Nevídaný úspech: Slovenský startup dobyl svet senzormi v smetiakoch, teraz získal prestížny grant

  • Slovenský startup Sensoneo efektívne rieši monitorovanie zaplnenia kontajnerov a teda aj optimalizovať následný odvoz odpadu
  • Ich riešenia zaujali mestá a spoločnosti po celom svete a aktuálne ich využíva viac ako 50 krajín
  • Technologická spoločnosť, ktorou sa Slovensko chváli aj v zahraničí, najnovšie získala grant a príležitosť pre investíciu vo výške 3 milióny eur
Sensoneo, TASR/Marko Erd
  • Slovenský startup Sensoneo efektívne rieši monitorovanie zaplnenia kontajnerov a teda aj optimalizovať následný odvoz odpadu
  • Ich riešenia zaujali mestá a spoločnosti po celom svete a aktuálne ich využíva viac ako 50 krajín
  • Technologická spoločnosť, ktorou sa Slovensko chváli aj v zahraničí, najnovšie získala grant a príležitosť pre investíciu vo výške 3 milióny eur

Okrem grantu vo výške 1,368 milióna eur získali Slováci aj investičnú príležitosť od Fondu Európskej investičnej rady vo výške 3 milióny eur na urýchlenie svojho rozvoja. EIC Accelerátor (predtým známy ako SME Inštrument) je finančnou schémou programu Európskej inovačnej rady (EIC).

Jeho cieľom je podporiť vývoj špičkových európskych technologických inovácií a ich vstup na trh. Program je navrhnutý pre malé a stredné podniky s revolučnými nápadmi podloženými podnikateľským plánom s potenciálom globálnej expanzie.

Startup Sensoneo: Investorov sme nebrali len kvôli peniazom, ale kvôli ich pridanej hodnote

Výzvy na predkladanie žiadostí sa vyhlasujú spravidla štyrikrát ročne. Posledná výzva bola osobitne orientovaná na projekty podporujúce ciele Európskej zelenej dohody – inovácie, ktoré podporujú spoločenský prechod k udržateľnosti a zároveň podporujú konkurencieschopnosť a vedúce postavenie EÚ v oblasti čistých technológií.

Veľké ocenenie našej expertízy! Náš stánok na najväčšej výstave smart riešení pre mestá v Barcelone osobne navštívil…

Gepostet von Sensoneo am Mittwoch, 20. November 2019

Žiadosť o podporu podalo viac ako 2 000 spoločností z 38 európskych krajín. Vo výberovom procese, ktorý zahŕňa 2 kolá – hodnotenie projektu nezávislými odbornými hodnotiteľmi z rôznych krajín EÚ a obhajobu pred porotou zloženou z investorov, podnikateľov a odborníkov – uspelo len 64 spoločností.

„Získanie tohto prestížneho grantu je ocenením našich kvalít a dôkazom, že aj na Slovensku vieme vyvíjať prevratné technológie.Za necelé štyri roky sme naše riešenie dokázali dostať medzi svetovú špičku smart odpadových riešení a v súčasnosti ho využívajú projekty vo viac ako 50 krajinách. Teší nás, že vďaka podpore tohto grantu budeme môcť preukázať prínosy plošného nasadenia a obohatiť naše portfólio o ďalšie prevratné nástroje,“ Martin Basila, riaditeľ a zakladateľ spoločnosti Sensoneo.

Gepostet von Sensoneo am Donnerstag, 13. Juni 2019

Technológiu Slovákov pravidelne oceňujú prestížne medzinárodné súťaže, napríklad Proptech Startup Europe či Innovation World Cup Series. Sensoneo je tiež prvým komerčným riešením, ktoré v USA využilo sieť NBIoT.

Nevídaný úspech

Sensoneo je od roku 2018 len druhou slovenskou firmou, ktorá získala grant EIC Accelerator, a jedinou, ktorá zároveň získala aj ponuku na investíciu z Fondu Európskej investičnej rady.

„Dostať sa do finálneho výberu, v ktorom bolo len 8 firiem z nových členských krajín EÚ, je obrovským úspechom. Dokázala tak, že patrí medzi svetovú špičku s veľmi sľubným trhovým potenciálom. Súčasne tento krok môžeme vnímať ako väčšiu motiváciu na podporu štátu smerom k inovatívnym spoločnostiam a technologickým start-upom. Aj tieto firmy sú, naštastie, súčasťou nášho ekosystému a majú potenciál posunúť Slovensko bližšie k znalostnej ekonomike, čo je naším strategickým cieľom,“ hovorí Ivan Filus, národný kontaktný bod pre oblasť Inovácie v MSP v programe Horizont 2020.

Svetové riešenie z dielne Slovákov

Sensoneo prostredníctvom svojej unikátnej technológie revolučne mení spôsob riadenia odpadov. Riešenie kombinuje vlastné Smart senzory, ktoré monitorujú odpad v reálnom čase, s pokročilými monitorovacími zariadeniami a sofistikovaným softvérom.

To zákazníkom umožňuje komplexne digitalizovať odpadovú infraštruktúru a riadiť odpady na základe dát – stransparentniť odpadové toky, optimalizovať odpadovú zvozovú logistiku a zavádzať automatizované systémy pre spravodlivé poplatky na základe skutočnej produkcie. Spoločnosť je členom iniciatívy Circular Slovakia, zakladajúcim členom združenia Chcem smart mesto a členom asociácie Proptech Slovakia.

Spoločnosť Sensoneo pri príprave prihlášky do akcelerátora spolupracovala s konzultačnou spoločnosťou Civitta, ktorá poskytuje poradenské služby so silným zameraním na podporu startupov, firemných inovácií a riadenia projektov v oblasti výskumu a vývoja. Dlhodobo a systematicky sa venuje podpore inovačného ekosystému.

Zdroj: Sensoneo

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech