Slovenský startup podpísal miliónovú investíciu. Podporuje ho aj vedec Pavol Čekan

  • Crowdberry a DNA ERA podpísali 1. tranžu miliónovej investície 
  • Participoval na nej aj investičný fond v správe CB Investment Management
DNA ERA Jakub Šiška
archív Startitup, DNA ERA/Jakub Šiška
  • Crowdberry a DNA ERA podpísali 1. tranžu miliónovej investície 
  • Participoval na nej aj investičný fond v správe CB Investment Management

Poznať svoje telo od hora dole je základ. No už sa nestačí pozerať každé ráno do zrkadla, treba ísť hlbšie. Pozrieť sa na svoje telo do absolútneho detailu – spoznať svoju DNA a podľa toho si správne „naštelovať“ svoje návyky.

Na Slovensku je jednorožcom v tomto biznis segmente slovenský startup DNA ERA. Spoločnosť sa špecializuje na testy, ktoré zanalyzujú tvoju DNA a zistia, na čo máš predispozície.

Napríklad, aké typy športov sú pre tvoje telo vhodnejšie, a aj to, aké choroby by ťa v budúcnosti mohli trápiť. Zákazník však dostane personalizované odporúčania, čo robiť v rámci prevencie.

1 milión eur

Slovenský biotechnologický startup DNA ERA si vybudoval v pomerne krátkom čase etablovanú pozíciu v oblasti genetickej analýzy a testovania DNA na českom a slovenskom trhu.

Spoločnosť plánuje expanziu na nové trhy a inovácie v rámci svojho portfólia produktov a služieb, k čomu jej má pomôcť aj kapitál od Crowdberry investorov.

Prvá tranža investície, ktorej cieľová čiastka predstavuje 1 milión eur, bola podpísaná začiatkom júna. Participoval na nej aj investičný fond v správe CB Investment Management. 

Slovenská spoločnosť DNA ERA, za ktorou stojí genetička Michaela Šišková a jej manžel, matematik Jakub Šiška, sa zameriava na priamu genetickú analýzu DNA pomocou vlastného softvéru a interaktívnej aplikácie na interpretáciu dát.

Po prvotnej investícií vo výške 250-tisíc eur z investičného fondu v správe CB Investment Management v roku 2020 sa spoločnosti podarilo úspešne vstúpiť na český trh a uviesť nové produkty a služby s cieľom rozšíriť zákaznícku bázu a zlepšiť ich skúsenosť.

Rok 2021 ukončila s obratom vo výške 684-tisíc eur a medziročným rastom tržieb o viac ako 700 %. 

V pozitívnom trende spoločnosť DNA ERA pokračuje aj tento rok. V marci spustila v spolupráci s investičnou platformou Crowdberry kampaň s cieľom získať kapitál od súkromných investorov na realizáciu rastovej stratégie.

DNA ERA, Matt Rybansky
zdroj: DNA ERA, Matt Rybansky

Kapitál v podobe novej investície je pre nás odrazovým mostíkom na ceste k rozšíreniu nášho produktového portfólia. Okrem toho sa vďaka podpore investorov z platformy Crowdberry zameriame na ponuku nových testov a moderného personalizovaného prístupu k prevencií a zdraviu. Ešte v tomto roku plánujeme vstúpiť na nový trh a ponúknuť DNA testy v lokálnom jazyku a s lokálnou podporou aj v Poľsku,” hovorí CEO a zakladateľka spoločnosti Michaela Šišková.

Hodnota trhu sa ráta v miliardách eur

Potenciál tejto časti biotechnologického odvetvia potvrdzuje aj hodnota globálneho trhu v oblasti genetického testovania, ktorá dosiahla 7 miliárd eur v roku 2021. Očakáva sa, že do roku 2030 porastie ročne v priemere o 7,6 % a dosiahne takmer 14 miliárd eur. 

Na Slovensku je DNA ERA priekopníkom v tejto oblasti a jej obchodný, ako aj vedecký potenciál oceňuje aj jej odborný garant Pavol Čekan. 

„Pre biotechnologický ekosystém na Slovensku je veľmi dôležité, že tu máme firmy ako je DNA ERA. Popri MultiplexDX a Glycanostics je to ďalší príklad firmy, ktorá dosahuje úspechy nielen na poli vedy, ale aj v oblasti podnikania,“ konštatuje významný slovenský vedec. 

„V pozadí testov DNA ERA je skutočná veda a výskum a opiera sa o najaktuálnejšie výsledky modernej genetiky. Testovanie DNA má svoj význam najmä v oblasti prevencie a personalizovanej medicíny. Je to dôležitý nástroj na zisťovanie predispozícií, ktorý prispieva k zlepšeniu kvality nášho života,“ dodáva Pavol Čekan.

Vedec Pavol Čekan
zdroj: Facebook/Pavol Čekan

Pandémia ukázala, že zdravotnícke kapacity majú svoje limity a práve riešenia, aké ľuďom sprístupňuje DNA ERA, môžu priniesť spoločnosti dôležitý posun. Potvrdzuje to aj signifikantný rast predajov DNA ERA testov dosiahnutý v roku 2021.

Vďaka novej investícii bude môcť DNA ERA pokračovať v expanzii a rozširovaní portfólia produktov a služieb. Investori využili príležitosť pridať sa k firme v rannej rastovej fáze s kvalitným tímom zakladateľov, čo im môže priniesť vyššie zhodnotenie v prípade potenciálneho exitu,” Jakub Bachratý, investičný manažér Crowdberry.

Od začiatku spustenia investičnej kampane sa podarilo za necelé 3 mesiace prekročiť polovicu cieľovej čiastky, pričom 1. tranža investície v hodnote 400-tisíc eur už bola podpísaná.

Možnosť vstúpiť investične do spoločnosti DNA ERA a podieľať sa na jej ďalšom raste je pre českých a slovenských investorov stále otvorená. Investíciu od Crowdberry investorov s cieľovou sumou 1 milión eur chce spoločnosť využiť na rozšírenie produktového portfólia a pokračovanie v expanzii na rýchlo rastúcom trhu. 

O spoločnosti DNA ERA 

Spoločnosť DNA ERA poskytuje priamu genetickú analýzu DNA zo vzorky slín zákazníka a následnú interpretáciu dát, pomocou vlastného softvéru postavenom na vedeckých štúdiách a databázach. Zákazník tak získava informácie o rôznych oblastiach svojho zdravia, zdravotných predispozíciách, nutričných predispozíciách, ako aj o vlastnom športovom potenciáli v podobe prehľadného interaktívneho digitálneho reportu.

Od roku 2018 využili služby spoločnosti tisícky zákazníkov na Slovensku, v Čechách a v okolitých krajinách. Spoločnosť DNA ERA analyzuje vzorky v spolupráci s certifikovaným laboratóriom v Nemecku a na interpretáciu dát využíva vlastné algoritmy pozostávajúce z genetických štúdií a vedeckého výskumu, ktorých výsledky sú uverejnené v popredných vedeckých časopisoch a svetových výskumných databázach. 

Zdroj: Crowdberry

Najnovšie videá

Trendové videá