Slovenský basketbalista zabojuje o prestížnu NBA. 20-ročný Timotej sa pokúša o zázrak

  • Timotej Malovec sa prihlásil na júnový draft NBA
  • Basketbalista hrá na krídle za BC Mega Basket v Srbsku
  • Jediný hráč Slovenska bol v NBA v roku 1993
Na snímke Timotej Malovec.
Ilustračné foto TASR/Michal Svítok, Martin Baumann
  • Timotej Malovec sa prihlásil na júnový draft NBA
  • Basketbalista hrá na krídle za BC Mega Basket v Srbsku
  • Jediný hráč Slovenska bol v NBA v roku 1993

Mieri najvyššie, ako sa dá. Rodák z Bratislavy Timotej Malovec je odchovancom bratislavského Interu. Slovensko ale opustil a od roku 2022 hrá krídlo v srbskom Mega Basket Belehrad.

Basketbalista s výškou 205 centimetrov hrá za mužov svoju prvú sezónu. V ABA lige má priemer 22 odohraných minút na zápas. Na palubovke si pripísal priemerne päť bodov na zápas. Bývalý hráč Interu oslávil 25. apríla svoje 20. narodeniny.

Okrem ligových súťaží má skúsenosti aj reprezentačnými zápasmi. Súčasťou slovenskej reprezentácie je od roku 2021. Aktuálne ale jeho tím v Srbsku postúpil do semifinále Jadranskej ligy, čo pre Malovca znamená vyzvať silného súpera. V semifinále sa totiž stretnú s jedným z najlepších európskych klubov, ktorým je Crvena Zvezda Belehrad. 

Teraz mieri mladý krídelník priamo do prestížnej NBA. Jeho klub deklaroval, že má záujem zúčastniť sa vstupného draftu do zámorskej súťaže. Pre Sportnet to potvrdil generálny riaditeľ agentúry, ktorá zastrešuje basketbalistov po celom svete. 

Cesta do zámoria

Informáciu o účasti na drafte potvrdil aj samotný Malovec. „Áno, prihlásil som sa na draft, ale to je momentálne všetko, čo k tomu môžem povedať. Teraz sa plne sústredím na semifinále ABA ligy, ktoré nám začína v piatok. Ostatné veci sa budú riešiť až po sezóne,“ uviedol pre basket.sk.

Pre portál rovnako prezradil, že ešte nič nie je isté. „Zatiaľ to je v rovine, že som sa prihlásil, ale sám neviem, čo sa bude diať v najbližších týždňoch a mesiacoch,“ povedal. Aj keď nemá odozvu od žiadneho konkrétneho skauta, je si vedomý, že ich tréningy pravidelne sledujú a musí podávať konzistentné výkony. Ešte pred pomyslením na júnový draft sa ale musí sústrediť na výsledky ligovej súťaže.

Malovec hovorí, že postup do semifinále ligy vôbec neočakávali. Podľa jeho slov Olympiju Ľubľana vo štvrťfinále prekvapili, keďže aktuálne je jeho tím Mega Basket jeden z najmladších v histórii klubu. Pred favorizovanou Zvezdou má ale prirodzený rešpekt.

„Podávali sme super výkony, teraz je na nás, či to potvrdíme a zabojujeme o finále, alebo si to necháme ujsť. Zvezda neuspela v Eurolige, o to viac chcú obhájiť titul v ABA lige. Vstup je zadarmo, čakám plnú halu a dobrý zápas,“ doplnil pre basket.sk.

Odchovanec Interu je označovaný za najlepšieho obrancu v ABA lige, ale vo vyjadreniach je skromný. Odozve sa síce teší, ale dodáva, že sám nevie ohodnotiť, či je najlepší. Prejavenú dôveru sa snaží čo najviac obhajovať práve na palubovke. Ani so svojimi 205 centimetrami vďaka rýchlym nohám nemá problém brániť menších a obratnejších rozohrávačov.

Jediným Slovákom, ktorý si kedy zahral v najlepšej lige sveta, je Richard Petruška. V roku 1993 si ho vybral v druhom kole draftu Houston Rockets. Práve tento tím sa vtedy stal aj víťazom súťaže. V sezóne 1993/1994 za americký tím odohral 22 zápasov a zaznamenal celkom 53 bodov. Draftovali ho zo 46. miesta.

Aktuálne pôsobí v NBA len bývalý slovenský hráč Martin Rančík. Zastáva pozíciu špecialistu rozvoja hráčov v Chicago Bulls a o jeho príbehu sme ťa informovali v tomto článku.

Slováci v NBA

Naša história si pamätá viac hráčov so slovenskými a československými priezviskami, ktorí boli draftovaní do NBA. Žiaľ, ani jeden z nich si nezahral ani minútu.

Prvý NBA draft sa konal v júli 1947 v Detroite (vtedy sa súťaž ešte volala BAA). Počas prvého ročníka bolo vybraných 80 hráčov, tento počet ale postupom rokov stúpal. V roku 19870 draftovali dokonca rekordných 239 hráčov, píše Lukáš Kuba v blogu pre denník SME.

Veľa hráčov ale nedostalo šancu v ani jednom zápase, skončili v nižších ligách alebo nehrali už vôbec. V roku 1974 sa draft stabilizoval na desať kôl, čo trvalo do roku 1985, keď bol skrátený na sedem. O tri roky neskôr mal draft už len tri kolá a od roku 1989 sa ustálil na dvoch kolách.

Medzi hráčov s československými a slovenskými priezviskami, ktorých si NBA vybrala patrili napríklad Mike Magula, Mike Bednar, John Holup, Bob Slobodnik, Dennis Hrcka, Adam Haluska, Joe Jakubcik či Andy Kupec a Jakub Vaculik.

Zdroje: ABA, TASR, Blog SME, Basket.sk, Sportnet

Najnovšie videá

Trendové videá