Slovenský Max Sport je predaný! Pôvodní majitelia si nechávajú minoritné podiely

  • Spoločnosť Max Sport bola predaná zahraničnému strategickému investorovi
  • Firma plánuje expandovať do zahraničia
Max Sport
  • Spoločnosť Max Sport bola predaná zahraničnému strategickému investorovi
  • Firma plánuje expandovať do zahraničia

Úspešná slovenská spoločnosť s výživovými doplnkami a proteínovými tyčinkami získala nového majteľa. Vo firme získala až 94-percentný podiel talianska spoločnosť Bauli S.p.A.

Zvyšný podiel si ponechali súčasní majitelia Max Sport Martin Poledna a Peter Kulich. Údaje z Finstatu však ešte nemusia odzrkadlovať skutočnosť. Informáciu o vstupe strategického investora nám potvrdila hovorkyňa Max Sport Daniela Harvanková.

Spoločnosť Bauli S.p.A. je v obchodnom registri zapísaná už od 14. septembra tohto roka. Cena, za ktorú boli podiely v Max Sport kúpené zatiaľ nie sú známe.

„Nový investor nahradil pôvodných finančných investorov. Nový investor, popredná talianska potravinárska spoločnosť, vstúpil do projektu s víziou pomôcť pôvodným majiteľom vybudovať z lokálneho lídra celosvetovo rozpoznávanú značu funkčných snackov a zdravých potravín. Detaily transkacie sú predmetom obchodného tajomstva, vieme ale prezradiť, že pôvodní majitelia Martin Poledna a Peter Kulich naďalej ostávajú vlastníkmi nezanedbateľného podielu a naďalej sa v spoločnosti manažérsky a exekutívne angažujú,“ hovorí pre Startitup Harvanková.

Podiely Max Sport boli ešte vo februári 2017 prevedené do Českej republiky. Spoločnosť Stoneberg s.r.o. vznikla v Česku pod menom Petra Kulicha a Wolfeco s.r.o. pod druhým zakladateľom Martinom Polednom. Podľa našich informácii majú zvyšní dvaja majitelia nezanedbateľný podiel.

„Zakladatelia spoločnosti MaxSport naďalej operujú s 20% podielom a plnou autonómnosťou pri menežovaní spoločnosti,“ potvrdila Harvanková. Poledna a Kulich prebrali firmu v roku 2010. Nestáli teda za zrodom Max Sport a firmu získali od podnikateľa Ivana Kovačiča.

zdroj: Max Sport

Výrobná hala neexistuje

Zaujímavosťou Max Sportu je fakt, že firma nemá výrobnú halu a všetky svoje produkty vyrába u externých dodávateľov. Podľa Harvankovej približne 70-percent produkcie pochádza zo Slovenska a Českej republiky.

Veľmi podobný biznis model má aj americký Apple, ktorý svoje výrobné haly nikdy nepostavil. Podobne ako Apple, aj Max Sport buduje značku, ktorú môžeme považovať za úspešnú. Max Sport prišla na trh v minulosti s novinkou, začala vyrábať tyčinky z hmyzu.

Čítaj viac >> Slováci vo svete zabodovali ich kolagénovými tyčinkami. Odborná porota ich ocenila na prestížnom veľtrhu

Slovenská legislatívna stále nepovolila predaj podobných produktov, a preto sú zatiaľ dostupné len v Českej republike. V roku 2018 spoločnosť predala rekorný počet svojich produktov.

„V minulom roku sme predali až jeden milión kilogramov zdravých snackov na Slovensku, v Česku a v ďalších 38 krajinách sveta. Len proteínových tyčiniek sme predali neuveriteľných 400 000 kg, čo je približne také množstvo, ako keby ste vedľa seba postavili 80 slonov,“ píše sa na blogu Max Sport.

zdroj: Max Sport/Facebook

Čítaj viac>> Slováci s ich proteínovými tyčinkami dobyli svet, ich tržby dosahujú niekoľko miliónov eur

Expanzia na zahraničné trhy

Podľa našich zistení mali o Max Sport záujem aj slovenskí investori. Tí však podľa spoločnosti neboli strategickí. „Od slovenských firiem sme dostávali ponuky len nestrategického významu,“ dodáva Harvánková.

Po dvoch rokoch tak boli podiely spoločnosti predané Talianom. Tí vložili podľa Finstatu do základného imania viac, ako jeden milión eur. Skutočná cena odpredaja 94-percentného podielu známa zatiaľ nie je.

Max Sport v súčasnosti predstavil novú generáciu svojich tyčiniek, ktoré sú s pridaným kolagénom. Po úspešných rokoch každoročného navyšovania tržieb od roku 2009 plánuje expandovať na zahraničné trhy. Za minulý rok firma hospodárila s tržbami takmer 9 miliónov eur, z čoho bol zisk bol takmer 400-tisíc.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech