Slovenských hasičov hrdinov chce štát odmeniť 500 eurami a medailou. Poďakoval im aj slovenský premiér

  • Za niekoľkodňový boj v Grécku získali hasiči medailu a odmenu
  • 500 eur sa viaže práve na medailu, ktorú im pridelilo Ministerstvo vnútra SR
  • Hasičov privítal aj premiér Eduard Heger
hasiči slovaci slovensko
TASR/AP/Petros Karadjias, TASR/Jaroslav Novák
  • Za niekoľkodňový boj v Grécku získali hasiči medailu a odmenu
  • 500 eur sa viaže práve na medailu, ktorú im pridelilo Ministerstvo vnútra SR
  • Hasičov privítal aj premiér Eduard Heger

„Tou najväčšou vďakou pre nich bolo vidieť tváre tých, ktorým pomohli,“ povedal premiér Eduard Heger. „Boli radi, že mohli v plnom nasadení ukázať svoje schopnosti,“ povedal premiér.

Povedal tiež, že je na našich chlapcov hrdý a že je rád, že reprezentovali našu krajinu v tom najlepšom svetle. „Sú to často skrytí hrdinovia,“ povedal.

Heger poukázal aj na fakt, že požiare v Grécku boli dôsledkom klimatických zmien. Podľa neho treba o téme hovoriť.

Hasiči za svoju odvahu získali aj odmenu. „Dostali medailu a finančnú odmenu vo výške 500 eur,“ povedal premiér. Medailu udeľuje ministerstvo vnútra a viaže sa na ňu predpis, že k nej patrí odmena 500 eur. Táto odmena bola pre hasičov prekvapením, neboli vopred informovaní o tom, že ju získajú.

Slovensko vyslalo do Grécka tím 75 hasičov s 30 kusmi techniky, informuje TASR. Pomáhali tam zvládať rozsiahle požiare, ktoré vznikli v dôsledku klimatických zmien a vysokých teplôt. 

Mala by sa podľa tebá vláda zaoberať riešením klimatických otázok?

Vyše týždňa zasahovali na gréckom ostrove Evia. Išlo o členov Modulu pozemného hasenia lesných požiarov, v zahraničí boli v ostrom nasadení po prvý raz. Slovensko vyslaním pomoci reagovalo na grécku žiadosť o pomoc prostredníctvom mechanizmu Európskej únie (EÚ) pre civilnú ochranu.

Požiare v Grécku rozdúchala najhoršia vlna horúčav za uplynulých 30 rokov, informuje SITA. Ortuť teplomera sa vyšplhala na 45 stupňov Celzia. Od konca júla vypuklo v celom Grécku viac ako 580 požiarov. S ohňom bojovali nielen grécki požiarnici, ale pomáhali im aj kolegovia z viac ako 20 krajín v Európe a na Blízkom východe. Tie okrem vlastných tímov vyslali aj hasičské lietadlá, helikoptéry a vozidlá.

Gréckych hrdinov doma vítali aj ich kolegovia s transparentmi. Naši hasiči sa stali hrdinami svetových médií, Gréci totiž veľmi obdivovali ich nasadenie, odvahu, taktiku aj technické vybavenie. O tom, aké privítanie čakalo hrdinských hasičov po návrate domov, sme písali článok.

Zdroje: Startitup.sk, TASR, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie