Slovenský výrobca dodá svojej krajine ďalších 300 pľúcnych ventilátorov

  • Pľúcny ventilátor, ktorý vyrába Chirana Medical, je postavený na princípe viacúrovňovej ventilácie
  • Efekt prístroja sa overil aj pri prasacej chrípke v rokoch 2008-2009
ventilator
Zdroj: Unsplash
  • Pľúcny ventilátor, ktorý vyrába Chirana Medical, je postavený na princípe viacúrovňovej ventilácie
  • Efekt prístroja sa overil aj pri prasacej chrípke v rokoch 2008-2009

Slovenský výrobca pľúcnych ventilátorov Chirana Medical do konca júna dodá zdravotníckym zariadeniam ďalších 300 týchto prístrojov, ktoré pomáhajú aj pri liečbe pacientov nakazených koronavírusom. Už v uplynulom týždni firma dodala do slovenských nemocníc zhruba 50 pľúcnych ventilátorov. Oznámil to dnes generálny riaditeľ spoločnosti Ján Brkal.

Slovensko má podľa skorších informácií úradov k dispozícii približne 500 pľúcnych ventilátorov, ktoré by mohlo v prípade potreby nasadiť pri starostlivosti o vážne chorých pacientov infikovaných koronavírusom. V čase vrcholu pandémie choroby COVID-19, ktorý Bratislava očakáva približne za štyri mesiace, bude krajina ale potrebovať podľa odhadov dvojnásobný počet pľúcnych ventilátorov.

„V predchádzajúcom období sme ich vyrábali asi 400 ročne, ale aktuálna epidemiologická situácia priniesla enormný dopyt, ktorá niekoľkonásobne prevyšuje naše výrobné možnosti. Požiadavky máme z rôznych štátov, ale prioritne sme sa zaviazali dodávať tieto prístroje pre slovenské zdravotníctvo,“ uviedol vo vyhlásení Brkal.

Pľúcny ventilátor, ktorý vyrába Chirana Medical, je postavený na princípe viacúrovňovej ventilácie, ktorej autorom je pracovník Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach Pavol Török.

„Efekt prístroja sa overil aj pri prasacej chrípke v rokoch 2008-2009, kedy bola pri použití spomínaného prístroja výrazne nižšia úmrtnosť pacientov, a tiež pri pacientoch s ochorením SARS,“ uviedol Török na dnešnej prezentácii spomínanej metódy umelej pľúcnej ventilácie.

Podľa neho pri ventilácii pacientov bežným pľúcnym ventilátorom nastáva problém s nedostatočným okysličovaním pľúc a hrozí ich poškodenie. Naopak viacúrovňová ventilácia dokáže reagovať na meniace sa podmienky v pľúcach pacienta. Univerzita pripravila projekt ďalšieho vylepšenia pľúcneho ventilátora.

Slovensko zaznamenalo v stredu 26 nových potvrdených prípadov infekcie koronavírusom, celkovo má už 426 zistených nakazených. Počet vykonaných testov dosiahol doterajšieho denného maxima, a to takmer 1200. Premiér Igor Matovič minulý týždeň povedal, že v krátkej dobe by Slovensko malo zvýšiť denné počty analyzovaných vzoriek na 3000, teda zhruba na desaťnásobok vtedajšieho počtu. Slovensko v prepočte na obyvateľa naďalej testuje menej ľudí na koronavírus než Česko.

Zdroj: ČTK

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech