Slovenský web hosting PayPerHost – za jednoduchú stránku zaplatíš len 0,74 eur mesačne!

  • Na slovenskom web hostingovom trhu "velí" zopár hráčov. Niektorí inovujú a snažia sa držať krok, nikto však neprichádza s revolučne lepším riešením. Práve tu videl priestor PayPerHost. Kým každý ponúkal predlatené balíčky, oni videli príležitosť v novom riešení. O ich službe nám porozprával CEO spoločnosti Zsolt Szabó.
image_1446892039.jpeg
  • Na slovenskom web hostingovom trhu "velí" zopár hráčov. Niektorí inovujú a snažia sa držať krok, nikto však neprichádza s revolučne lepším riešením. Práve tu videl priestor PayPerHost. Kým každý ponúkal predlatené balíčky, oni videli príležitosť v novom riešení. O ich službe nám porozprával CEO spoločnosti Zsolt Szabó.

 

Čo vlastne pay-as-you go web hosting znamená?

Jednoducho povedané u nás neexistujú žiadne balíčky a všetko je naozaj neobmedzené. Každý deň vám zrátame, koľko dát ste v daný deň mali reálne uložených a toľko vám stiahneme z kreditu. Neúčtujeme teda za “rezervované” kapacity, ale len za reálne využite. Bežný web hosting pre wordpress stránku teda stojí u nás len $0.80 mesačne.

Zsolt Szabó CEO PayPerHost

 

Ako sa to líši napríklad od balíčkov na mieru, ktoré ponúka konkurencia?

U nich si musíte vybrať balíček tak, aby ste mali istotu, že dané dáta nikdy neprekročíte. Teda ak si vyberiete nízky balík a pôjdete na dovolenku, tak sa može stať, že emaily vám neprídu, lebo ste prekročili kvótu. My sme v podstate Amazon Web Services pre web hosting a reseller hosting.

Kde vznikla myšlienka na pay-as-you-go hosting? Existujú podobné služby aj od iných poskytovateľov?

Pred niekoľkými rokmi som si uvedomil, že web hosting sa stal komoditou. Nikto však web hosting ako komoditu nepredával a tak sme ako prvý na svete priniesli pay as you go web hosting. Áno, prvý PAYGO web hosting bol iserver.sk zo Slovenska. Bolo to obdobie, keď sme každý deň niečo menili, vylepšovali. Preto sme iserveru ani nerobili marketing, keďže prioritou bolo čím skôr sa dostať na globálny trh. Keď sa na to pozerám spätne, iserver.sk bol beta verziou terajšieho PayPerHost.com.

Dnes už existuje niekoľko pay-as-you-go hostingov, no my sme globálny líder.

Spomínali ste Amazon Web Services, ako sa od nich líšite?

Amazon AWS je Infrastructure as a Service, čo sa považuje za prvú vlnu cloudu. Od nich si kúpite VPSku, no Linux, Apache, php si musíte spravovať sám. My sme Platform as a Service, čo je druhá vlna cloudu. Dostanete celú funkčnú platformu a všetko funguje out of the box a netreba sa o nič starať. Je to samozrejme drahšie ako Infrastructure as a Service, lebo je tam pridaná hodnota.

 

 

Koľko ľudí je za týmto projektom a ako ste dosiahli tak nízke ceny?

Vrátane mňa, sme štyria. Dvaja linuxový sysadminmi, jeden fulltime supporťák a ja robím všetko vrátane supportu.

Ceny máme nízke, keďže sme efektívni v tom, čo robíme a všetko sme zautomatizovali. Našťastie si nás vyberá skupina odborníckych zákazníkov, ktorí nepotrebujú takmer žiadny support.

Aký je hlavný rozdiel a výhoda medzi hostingmi ponúkanými konkurenciou a PayPerHostingu?

Bežné balíčkové a kvázi neobmedzené hostingy nie sú výhodné takmer pre nikoho. Ak máte bežný web tak zbytočne preplácate a ak toho máte fakt veľa tak vás prehovoria na VPS alebo vyhodia.

Jediný spravodlivý systém je účtovanie za spotrebované zdroje a preto si takmer nikto nemôže dovoliť ponúkať to, čo my: 100% SSD disky, 100% MySQL dát v RAM, predkompilované PHP skripty a celá infraštruktúra zoštíhlená pre rýchlosť. V SR hádam ani neexistuje rýchlejší web hosting ako PayPerHost.com. Daľšia výhoda je, že celé naše administračné rozhrania sme si napísali sami. Má to napr. takú výhodu, že v jednom webhostingovom účte môžete mať jednu doménu hostovanú z amerického datacentra a jednu zo slovenskeho.

 

Predstaviť niečo nové, čo ľudia nepoznajú je riskantné. Ako reagujú zákazníci na Váš hosting? Nemajú predsudky voči Vám ako nováčikovi?

Áno veľa našich support ticketov sú v podstate len o tom, že si nás overujú, či sme reálna firma. Keď sme PayPerHost spúšťali, mysleli sme si, že nás hlavný zákazník bude jednotlivec s malým Wordpresom, ktorý bude platiť okolo $1/mesačne. No na naše počudovanie sa nám registrujú ľudia z inej skupiny zákazníkov. Ľudia, ktorí by chceli byť na zdielanom hostingu no nemôžu, lebo je pre nich pomalý, alebo malý.

 

U nás máte pre svoje dáta naozaj neobmedzený priestor a počet priradeného výkonu na vykonávanie PHP skriptov si môžete dokúpiť podľa potreby. Napríklad ku nám prišiel klient so 150 GB fotobankou, lebo už vyhodil vyše tisíc dolárov na linuxových správcov a aj tak mal stále problémy. Zrazu má stabilný hosting, ktorý mu pôjde stále a cena je pre neho smiešna.

 

Úplne najviac nás však prekvapilo, keď sa u nás zaregistrovala veľká korporácia, ktorá ma európsku pobočku v Írsku. Zaregistroval sa priamo CTO (Chief technology officer) a za víkend sme zmigrovali okolo 200 emailových schránok z ich starého dedikovaného servera.

 

 

Ako vyzerá trh hostingu na Slovensku? Existuje ešte priestor pre mladé projekty?

Myslím si, že ak chcete dnes urobiť bežný hosting, tak to nemá zmysel. Zo SR/ČR som zatiaľ globálnu inováciu vo web hostingu nevidel. Jedine my sme niečo málo reálne inovovali tým, že sme priniesli pay as you go účtovanie do zdieľaného hostingu.

 

V ponuke máte klasický webhosting ale aj Reseller hosting. Čoho sa týka tento produkt?

Reseller hosting je ak chcete ponúkať cudzie hostingové riešenie vo vlastnom mene. Napr. ak ste web štúdio, alebo reklamná agentúra, tak si u nás vytvoríte reseller hosting účet a celý admin si prispôsobíte na svoj vzhľad a váš zákazník nikdy našu značku neuvidí. Ponúkame dokonca aj bezplatný fakturačný systém, čiže zákazníkovy to vytvára vo vašom mene aj faktúry podľa cien, aké si nastavíte. Nám platíte iba za reálne spotrebované zdroje. Odporúčam pozrieť si naše video.

 

 

Ako vyzerajú Vaše ciele do budúcnosti?

Ako som spomínal, naľe služby využívajú zatiaľ väčšinou len odborníci, napr. domainery a programátori. Oni trh webhostingu dobre poznajú a vedia si porovnať ponuku, zmerať si rýchlosť hostingu atď. Náš ďalší cieľ je získať aj zákazníkov, ktorí nie sú až tak odborne zdatní. Nedávno sme spustili automatický inštalátor pre 150 najpoužívanejších web aplikacií vrátane WordPress, Joomla, Wikimedia atď. Pripravujeme taktiež registráciu domén.

 

Popri tom stále inovujeme a pripravujeme našu najäčšiu vec vôbec. Nemôžem toho zatiaľ prezradiť veľa, keďže náš právnik ešte vylaďuje patenty, no môzem povedať toľko, že sa jedná o hardware.

Ak sa to podarí, dátové centrá budúcnosti budú vyzerať úplne inak.

Prekvapenie pre každého čitateľa! 

Pre našich čitateľov sme v spolupráci s PayPerHost pripravili exkluzívny bonus $20 vo forme kreditu na webhosting. Pre ziskanie $20 bonusu je potrebné pri registrácii zakúpiť si prvotných $10 kreditu. Po úspešnej registrácii tak budete mať kredit $30. 
 
Pri bežnej cene hostingu okolo $0.9 vám $30 kreditu vystačí na vyše 2 a pol roka. Kupón uplatníte pri registrácii zadaním textu: #C20STARTITUP do políčka ‚ako ste sa dozvedeli?’.
 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech