Slovenský fond hľadá ambiciózne startupy, do ktorých tento rok preinvestuje 10 miliónov eur

  • V roku 2020 vznikol na Slovensku nový VC fond s názvom Zero Gravity Capital
  • Po roku pôsobenia na scéne má naozaj dobre našliapnuté, svoju energiu a peniaze chce aj v roku 2021 investovať do inovatívnych startupov a ich tímov
Vít Hanuš/ Zero Gravity Capital
Vít Hanuš/ Zero Gravity Capital
  • V roku 2020 vznikol na Slovensku nový VC fond s názvom Zero Gravity Capital
  • Po roku pôsobenia na scéne má naozaj dobre našliapnuté, svoju energiu a peniaze chce aj v roku 2021 investovať do inovatívnych startupov a ich tímov

Startupy ako rozbiehajúce sa firmy majú v aktuálnej krízovej situácii spôsobenej koronavírusom viaceré výzvy, ktoré potrebujú akútne riešiť. Medzi ne patria najmä zmeny v spotrebiteľskom správaní, klesajúce predaje a a nižší objem odberateľov a zákazníkov. V dôsledku toho nie sú schopné plniť plány a ciele, na ktorých sa dohodli s investormi.

Aj v tomto smere im dokáže podať pomocnú ruku VC fond Zero Gravity Capital. Dlhodobým poslaním tohto fondu je podporovať výnimočné startupy v early-stage fáze. Zameriava sa najmä na ambicióznych podnikateľov s odvážnymi nápadmi, ktorí vytvárajú nové trhy alebo pretvárajú tie existujúce. Za fondom stoja okrem štátneho Slovenského investičného holdingu skúsení súkromní investori a medzinárodný tím z Izraela, Nórska, Slovenska a Českej republiky. 

Slovenské startupy dostanú významnú pomoc. Investičné fondy sa spájajú a pomôžu bezplatným mentoringom

Fond Zero Gravity Capital po prvom roku fungovania môžu byť naozaj spokojní. V štartovacom roku a ťažkej COVID situácií mali jeho členovia možnosť vidieť viac ako 200 spoločností, zrealizovať štyri investičné transakcie do piatich spoločností. Dokonca rozpracovali ďalšie štyri do fázy pred dokončením a prideliť im viac ako šesť miliónov eur.

zdroj: Zero Capital

Navyše sa im podarilo úspešne otvoriť pobočku inovatívneho startupu Placense (data & location analytics) z Izraela na Slovensku. Ďalšie dve relokácie z Holandska a USA práve prebiehajú.  Okrem toho fond uzavrel aj svoju druhú investíciu do slovenského startupu Filmzie, ktorý spája tvorcov a divákov nezávislých filmov prostredníctvom svojej AVOD streamovacej platformy. A čo ďalej?

Pandémia a plány na rok 2021

Tvoriť biznis a partnerstvá v COVID kríze bolo a je výzvou aj pre ZGC, čo potvrdzuje aj Vít Hanuš, ktorý poskytuje po-investičnú podporu spoločnostiam, ktorým tiež radí ako uspieť a škálovať ich biznis.

Slovenské startupy ožívajú. Streamovacia platforma Filmzie získava investíciu do 1 mil. eur

Vít aj celé ZGC veria v roku 2021 v investície do spoločností, ktoré majú šancu fungovať či už v normálnych, alebo pandemických časoch. Neveria totiž len na hype firiem, ktoré rýchlo vyrástli na pandémii a sú „živí” len vďaka aktuálnej situácii. Predsa len, táto situácia sa môže čoskoro zmeniť. Hľadajú predovšetkým silných lídrov, ktorí majú šancu uspieť so svojím aktuálnym alebo modifikovaným prístupom dlhodobo a na globálnej scéne.

Cieľom pre rok 2021 je preto takéto firmy nájsť. Víziou je preinvestovať ďalších 10 miliónov eur do viac ako desiatich nových spoločností vo fáze Pre-Seed, Seed a Early Series-A. Ideálne zloženie je 50 % lokálnych a 50 % zahraničných startupov s miestnymi pobočkami. Ide zároveň o snahou o kľúčovú internacionalizáciu Slovenska.

K dosiahnutiu tohto cieľa spolupracujú s renomovanými medzinárodnými investičnými fondami, ktoré sa stávajú ich co-investormi portfóliových spoločností a podporujú tak medzinárodnú expanziu. Viac si môžeš vypočuť aj v podcaste BUSINESS TALKS.

Zdroj: Zero Gravity Capital

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá