Slovensku sa to nepodarilo. 5 štátov, ktoré úspešne vyhrali nad koronou a tešia sa z 0 prípadov za deň

  • Slovensku sa ani po tvrdých opatrenia nepodarilo zvíťaziť nad koronavírusom
  • Pozri sa, ktorých 5 štátov to dokázalo a dnes hlásia nulové prírastky
Sväty Krištof
TASR/AP/Flickr, Alessandra Tarantino, Jasmine Halki
  • Slovensku sa ani po tvrdých opatrenia nepodarilo zvíťaziť nad koronavírusom
  • Pozri sa, ktorých 5 štátov to dokázalo a dnes hlásia nulové prírastky

Ani tvrdé opatrenia, ani podkopaná ekonomika nezabránila ďalšiemu šíreniu vírusu COVID-19 na Slovensku. Nakazených pribúda čoraz viac, ale priebeh ochorenia naďalej ostáva mierny. Denný počet pozitívne testovaných sa od stredy posledného týždňa pohyboval na úrovni nad 50 prípadov. Výnimkou bol iba víkend. V súčasnosti máme 1 238 aktívnych prípadov, čo je najviac od začiatku pandémie. Vyliečených je 2 153 a úmrtí je 33.

Premiér Igor Matovič chcel byť so svojimi opatreniami a bojom proti koronavírusu vzorom pre ostatné krajiny, no nás predbehli štáty, ktoré nad koronou skutočné vyhrali a denne hlásia nulové prírastky. Väčšina z nich vyhrala boj vďaka svojej výhodnej geografickej polohe, jedná sa o ostrovy. Jeden z nich sa nachádza priamo v Európe.  

testovanie na koronavírus
zdroj: TASR/Johan Nilsson/TT News Agency via AP

Vatikán

Vatikán je najmenší štát na svete a leží v srdci Ríma. Populácia Vatikánu je pomerne nízka, oficiálne má len vyše 800 obyvateľov, ktorí sú zväčša cirkevní hodnostári a členovia švajčiarskej gardy. Koronavírus sa nevyhol ani sídlu hlavy Katolíckej cirkvi. COVID-19 úspešne prekonalo 12 obyvateľov.  Okamžite po odhalení prvých pozitívnych sa začalo s rozsiahlymi opatreniami, ktoré mali zabrániť šíreniu nákazy a predovšetkým ochrániť pápeža. Opatrenia, zdá sa, boli úspešné, Vatikán hlási nulové prírastky.

Grónsko

Koronavírus sa nevyhol ani večne chladnému Grónsku. Najväčší ostrov na svete obýva vyše 56-tisíc obyvateľov. Nákazu koronavírusom zaznamenali u 14 z nich. Všetci sa z nej úspešne vyliečili a hlásia nula nakazených. V boji proti šíreniu koronavírusu využilo Grónsko hlavne svoju výhodnú polohu ostrova, vďaka čomu sa mu podarilo úplne izolovať od zvyšku sveta.

Grenada

Grenada je ďalší ostrovný štát, ktorému sa podarilo vyhrať nad koronavírusom. Ostrov sa nachádza v Karibskom mori a obýva ho vyše 112-tisíc obyvateľov. Koronavírus zaznamenali u 24 obyvateľov štátu. Úspešne sa vyliečili všetci nakazení a ostrov hlási nulové prírastky.

Nová Kaledónia

Ostrovný štát Nová Kaledónia patrí pod francúzsku administratívu a nachádza sa v blízkosti Austrálie. Počet obyvateľov je vyše 270-tisíc. Pozitívne testovaných bolo 23 obyvateľov ostrova, všetci sa úspešne vyliečili z koronavírusu. Ostrov hlási nulové prírastky. 

Svätý Krištof a Nevis

Karibské ostrovy Svätý Krištof a Nevis tvoria federatívnu dvojicu, ktorá sa nachádza v blízkosti Portorika a patrí pod britskú monarchiu. Počet obyvateľov je vyše 53-tisíc. Koronavírus úspešne prekonalo 17 z nich. Ostrovy hlásia nulové denné prírastky.

Štáty, kde sa neobjavil koronavírus vôbec 

BBC priniesla príbehy 10 krajín, ktorým sa úspešné podarilo úplne vyhnúť nákaze koronavírusom.  Medzi ne patrí Palau, Mikronézia, Maršalove ostrovy, Nauru, Kiribati, Šalamúnove ostrovy, Tuvalu, Samoa, Vanuatu a Tonga. Všetky sa síce vyhli priamej nákaze vírusu COVID-19, no napriek tomu ich ekonomiky trpia pre nedostatok turistov. 

Zdroje: BBC, Worldometer

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK