Slovinci začali vyhľadávať možnosť nakaziť sa koronavírusom. Môže za to tento bizarný dôvod

  • Ak sa nakazia, majú pokoj od prísnych nariadení
  • Papier o prekonaní ochorenia im slúži ako priepustka na slobodu, ktorú začali Slovinci intenzívne vyhľadávať
Dovolenka, covid
TASR/AP/Omar Marques, TASR/AP/Joan Mateu
  • Ak sa nakazia, majú pokoj od prísnych nariadení
  • Papier o prekonaní ochorenia im slúži ako priepustka na slobodu, ktorú začali Slovinci intenzívne vyhľadávať

Nemocničné lôžka sa čas od času uvoľnia. Niektorí z nich vstanú a odídu vyliečení domov, iným sa kopú hroby. Koronavírus si vo svete vyžiadal 2 961 727 obetí, na Slovensku naň zomrelo už 10 716 ľudí rodičov, starých rodičov, zdravotníkov i civilistov.

Zväčšujúca sa stigma sveta však neodrádza vynaliezavcov, ktorí chcú mať od protipandemických opatrení svätý pokoj. Netradičný spôsob nadobudnutia slobody si vytvorili aj mnohí Slovinci, ktorí si interpretovali tvrdenia k vakcínam „benefity prevyšujú riziká“ po svojom a implementovali ho na samotnú chorobu.

Chcú sa nakaziť

Na tento zvláštny úkaz upozornili TV Noviny. „Pozorujeme trend zvyšovania počtu tých, ktorí sa chcú čo najrýchlejšie nakaziť, aby získali potvdenie, ktoré im umožní ľahšie cestovanie a prekračovanie hraníc, čo je nebezpečná prax, ktorú v žiadnom prípade nemôžeme odporučiť,“ cituje portál epidemiologičku Mateju Logarovú, ktorá v Slovinsku vedie vládnu expertnú radu pre COVID-19.

Odborníci varujú, že tento prístup je nezodpovedný a môže mať za rôzny priebeh ochorenia. Bohužiaľ, ani sa rok pandémie sa svetu nepodarilo nazbierať dostatočné množstvo dát, ktoré by zvládli bezpečne určiť, kto bude mať aký priebeh tejto infekcie. Napriek tomu sa zdá, že pre mnohých má sloboda väčšiu cenu, ako riziko ťažkého priebehu. Stavili na obranyschopnosť svojho tela.

V Slovinsku v pondelok (12.4.) skončil jedenásťdňový lockdown. Opätovne sa otvorili školy, obchody, kultúrne inštitúcie či lyžiarske strediská. Zrušil sa taktiež nočný zákaz vychádzania. Jarné slnko doslova „ťahá“ za dobrodružstvom. Jednou z mála nových nádejí, ktorá by síce nahnala vietor do plachiet slovinskému trendu, no zároveň dodala možnosť ohrozeným skupinám zmierniť strach z infekcie, sa nachádza v Brne.

Nádej z Brna

Za vývojom nových testov, ktoré by odhalili to, aký priebeh ťa pri nákaze očakáva, stojí Biotechnologická firma BioVendor z Brna. Tá sa už roky venuje diagnostike chorôb vďaka skúmaniu microRNA, molekúl v našom tele, ktoré sú ešte menšie než známejšie DNA. Vďaka týmto microRNA vie firma odhaliť výskyt viacerých typov rakoviny u človeka, napríklad rakovinu hrubého čreva.

Skúmaním microRNA sa rozhodla firma pozrieť aj na Covid-19 a jeho pôsobenie na naše zdravie. Nové testy by ti mali okrem klasického „negatívny/pozitívny“ povedať aj to, ako a kde ťa najviac vírus SARS-CoV-2 zasiahne, a aký priebeh tohto ochorenia budeš mať.

Ako vnímaš spomínaný trend v Slovinsku?

Súprava, ktorú sme vyvinuli, dokáže rozpoznať ľudské bunky i vírusové častice na molekulárnej úrovni. Vďaka tomu sme schopní predpovedať, čo vírus v tele konkrétneho pacienta urobí a ako zareaguje jeho imunitný systém. Či si prejde vírusovou nákazou bez príznakov, alebo u neho hrozí vyššie riziko vážnejších komplikácií.

Vďaka novému prístupu k diagnostike pomocou microRNA sme schopní nielen odhaliť, či pacientovi hrozí vážny priebeh choroby, ale aj ktoré orgány sú u konkrétneho človeka najohrozenejšie. Podľa toho je možné včas prispôsobiť liečbu a lepšie odhadnúť počty ľudí, ktorí budú potrebovať hospitalizáciu,“ citoval český spravodajský portál iDNES Veroniku Grešákovú, ktorá sa v Brne zaoberá molekulárnou diagnostikou.

Zdroje: TV Noviny, iDNES, Startitup

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá