Slovenský Facebook čistíme od dezinformácií stále, tvrdí Meta

  • Obrovskú mašinériu dezinformácií na slovenskom Facebooku si všimol aj americký Kongres
  • Materská spoločnosť Facebooku sľúbila, že nevhodný obsah zmaže
facebook
Pixabay/ Gerd Altmann
  • Obrovskú mašinériu dezinformácií na slovenskom Facebooku si všimol aj americký Kongres
  • Materská spoločnosť Facebooku sľúbila, že nevhodný obsah zmaže

Spoločnosť Meta podniká kroky proti šíreniu dezinformácií na svojich platformách, maže príspevky porušujúce pravidlá a spolupracuje s externými odborníkmi a orgánmi verejnej správy, a to aj na Slovensku.

Slovensko si všimli v Kongrese

V súvislosti s výzvou amerických kongresmanov spoločnosti Meta, aby zakročila proti šíreniu proruských dezinformácií na sociálnej sieti Facebook na Slovensku, to v stredu pre TASR uviedla Jekaterina Kudrinová z tlačového oddelenia Meta pre strednú a východnú Európu.

Odstraňujeme obsah, ktorý porušuje naše pravidlá, a spolupracujeme s overovateľmi faktov, aby sme vyvrátili nepravdivé tvrdenia. Ak niečo vyhodnotia ako nepravdivé, zabezpečíme, aby sa tento obsah zobrazoval nižšie a videlo ho menej ľudí,“ povedala zástupkyňa spoločnosti Meta. Dodala, že Facebook taktiež pridáva upozornenia k obsahu, ktorý je vyhodnotený ako nepravdivý.

Facebook sa vyčistí

Ako pokračovala, spoločnosť Meta má pravidelné stretnutia s predstaviteľmi úradov na Slovensku. V strednej a východnej Európe taktiež usporiadala osvetové kampane zamerané na identifikáciu možných dezinformácií.

V súvislosti s konfliktom na Ukrajine Meta podľa slov Kudrinovej rozšírila kapacity overovateľov faktov v ruštine a ukrajinčine, pričom poskytla osobitnú finančnú podporu overovateľom faktov na Ukrajine.

Logo

Redaktor Startitup s.r.o.

1300 - 2000 €
mesačne
mesačne

Predseda výboru Snemovne reprezentantov USA pre tajné služby Adam Schiff a ďalší štyria zákonodarcovia z Demokratickej strany poslali otvorený list spoločnosti Meta s výzvou, aby konala proti proruským dezinformáciám na Facebooku na Slovensku.

Členovia výboru dospeli k názoru, že Facebook nepodniká kroky na zastavenie šírenia proruskej propagandy aj napriek tomu, že slovenská a americká vláda na tento problém opakovane upozorňujú.

S trollmi roky nikto nič nerobil

Kongresový výbor vo verejnom liste pripomenul, že Facebook je na Slovensku masívne populárny a štatisticky je na ňom registrovaný približne každý druhý Slovák. Upozorňujú zároveň, že osoby, ktoré u nás šíria dezinformácie, sú často roky známe a v čase útoku Ruska na Ukrajinu sú ešte aktívnejší, píše Fontech.

„Výbor je hlboko znepokojený pokračujúcou prítomnosťou škodlivých dezinformácií a proruskej propagandy na slovenskom Facebooku a vyzýva Facebook, aby okamžite zaistil rýchle zhodnotenie, preverenie a označenie, zníženie viditeľnosti alebo odstránenie všetkých proruských dezinformácií v súlade s verejnými deklaráciami Facebooku a platnými pravidlami,“ stojí v oficiálnom vyhlásení.

Slovenské hoaxárne

Slovenské účty šíriace popagandu, alebo rovno úplne šialené dezinformácie, sú pitom dobre známe. Viaceré z nich si už vyslúžili od Facebooku ban, ako napríklad poslanec Smeru Ľuboš Blaha.

Ich témy sú rôzne, počas pandémie to bolo spochybňovanie rúšok a očkovania, dnes je to predovšetkým nekonečný a bezvýhradný obdiv k Putinovi, zľahčovanie či dokonca popieranie vojny na Ukrajine, ale nechýbajú ani chemrails či staré dobré čipovanie a reptiliáni.

Algoritmus Facebooku, ktorý vyhodnocuje a ponúka obsah používateľom podľa ich záujmov, takéto dezinformácie ešte podporuje. Ako píše The Verge, Facebook počas približne šiestich mesiacov takýto obsah ešte podporoval, namiesto toho, aby ho mazal a vyhodnocoval ako škodlivý. Mohol za to „bug“, teda laicky povedané, chyba v programe.

Facebook tak zvyšoval dosah príspevkov s násilím, nahotou či proruskou propagandou až o 30 percent. Na chybu sa prišlo až v marci tohto roka.

Zdroje: TASR, Fontech, The Verge

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá