Slovensku sa otvorili dvere budúcnosti: Podáme si ruku s partnerom svetového kalibru

  • Cez víkend rokovali naši exportéri vo Viedni s delegáciou kráľovstva Saudskej Arábie
  • Cieľom je vytvoriť obchodnú a ekonomickú spoluprácu
Saudská Arábia, peniaze
Ilustračné foto: Unsplash/ekrem osmanoglu, Ibrahim Boran
  • Cez víkend rokovali naši exportéri vo Viedni s delegáciou kráľovstva Saudskej Arábie
  • Cieľom je vytvoriť obchodnú a ekonomickú spoluprácu

Slovákom sa ponúka možnosť pôsobenia na zaujímavom trhu. Slovenským podnikateľom sa totiž po novom otvárajú dvere do Saudskej Arábie. Cez víkend rokovali naši exportéri vo Viedni s delegáciou kráľovstva Saudskej Arábie vedenou ministrom pre investície Khalidom Al-Falihom, informuje SITA.

Podnikateľom sa otvárajú dvere do Saudskej Arábie

Ako informoval predseda Rady slovenských exportérov Lukáš Parízek, stretnutie poslúžilo na úvodné predstavenie a kontakt medzi oboma stranami s cieľom vytvoriť pravidelný formát obchodnej a ekonomickej spolupráce.

Mrakodrap pri mori & lampy smerujúce k mešite
zdroj: Pexels/dalya al & Pexels/حمزة رسلان

„Pre slovenských podnikateľov a špeciálne exportérov to bola unikátna príležitosť, nakoľko sa Saudská Arábia otvára svetu a poskytuje obrovské podnikateľské príležitosti. V neposlednom rade, Slovensko zriaďuje veľvyslanectvo v Rijáde. Myslím si, že načasovanie je perfektné a my sme s Radou slovenských exportérov pri tom, verím, že vytvoríme efektívny formát spolupráce so saudskými partnermi,“ uviedol po rokovaní Parízek.

Slovenské firmy mali možnosť predstaviť svoju činnosť a ambície na saudskom trhu. Prezentovali projekty v oblasti digitalizácie letiskových dát, digitálneho učenia, inovatívne riešenia v oblasti biometrie a bezpečnosti, ale taktiež projekčnú stavebnú činnosť či koncept modernizácie výstaviska Incheba. Minister Al-Falih sa zaujímal o oblasť automobilového priemyslu a know-how slovenských spoločností v tejto oblasti. Partneri sa dotkli aj sektorov obranného priemyslu a poľnohospodárstva.

Rada slovenských exportérov v rámci svojej činnosti pôsobí ako platforma pre efektívnu komunikáciu a informačnú podporu pre podnikateľský sektor smerom k štátnym inštitúciám či zahraničným partnerom. V súčasnosti má vyše 100 členov a 20 partnerov zo všetkých segmentov, ktorí exportujú produkty a služby do celého sveta.

Za posledné roky si môžeme všimnúť obrovský pokrok Saudskej Arábie, jej snahu o modernizáciu a rozvoj turizmu. Zatiaľ čo v európskych krajinách je osud niektorých lyžiarskych stredísk otázny, v Saudskej Arábii chcú budovať strediská uprostred púšte. Len nedávno sme ťa informovali, že k tomu by im mohla dopomôcť aj slovenská spoločnosť Tatry Mountain Resorts.

Slovenský gigant sa uchádza o mimoriadne lukratívny kšeft

Vláda Saudskej Arábie podporuje aktivity, ako je horolezectvo, paragliding a horská cyklistika, ale aj napríklad lyžovanie. Celkovo sa očakáva, že úsilie vlády Saudskej Arábie o rozvoj odvetvia turizmu bude mať významný vplyv na financie krajiny. Zároveň však vytvorí aj nové pracovné miesta. Samozrejme, v neposlednom rade zvýši záujem ľudí z celého sveta.

Spoločnosť Tatry mountain resorts, a. s. (TMR), ktorá prevádzkuje horské strediská a turistické služby v regióne strednej a východnej Európy, mieri na juhovýchod. Spoločnosť rokuje o možnosti spolupráce pri rozvoji turizmu v Saudskoarabskom kráľovstve. Informoval o tom vo februári v tlačovej správe jej hovorca Marián Galajda.

Zástupcovia TMR sa v Rijáde už stretli s princeznou Fahda al Saud, členkou kráľovskej rodiny, ktorá je zodpovedná za vybudovanie a rozvoj turizmu v horskej oblasti Sudah. Stalo sa tak na jej pozvanie s cieľom vypočuť si osobne predstavu a ponuku zástupcov spoločnosti.

„Komunikujeme vzájomne asi pol roka a tomuto stretnutiu predchádzalo viacero predkôl rokovaní. Príležitosťou pre nás je vízia rozvoja turizmu hlavne v horských oblastiach do roku 2030, dokedy sa chce Saudská Arábia po vzore Dubaja a okolitých štátov stať rovnako atraktívnou destináciou,“ informoval predseda predstavenstva TMR Igor Rattaj.

Zdroje: SITA, Archív Startitup

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá