Slovenským firmám tiká časomiera. O kompenzáciu za energie môžu štát žiadať len do Vianoc

 • Prichádza pomoc je pre tých, ktorí vykonávajú hospodársku činnosť
 • Proces prebieha elektronicky a žiadosť nájdeš na stránke ministerstva hospodárstva
Zastropenie cien energií na Slovensku
Zastropenie cien energií na Slovensku, TASR/Pavel Neubauer REPROFOTO: energiedotacie.mhsr.sk
 • Prichádza pomoc je pre tých, ktorí vykonávajú hospodársku činnosť
 • Proces prebieha elektronicky a žiadosť nájdeš na stránke ministerstva hospodárstva

Vláda spustila prvú schému na kompenzáciu cien energií. Na svojej facebookovej stránke v príspevku uvádzajú, že Ministerstvo hospodárstva SR začalo zbierať žiadosti o kompenzácie na krytie dodatočných nákladov v mesiacoch august a september za rok 2022. 

Táto pomoc sa týka väčšiny firiem, samospráv, ale aj živnostníkov, občianskych združení a podobne. Žiadosť je nutné poslať do 22. decembra 2022.

Aké podmienky musím spĺňať?

 • Pomoc je pre tých, ktorí vykonávajú hospodársku činnosť a v auguste a septembri boli nútení nakupovať energie za spotové ceny.
 • Ako bolo stanovené, vláda preplatí až 80 % ceny nad úrovňou, ktorá bola stanovená, a to: 199 eur za MWh pri elektrickej energii; 99 eur za MWh pri zemnom plyne.
 • Výška dotácie, ktorú subjekty dostanú, je minimálne 50 a maximálne 500 000 eur.
 • Žiadosť je potrebné poslať do 22. decembra tohto roka.
 • Proces prebieha elektronicky a žiadosť nájdeš na stránke Ministerstva hospodárstva.

Od budúceho roka v boji proti energetickej kríze dostanú pomoc nielen firmy, ale aj domácnosti.

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka pripravilo pomoc aj pre pestovateľov ovocia, zeleniny, vinohradníkov a chovateľov rýb. Pomoc a samotné vyplácanie by sa mali začať v prvom kvartáli 2023.

Jedným z podnikateľov v ovocinárstve je aj Emil Schultz ml., ktorý je súčasným vlastníkom ovocnej plantáže v Dvoroch nad Žitavou s názvom Emilove Sady.

Začiatkom septembra sa však na stránke sadov objavil príspevok, ktorý apeloval na zákazníkov, aby navštívili samozber a domov si so sebou zobrali čo najviac jabĺk s prísľubom zvýhodnenej sumy.

Nielen maloobchodné predajne, ale aj podnikatelia či ovocinári majú problém s neustálym tempom rastu cien energií. Problémom je práve uskladňovanie ovocia na nasledujúce mesiace, no nie je na to dostatok peňazí.

Kde je vôľa, tam je cesta

Na webovej stránke Emilove Sady si sa mohol dočítať, že ovocinár ešte v novembri od pondelka (14. 11.) do piatka (18. 11.) uskutočnil samozber nepredaných jabĺk. To, čo si si nazbieral, si si mohol nechať a nezaplatil si nič. 

Sad na svojej stránke uvádza, že v Dvoroch nad Žitavou ovocinárstvo funguje už 55 rokov a jablká za tento čas v zime nikdy neostali visieť na stromoch. Tento rok ich málo nebolo a pracovníci nestihli všetky pozbierať. Zvyšné teda ľuďom ponúkli spôsobom, ktorý návštevníkom umožnil urobiť si výlet, stráviť čas s blízkymi a získať ovocie na celú zimu.

,,Uvedomujeme si zložitosť situácie, v akej sa ocitol celý agrosektor vplyvom inflácie, nárastu cien energií a ďalších výrobných vstupov. Po pomoci pre chovateľov a potravinárov sme pripravili pomoc aj pre špeciálnu rastlinnú výrobu, teda pre pestovateľov ovocia, zeleniny, viniča, zemiakov, cukrovej repy, chmeľu, strukovín. Do tejto schémy sme zaradili aj rybolov a podporu akvakultúry. Chcel by som zdôrazniť, že pomoc je určená aj pre pestovateľov v skleníkoch a fóliovníkoch,“ vysvetlil minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan. 

Zásadné riešenie krízy v EÚ

Dáta bez pátosu na facebookovej stránke uviedli, že z Francúzka máme o elektrine len dobré správy. 

„V lete išli francúzske jadrové reaktory na minimum: menej ako 20 GW výkonu. Nebolo v riekach vody na chladenie, vyše 20 reaktorov bolo v procese opráv a úprav. Ale Edf oznamovala, že je síce mizerný rok, čo sa týka produkcie elektriny z jadra, ale plán opráv napreduje. Zaviazali sa, že do zimy/cez zimu 2022/23 postupne pripoja 30 GW výkonu naspäť do siete a tých menej ako 20 GW z konca augusta bude ,história‘,“ uviedli vo svojom príspevku.

Ako ďalej uvádzajú, 30 GW za 6 mesiacov je správa, ktorá pomôže k zásadnému riešeniu krízy s elektrinou v EÚ.

Dobré správy:
 • Výkon jadra vo Francúzsku je viac ako 37 GW, a to 24 hodín denne.
 • Po opravách spustili plus 7 GW, čo je hneď dvojnásobne viac ako výkon v nemeckých reaktoroch a až 15-krát viac ako dodá náš III. reaktor v Mochovciach.
 • Francúzi počítajú s ďalšími plus 10 GW do Vianoc a ďalších 10 GW od Vianoc do februára 2023.

„Francúzske jadro pomáha v noci napumpovať vodu v prečerpávacích elektrárňach ,hore‘ a nabiť tieto ,baterky‘. Cez deň umožňuje nezapínať plynové elektrárne, ktoré sú v zime jediným doplnkom (spustiteľným na povel) už pracujúcich iných zdrojov elektriny,“ uvádzajú Dáta bez pátosu.

Dáta apelujú na politikov, že prijímajú riešenia „odsúdené na neúspech“ namiesto toho, aby situáciu riešili inak. Ponúkli, aby tlačili na šetrenie o 7. hodine ráno a večer, taktiež, aby podporili nové zdroje elektriny a v neposlednom rade, aby dali peniaze na výskum jadra či iných zelených zdrojov.

„Ich jedinou úlohou je zabezpečiť dostatok a lacnej energie pre všetkých. A na to má Európa dostatok financií. Ale politici idú opakovane metódou: Dnes zjeme to, čo sme mali zajtra zasiať. Aký bude výsledok? Z času-na-čas bude stále málo elektriny, nebude k dispozícii ,na povel‘, bude drahá a nebude (zelená, pozn. red.),“ dodávajú vo svojom príspevku Dáta bez pátosu.

Zdroje: Facebook/Úrad vlády SR, Facebook/Dáta bez pátosu, MHSR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá