Slovenský ortopéd v prípade tretej vlny odmieta ošetriť neočkovaných. Nešťastný nápis z ambulancie rozvášnil internet

  • Ak si nezaočkovaný, do ambulancie ťa nedostaneš len tak, musí ti ísť o život
  • Oznam mnohých pobúril, podalo sa trestné oznámenie, no našli sa aj takí, ktorí s rozhodnutím súhlasia
  • Ak si nezaočkovaný, do ambulancie ťa nedostaneš len tak, musí ti ísť o život
  • Oznam mnohých pobúril, podalo sa trestné oznámenie, no našli sa aj takí, ktorí s rozhodnutím súhlasia

Lekár z Topoľčian sa rozhodol, že v prípade tretej vlny koronavírusu bude na malé výnimky ošetrovať len tých, ktorí si prešli očkovaním.

Na dvere ambulancie si vyvesil odkaz, v ktorom na to upozorňuje. Pacientom na ňom tvrdí, že ak príde tretia vlna, ošetrovať bude s najväčšou pravdepodobnosťou len zaočkovaných. Ak príde pacient, ktorý ešte vakcínu nemal, pomôže mu len v prípade, ak pôjde o život ohrozujúci stav, ako napríklad dusenie či bezvedomie. Riešiť bude aj zlomeniny, no silné bolesti, akékoľvek „len“ či bežná kontrola ťa do ambulancie ortopéda Mariána Novotného nedostanú.

Už si sa bol zaočkovať proti COVID-19?

Iný lekár si nápis všimol, podal trestné oznámenie

Fotografia nápisu z dverí rýchlo zaplavila slovenský internet a mnohých pobúrila. Na lekára z Topoľčian podal psychiatrický lekár MUDr. Radoslav Čičala z Ilavy trestné oznámenie. Podnet začína tým, že každý má právo na ochranu zdravia a na základe zdravotného poistenia majú všetci občania právo na bezplatnú zdravotnú starostlivosť.

V oznámení tiež tvrdí, že neznámy lekár týmto zvýhodňuje očkovaných, ktorí môžu byť nebezpečnými bezpríznakovými šíriteľmi ochorenia. Píše tiež, že lekára nemožno vylúčiť ani z podozrenia z korupcie a finančnej motivácie, ak by mal daný lekár napojenie na farmaceutické firmy. Krok lekára je podľa slov Radoslava Čičalu v rozpore aj s článkom v Európskom dohovore o ľudských právach, ktorý zakazuje akúkoľvek diskrimináciu.

Mnohí súhlasia, aj on má právo chrániť sa

Na druhej strane s lekárom mnohí diskutujúci na sociálnych sieťach aj súhlasia. Tvrdia, že ak si môže vybrať pacient, či bude chránený alebo nie, tak na to má mať plné právo aj zdravotník. Každý si má chrániť vlastné zdravie a nikto by nemal byť povinný sa vystavovať zbytočnému riziku.

Komentujúci narážajú aj na to, že gynekológ si môže uplatniť výhradu vo svedomí a odmietnuť vykonanie interrupcie, preto by si výhradu vo svedomí mal môcť uplatniť každý lekár, teda aj ortopéd z Topoľčian.

Má 70 rokov, vírusu sa bojí, no ordinovať bude

MUDr. Marián Novotný pre portál Nitranoviny vysvetľuje, prečo k podobnému rozhodnutiu dospel. Sám má totiž takmer 70 rokov a život mu strpčujú viaceré zdravotné komplikácie a preto sa prirodzene bojí. Po svoju dávku vakcíny si bol už začiatkom tohto roka a v očkovaní vidí obrovský význam.

Pri bežnom ošetrovaní sa to snažil pacientom vysvetliť, dokola podotýkal, prečo je očkovanie dôležité. Nepochodil však a preto sa rozhodol problém riešiť inak.

Lekár konštatuje, že forma riešenia problému, ktorú zvolil, zrejme nebola najlepšia. Tvrdí, že si vie si predstaviť vášeň, ktorú fotka z nástenky jeho ambulancie vyvolala. Oznam v čakárni už viac nenájdeš, zvesili ho. K situácii sa viac nevyjadril, povedal len, že sa ordinovať chystá aj v prípade tretej vlny, koniec-koncov ordinoval počas celej pandémie a často podľa jeho slov sám zastupoval za kolegov v karanténe.

Budem veľmi rád, ak sa nielen moji pacienti napokon rozhodnú dať sa očkovať,“ ukončuje MUDr. Marián Novotný.

Zdroje: Nitra noviny, FB: Verejnosť proti nátlaku a psychickému mučeniu, Radoslav Čičala, Žužu Kováčiková

Najnovšie videá

Trendové videá