Slovenský lekár so stoickým pokojom vycvičil antivaxerov. Jeho skvelé odpovede sú hitom internetu

  • Slovenská spoločnosť je polarizovaná a jej jednotlivé póly nevedia nájsť spoločnú reč
  • Lekár z videa je však dôkazom, že pokoj a tolerancia sú dôležitou esenciou spoločnosti
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok, reprofoto/youtube, TASR/ Ján Krošlák
  • Slovenská spoločnosť je polarizovaná a jej jednotlivé póly nevedia nájsť spoločnú reč
  • Lekár z videa je však dôkazom, že pokoj a tolerancia sú dôležitou esenciou spoločnosti

Sociálnymi sieťami sa šíri video, ktoré zachytáva diskusiu medzi lekárom a skupinou ľudí, ktorí bojujú proti očkovaniu. Tento incident sa odohral v Čadci, kde prebiehal medicínsky kongres. Mnohých divákov príjemne prekvapil najmä fakt, že aj napriek často zvýšenému tónu zo strany antivaxerov si lekár udržuje pokojný tón a pri argumentácii nestráca duchaplnosť.

Na oddelení boli aj športovci

„Dvoch kamarátov ste mi zabili,“ hovorí lekárovi v prvých minútach jeden z mužov, pričom sa v pozadí ozýva prekrikovanie ostatných.

Hneď v úvode videa doktor konšpirátorov vyzval, aby sa vyjadrovali výlučne k veciam, ktorým rozumejú. Následne antivaxerom objasnil, že práve on bol človekom, ktorý bol s pacientmi v kontakte a videl, v akom boli stave.

Dodal tiež, že chorým robili HRCT vyšetrenie pľúc, teda CT hrudníka a negatívny dopad koronavírusu bol evidentný. „Keby ste videli tie pľúca a porovnáte ich s normálnymi pľúcami tak by ste spozorovali totálny rozdiel,“  hovorí lekár a dodáva: „Mal som takých 150 ľudí a zomrelo nám 33 % z nich, čo je asi najmenej na Slovensku. Mali sme tiež pacientov, ktorí boli 3 mesiace na ventilácii a mnohých sme zachránili,“ objasnil antivaxerom ďalej.

Pokračoval, že živý príklad mohli vidieť v očkovacej lotérii, kde bol 70-ročný pán, ktorý bol v dôsledku koronavírusu napojený na pľúcnej ventilácii. Vďaka úsiliu lekárov však prežil a personálu poslal video z jeho oslavy narodenín, kde tancoval s blízkymi.

Doktor tiež pripustil, že síce zomreli staršie osoby, trpiace niekoľkými pridruženými chorobami, zomreli aj pomerne mladí ľudia. „U nás na oddelení skončili aj tridsiatnici športovci,“ vysvetľuje lekár.

Vakcína
zdroj: unsplash/Mufid Majnun

Priebeh je odlišný

Lekár z Rooseveltovej nemocnice naďalej pokojným tónom antivaxerom na otázky odpovedal. Na dotaz, či vôbec vidí rozdiel medzi očkovanými a neočkovanými, jasne dodal: „Prišla tretia vlna a máme u nás 14 pacientov, pričom sú všetci nezaočkovaní. Pravda je taká, že aj zaočkovaná osoba sa môže nakaziť, no priebeh ochorenia je úplne odlišný,“ vysvetľuje lekár.

Poukázal tiež na fakt, že očkovaní sme boli aj na detskú obrnu, či iné ochorenia, ktoré sa podarilo zmierniť práve vďaka vakcínam.

S chladnou hlavou a duchaplne odpovedal aj jednému z konšpirátorov, ktorý ho presviedčal, že od 1.1.2022 už nebudú platné PCR testy. Doktor teda podotkol, že sa môžu 1.1. stretnúť a porozprávať sa o tom, či sa tak skutočne stalo.

Vakcína
zdroj: TASR/ Ján Krošlák

Nenechali rozprávať ľudí z odboru

Aj napriek vytrvalému objasňovaniu zo strany lekára jeden z antivaxerov podotkol, že na Slovákoch sa vykonávajú pokusy. Doktor následne poukázal na nie príliš šťastné odkomunikovanie témy koronavírusu zo strany politikov.

Politici u nás rozprávajú do medicíny, čo je choré. Nenechali rozprávať ľudí, ktorí v odbore robia. Ja som intenzivista, no nebudem sa vyjadrovať ku kožným ochoreniam, lebo to nie je moja parketa,“ dodal.

Poukázal na to, že dôležitá je osobná skúsenosť lekárov. Sám vraj zažil na konci októbra situáciu, kedy mu vypadlo 12 lekárov a museli „reštartovať“ celé oddelenie. Na názor bojkotujúci rúška len trefne podotkol, že on na pozícii lekára nosil rúško už dávno pred nástupom pandémie.

Na otázky týkajúce sa pôvodu či vývoja vírusu dodal, že odpovede sa dozvieme až o niekoľko rokov. „Príde nové ochorenie a my chceme hneď na druhý deň vedieť ako ho liečiť, prípadne to, čo sa môže a čo nie. Takto to v medicíne nefunguje,“ dodal s pokojom lekár.

Zdroj: youtube/Ovčiansky Tribunál

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie