Slovenskú nemocnicu na východe zaplnili nezaočkovaní, museli prijať radikálne opatrenie

  • V košickej nemocnici L. Pasteura je aktuálne hospitalizovaných 43 pacientov s COVIDom, 93 % z nich je nezaočkovaných
  • Nemocnica pristúpila k ráznym krokom, dnes obmedzili voľný pohyb osôb na minimum
Nemocnica
TASR/AP Photo/Maya Alleruzzo
  • V košickej nemocnici L. Pasteura je aktuálne hospitalizovaných 43 pacientov s COVIDom, 93 % z nich je nezaočkovaných
  • Nemocnica pristúpila k ráznym krokom, dnes obmedzili voľný pohyb osôb na minimum

V univerzitnej nemocnici L. Pasteura (UNLP) v Košiciach je momentálne hospitalizovaných 43 COVID pacientov, 93 percent z nich nie je zaočkovaných. Informovala o tom hovorkyňa UNLP Košice Monika Krišková.

„Na umelú pľúcnu ventiláciu je napojených osem ťažko chorých, ďalší deviati na jednotke intenzívnej starostlivosti (JIS) potrebujú neinvazívny vysokoprietokový kyslík. Vzhľadom k rýchlosti šírenia ochorenia COVID-19 považujeme za nevyhnutné prijať nové opatrenia, ktorými posilníme ochranu zdravia a bezpečnosť pacientov, ale aj našich zdravotníkov,“ povedal generálny riaditeľ UNLP Košice Ján Slávik.

Obmedzili voľný pohyb osôb

Každý, kto vstupuje do Univerzitnej nemocnice L. Pasteura Košice musí mať prekryté dýchacie cesty respirátorom bez výdychového ventilu FFP2. Oddnes zároveň v druhej najväčšej nemocnici na Slovensku obmedzili voľný pohyb osôb na minimum. Nové opatrenia a usmernenia pre pacientov vychádzajú z aktuálneho COVID automatu pre červený stupeň.

Dal by si sa očkovať proti COVID-19?

Pacienti sa musia podrobiť centrálnej triáži pred vstupom na jednotlivé pracoviská.

„Na centrálnej triáži dostanú všetky vstupujúce osoby náramok, ktorý umožní nášmu personálu ľahko identifikovať, či je pacient rizikový, alebo nie. Biely náramok dostanú nerizikoví pacienti. Pokiaľ u pacienta pri vstupe náš personál zaznamená zvýšenú teplotu a prejavy respiračného ochorenia označí ho červeným náramkom, pretože ide o rizikového pacienta, resp. pacienta s potvrdeným ochorením COVID-19,“ vysvetľuje výkonný riaditeľ pre liečebno-preventívnu starostlivosť Ľuboslav Beňa.

Ak personál identifikuje pri triáži rizikového pacienta, okamžite kontaktuje príslušné oddelenie. Manažovanie zdravotnej starostlivosti oňho bude následne v špecifickom režime. „Pokiaľ ide o plánované vyšetrenia v ambulanciách, chceme požiadať našich pacientov, aby aj naďalej využívali telefonické triedenie a objednávanie. Objednaným pacientom odporúčame prísť na dohodnutý čas s kratším predstihom,“ dodal Beňa.

Zákaz návštev na oddeleniach

Personál bude aktívne kontrolovať a usmerňovať pacientov na svojich pracoviskách. Pre elimináciu rizika šírenia ochorenia v UNLP oddnes zavádzajú zákaz návštev na oddeleniach až do odvolania.

Výnimku zo zákazu majú osoby v paliatívnej starostlivosti, ťažko chorí alebo umierajúci. O možnosti návštevy takéhoto pacienta rozhoduje vedúci lekár pracoviska, prípadne službukonajúci lekár. Povolené sú aj návštevy kňazov za účelom podávania sviatosti pomazania ťažko chorým alebo umierajúcim,“ uzatvára generálny riaditeľ.

Pacienti sa nateraz nebudú môcť pohybovať voľne po areáli nemocnice, okrem lôžkového oddelenia, kde sa nachádzajú. Sprievod má pacient povolený výhradne v opodstatnených prípadoch, ako sú hendikepovaní pacienti či detskí pacienti. Priniesť alebo odniesť osobné veci možno hospitalizovaným pacientom denne od 15:00 do 16:00.

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech