Slovenský národný šport. Pohárik si neodpustia ani vodiči, ignorujú výstrahy

  • Na Slovensku je alkohol legálnou drogou číslo jeden
  • Niektorí sa pri jeho požívaní nekontrolujú ani pred jazdou autom
  • Často tak dochádza k zbytočným dopravným nehodám
alkohol za volantom
unsplash/Paul Einerhand, facebook/polícia slovenskej republiky
  • Na Slovensku je alkohol legálnou drogou číslo jeden
  • Niektorí sa pri jeho požívaní nekontrolujú ani pred jazdou autom
  • Často tak dochádza k zbytočným dopravným nehodám

Polícia Slovenskej republiky pravidelne prostredníctvom sociálnych sietí apeluje na vodičov áut, aby sa pred jazdou vyhli požívaniu alkoholu. Slováci však očividne akékoľvek výstrahy ignorujú.

Skoro 4 promile

„Je toto slovenský národný šport?“ pýtajú sa hneď v úvode príslušníci polície. Čísla, ktoré zverejnili, sú totiž skutočne hrozivé.

Údaje ukazujú, že niekoľko nehôd sa odohralo za prítomnosti alkoholu. Šofér v Seredi podľa slov polície nafúkal skoro 4 promile a havaroval na pumpe.

„Galantskí dopravní policajti boli privolaní k nehode na čerpacej stanici v meste Sereď. Vodič auta Renault Laguna nezvládol riadenie a vyšiel prednou časťou na chodník,“ opisuje polícia.

„Tam sa mu neuhol čierny plastový sud. Pri snahe odísť, začal s autom cúvať a narazil do stojaceho auta Opel Astra. Policajt ho podrobil dychovej skúške, ktorej výsledok dosiahol neuveriteľné 3,88 promile alkoholu.“ 

Spomínaný prípad však nebol jediným. Dopravní policajti z Nových Zámkov riešili alkohol za volantom tiež. V Šuranoch sa odohrala dopravná nehoda, počas ktorej 25-ročný vodič neodhadol situáciu na kruhovom objazde.

Namiesto toho, aby odbočil doprava, prešiel rovno a narazil do oceľového zábradlia aj dopravného značenia.

„K zraneniu osôb pri dopravnej nehode nedošlo a škoda, ktorá vznikla, je približne 1000 eur. Vodič bol podrobený dychovej skúške s pozitívnym výsledkom. Nafúkal 0,81 mg/l, čo predstavuje 1,69 promile,“ hovorí o nehode polícia.

34 vodičov, 1 týždeň a 1 kraj

V rámci Nitrianskeho kraja bolo zaznamenaných hneď niekoľko osôb, ktoré vozidlo riadili pod vplyvom alkoholu.

50-ročný muž v Štúrove nafúkal 2,77 promile, 19-ročný muž v Šali nafúkal 2,25 promile, 38-ročný vodič v Zlatých Moravciach nafúkal 2,17 promile a 39-ročný muž v Želiezovciach nafúkal 1,94 promile,“ píše na sociálnej sieti Polícia Slovenskej republiky.

Okrem spomenutých prípadov vymenovali hneď niekoľko ďalších šoférov, ktorí po vykonaní dychovej skúšky nafúkali čísla, ktoré sa pohybovali nad jedným promile.

Objasnili, že problém sa netýka len Nitrianskeho kraja. 34 vodičov za jeden týždeň nafúkalo aj v rámci Košického kraja a v Prešovskom kraji zas zaznamenali 2 havárie opitých vodičov za víkend.

Pivo
zdroj: unsplash/Julia Nastogadka

Život máš len jeden

Polícia preto neprestáva s výzvami, ktoré sa doposiaľ, žiaľ, minuli účinku. V kontrolách preto nehodlajú poľaviť.

„V kontrolách na cestách bude polícia pokračovať i naďalej, aby ochránila čo najviac život a zdravie a eliminovala z premávky opitých vodičov, ktorí ohrozujú nevinných a disciplinovaných účastníkov cestnej premávky.“

„Nezmyselný hazard so životom nielen svojím, ale aj nevinných účastníkov cestnej premávky, sa nevypláca,“ apelujú na ľudí policajti.

Alkohol
zdroj: unsplash/Giovanna Gomes

Vodičov vyzývajú, aby mysleli na to, že život a zdravie majú iba jedno a nech jazdia bezpečne. Je dôležité, aby sa na cestách správali zodpovedne a zbytočne neriskovali. 

Chcú, aby sa vrátili k svojim blízkym živí a zdraví. „Každý vyhasnutý život mrzí a niekomu chýba pri stole,“ uzatvárajú.

Zdroj: facebook/Polícia Slovenskej republiky

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie