Slovenský startup vyvíja systém, ktorý pomáha ušetriť firmám až stovky tisíc eur

  • Firma Daitable sa zaoberá inteligentným manažmentom energií
  • Zákazníkom ponúkajú rôzne moduly na mieru
traja muži
Ilustračná fotografia archív/Daitable
  • Firma Daitable sa zaoberá inteligentným manažmentom energií
  • Zákazníkom ponúkajú rôzne moduly na mieru

DAITABLE je slovenský startup, ktorý vznikol koncom roka 2022 v rámci univerzitného technologického inkubátora STU INQb ako reakcia na prieskum trhu.

Zistili sme, že podniky by kvôli energetickej kríze rady začali šetriť na energiách, no vôbec netušia, kde, ako a koľko, pretože im chýbajú potrebné dáta. Kolegovia medzitým už pracovali na projekte, ktorý riešil práve vylepšenie merania spotreby energií a následnú analýzu. Spoločne sme sa tento problém rozhodli vyriešiť a tak vznikol náš produkt,“ priblížil nám jeden zo zakladateľov startupu Šimon Staňo.

Za vznikom startupu stoja traja kamaráti: Šimon Staňo, Jakub Perička a Dominik Hornáček. Ako nám sami prezradili, spočiatku sa tomuto projektu venovali po večeroch, keď prišli z práce, počas voľného času a víkendov. Dnes ich tím tvorí už 16 ľudí, ktorí sa k nim pridali ako nadšenci, pretože sa im páčila ich myšlienka, a tak sa z univerzitného projektu stal úspešný startup. 

Pre klientov ponúkajú rôzne moduly 

DAITABLE sa venuje predovšetkým vývoju systému na inteligentný manažment energií najmä pre priemyselné podniky a budovy. „Znamená to, že do fabrík inštalujeme smart metre na monitoring energií a do toho vytvárame náš vlastný software (aplikáciu) na sledovanie týchto hodnôt v reálnom čase na obrazovkách osobných počítačov či smartfónov,“ opísal Šimon. 

V ponuke je ucelený balík s názvom Daitamonitor, ktorý zahŕňa viacero modulov, ktoré si zákazník vie vyskladať a objednať podľa toho, čo potrebuje.

Okrem neho majú v ponuke aj rôzne iné moduly, ktoré zahŕňajú monitorovanie spotreby energie v reálnom čase, predikciu spotreby na základe umelej inteligencie, varovný systém pred prekročením limitnej hodnoty spotreby a prediktívnu diagnostiku, ktorá pomáha identifikovať a riešiť problémy skôr, než sa stanú vážnymi.

traja muži v office
zdroj: archív/Daitable

Od využívania modelov závisí aj výška ušetrených financií zákazníka. „Potenciál šetrenia sa v priemere hýbe niekde na úrovni 15 až 30 % celkových nákladov na spotrebu energie, čo pri veľkých energeticky náročných firmách môže znamenať až stovky tisíc eur ročne,“ tvrdí Šimon.

Zákazník má o všetkom prehľad 

Startup poskytuje kompletné hardvérové riešenia vrátane inštalácie a spracovania dát, čo zákazníkom umožňuje jednoducho sledovať energetickú spotrebu v ich firme prostredníctvom webovej aplikácie. Táto aplikácia zobrazuje nielen aktuálne hodnoty v reálnom čase, ale aj kompletnú históriu, trendy, reporty a analýzy.

Okrem toho obsahuje alarmy, ktoré včas upozornia na možné hrozby, ako sú prekročenia kapacít alebo poruchy strojov. Všetko je dostupné na PC, tablete alebo smartphone, čo zákazníkom zabezpečuje rýchly prístup k informáciám kdekoľvek a kedykoľvek.

muž v office
zdroj: archív/Daitable

Medzi ich partnerov patrí Stredoslovenská energetika, no aktuálne pracujú aj na pilotných projektoch pre najväčšie telekomunikačné značky Orange a Telekom. Ich prvý projekt, kde vyvíjali veľkú časť systému, bol pre firmu Penam, ktorá je najväčšou slovenskou pekárňou.

Ocenenie získali aj od BMW

Hneď po svojom vzniku získali ocenenie INQb Pitch a neskôr aj Slovak University Startup Cup. Významné boli aj ocenenia, ako BMW Cena za Inovácie a Emerging Innovator Award na Warper Startup Awards. Dostali sa aj do finále Mladého Inovatívneho Podnikateľa a reprezentovali Slovensko na World University Startup Cup v Kodani.

Pravidelne sa zúčastňujú rôznych podujatí a konferencií doma aj v zahraničí, kde svoj startup prezentujú. Nedávno absolvovali podnikateľskú misiu do Južnej Kórey, kde prezentovali svoj projekt DAITABLE na slovenskom veľvyslanectve v Soule.

Najnovšie videá

Trendové videá