Slovenský startup NEXINEO prináša do škôl nový vzduch: Na počítačové učebne získal miliónové financovanie

  • Virtualizované počítačové učebne dodali do viac než 530 škôl
  • Momentálne pôsobia na Slovensku, v Česku a od roku 2020 v Poľsku aj v Maďarsku
Nexineo
Nexineo, virtualizované počítačové učebne NEXINEO
  • Virtualizované počítačové učebne dodali do viac než 530 škôl
  • Momentálne pôsobia na Slovensku, v Česku a od roku 2020 v Poľsku aj v Maďarsku

Technológia z dielne slovenského startupu NEXINEO zaujala súkromných investorov a investičné fondy. Mení totiž zastaralý spôsob výuky v počítačových učebniach a prichádza s efektívnym riešením. 

NEXINEO je slovenská spoločnosť, ktorá bola založená v roku 2013. Zaoberá sa vývojom virtualizovaného počítačového vybavenia a poskytuje unikátne softvérovo-hardvérové technologické riešenie a kompletné zastrešenie služieb od individuálneho návrhu cez realizáciu až po servis.

Tieto virtualizované počítačové učebne dodali do viac než 530 škôl v krajinách strednej Európy. Momentálne pôsobia na Slovensku, v Česku a od roku 2020 v Poľsku aj v Maďarsku.

Do slovenského scale-upu potečie investícia viac ako 1,3 milióna eur. Suma je výsledkom partnerstva investičného fondu Venture to Future Fund a súkromných investorov z platformy Crowdberry. Sumu plánujú využiť na expanziu EdTech inovácií zo Slovenska na zahraničné trhy.

„Pandémia urýchlila digitalizáciu v školstve a nároky na využívanie digitálnych technológií sa neustále zvyšujú. Na trhu však chýbajú riešenia, ktoré by boli jednoducho použiteľné učiteľmi a žiakmi, ale zároveň lacné a dostupné. Som rád, že si to uvedomujú aj naši investori z radov verejnosti, ktorí do projektu vložili svoju dôveru a kapitál. Ďakujeme im za to, že vďaka investovanej sume prostredníctvom Crowdberry (a Venture to Future Fund) dokážeme posunúť technologickú úroveň na školách nielen na Slovensku a v Česku, ale aj v ďalších okolitých štátoch,“ povedal zakladateľ a CEO NEXINEO Stanislav Chlepko.

Ako ďalej informujú vo svojej tlačovej správe, v súčasnosti je pre blížiacu sa expanziu NEXINEO uzavreté partnerstvo so slovenskou investičnou platformou Crowdberry a na nej môžu registrovaní používatelia investovať do lokálnych inovatívnych firiem na česko-slovenskom trhu.

NEXINEO podporil aj Venture to Future Fund a počas koronakrízy aj Slovak Investment Holding. Platforma Crowdberry má možnosť navýšiť investíciu o ďalších 0,5 milióna eur, a tak sa rozhodla ponechať projekt aktívnym a dostupným pre iných záujemcov z radov súkromných investorov.

„NEXINEO sme sa rozhodli podporiť pre ich inovatívny nápad, ktorý nielen na Slovensko prinesie efektívnejšiu formu digitálneho vzdelávania. Výučba po celej Európe zaostáva za technológiami a my sme radi, že práve na Slovensku vzniká softvér a hardvér, ktorý je priateľský nielen k študentom, ale aj učiteľom a posúva digitálnu výučbu do 21. storočia. V tomto edtech projekte vidíme veľký potenciál pre medzinárodné uplatnenie a možné zvýšenie kvality vzdelávania nastupujúcej generácie nielen v Európe,“ povedal partner investičnej platformy Crowdberry Michal Ondrišek. 

30 privátnych Crowdberry investorov

Skoro 30 privátnych investorov Crowdberry spolu s Venture to Future Fund investujú do startupu v crowdfundingovej kampani spoločnú sumu 1,3 milióna eur.

Ako uviedlo ministerstvo školstva, nedostatočná integrácia digitálnych technológií na školách určite vplýva na zníženú motiváciu a dôveru študentov o vzdelávanie. Ako uvádza NEXINEO v tlačovej správe, podľa dát OECD pripadá na prvom stupni európskych základných škôl v priemere až 18 žiakov na jeden počítač.

Pri starších žiakoch počet stúpa, no odborníci upozorňujú, že do škôl sa musí dostať oveľa viac výpočtovej techniky. Optimálne by to malo byť – traja žiaci na jeden PC. Európske vzdelávanie chce tento fenomén dosiahnuť do roku 2030.

Riešenie od NEXINEO je práve tou cestou, ako by mohol mať každý jeden žiak k dispozícii vlastné PC, schované vo svojej lavici.

Inovatívne riešenie

Základom inovatívneho hardvérovo-softvérového nástroja je malá zobrazovacia jednotka, na ktorej je najnovšia verzia operačného systému Windows a taktiež aj NEXINEO softvér, ktorý je špeciálne upravený na kolaboratívnu prácu. Učiteľ má v každej učebni k dispozícii centrálny server, z ktorého môže žiakom zdieľať svoju plochu alebo, naopak, zobraziť si plochy žiakov a skontrolovať, na čom práve robia.

Škola Plzeň
zdroj: NEXINEO

Malé a cenovo dostupné zariadenie dokáže školám ušetriť vysoké náklady na prevádzku celého systému, a to až o 70 %. Okrem iného, miniatúrne zobrazovacie jednotky znižujú množstvo elektronického odpadu a emisií CO2 v porovnaní s bežnými počítačmi až o 90 %. 

Startup získal ocenenie Deloitte Technology Fast 50 CE v kategórii Impact Stars.

Zdroj: TS/NEXINEO

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá