Slovenský občan, na ktorého vydal Interpol „červený zatykač“, skončil tragicky. Jeho príbeh je odstrašujúci príklad

  • Aj Slovensko má teroristu
  • Eric Nuhanovič verboval do Iraku
  • Tragický príbeh začal už pred jeho narodením
Erik Nuhanovič
Interpol, Archív Canva
  • Aj Slovensko má teroristu
  • Eric Nuhanovič verboval do Iraku
  • Tragický príbeh začal už pred jeho narodením

Len nedávno, 22. marca, všetky média informovali o teroristickom útoku, ktorý si v Moskve vyžiadal 143 obetí. Deň na to sa k činu prihlásila Džihádistická skupina Islamský štát (IS), kvôli čomu je v Európe vyhlásené zvýšené riziko terorizmu a aj Slovensko posilňuje svoju obranu. Zbytočná panika? Ak sa ti zdá, že toto by sa na Slovensku nikdy nestalo, zrejme si ešte nepočul meno Eric Nuhanovič. 

Islamský štát sa k teroristickému činu v Rusku priznal na Telegrame. „Útok uskutočnili štyria bojovníci IS vyzbrojení samopalmi, pištoľou, nožmi a zápalnými bombami,“ vyhlásili a dodali, že útok bol namierený proti „tisícom kresťanov v hudobnej sále“. 

Ešte predtým však ruské média písali o piatich bradatých útočníkoch v maskáčoch, ktorí boli vyzbrojení samopalmi aj granátmi. Neskôr sa na sociálnych sieťach rozšírili informácie, že nerozprávali po rusky a zrejme pochádzali z oblasti Kaukazu a Ázie. Len pár dní na to zas svet obleteli fotografie zadržaných teroristov. 

Z masakru obvinili štyroch mužov z Tadžikistanu. Tí sa k masakru priznali a momentálne im hrozí doživotie.

Zvýšená pohotovosť

Surový akt otriasol všetkými štátmi Európy. Na Slovensku spustila vláda obrannú iniciatívu už niekoľko dní po udalostiach v Rusku a sám premiér Robert Fico vyjadril obavu z možného teroristického útoku počas veľkonočných sviatkov. Nasledujúce týždne má zvýšenú pohotovosť aj Slovenská informačná služba.

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštók dokonca priznal, že nábožensky motivované útoky hrozia aj v našej krajine. Informáciu získal od tajných spravodajských služieb. „Ide o útočníkov Islamského štátu, ktorých motiváciou sú náboženské útoky. Pracujem s informáciami, ktoré mám,“ ozrejmil nedávno pre Pravdu

Mnoho ľudí sa možno chytá za hlavu. Teroristi na Slovensku? Nie je to však tak dávno, keď sa meno Slováka Erica Nuhanoviča z Kvačian neďaleko Prešova objavilo na zozname hľadaných teroristov.

Príbeh ako z amerického trileru

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM
Zdroje: Pravda, RTVS, Pluska, tvnoviny.sk

Najnovšie videá

Trendové videá