway.sk, zdroj titulnej fotografie: pcmag.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech