Slovnaft Rusku ponúkol, že zaplatí ich účet za transport ropy z Ukrajiny

  • Ruská spoločnosť tvrdí, že účet zaplatiť kvôli obmedzeniam EÚ nemôžu
  • Slovnaft sa ponúkol, že za transport zaplatia namiesto nich
ropovod družba, slovnaft
TASR/Henrich Mišovič, AP Photo/Bela Szandelszky, File
  • Ruská spoločnosť tvrdí, že účet zaplatiť kvôli obmedzeniam EÚ nemôžu
  • Slovnaft sa ponúkol, že za transport zaplatia namiesto nich

Ako sme dnes informovali, z Ruska južnou vetvou ropovodu Družba neprúdi už niekoľko dní ropa. Slovensko má preto na krku nemilý problém.

Ropovod Družba začína v Rusku a v Bielorusku sa rozdeľuje na dve vetvy. Severná vetva vedie do Poľska a Nemecka, zatiaľ čo južná cez Ukrajinu do Maďarska, na Slovensko a do Českej republiky.

Tok ropy cez severnú vetvu pokračuje podľa slov Ruska nerušene. V prípade vetvy, ktorá zásobuje aj Slovensko, je však situácia iná.

Problémy s peniazmi

„Môžeme potvrdiť informáciu, že ruskej spoločnosti Transnefť bola bankou vrátená platba za prepravu ropy ukrajinským územím. Z uvedeného dôvodu ukrajinská spoločnosť Ukrtransnafta pozastavila prepravu ropy ropovodom Družba, z čoho vyplýva, že momentálne je preprava ropy ropovodom Družba cez územie Slovenskej republiky pozastavená. Rezort hospodárstva sa vzniknutou situáciou zaoberá,“ vysvetlilo slovenské ministerstvo hospodárstva.

Ruská strana tvrdí, že peniaze poslala, no v dôsledku obmedzení zo strany Európskej únie sa im na účet vrátili. Ukrajina peniaze za transport nedostala, a preto ropu neposlala ďalej, informoval Reuters. Viac sa dočítaš v našom článku.

Aj napriek tomu, že je preprava ropy pozastavená od 4. augusta, funguje bratislavská rafinéria Slovnaft normálne a trh naďalej zásobuje.

„Podľa našich informácií sa vyskytli technické problémy na úrovni bánk v súvislosti s platbami za tranzitné poplatky z ruskej strany. Výrobný proces v rafinérii aktuálne funguje bez prerušenia a zásobovanie trhu je plynulé,“ uviedol hovorca spoločnosti Anton Molnár.

Slovnaft chce účet zaplatiť

Slovenská rafinéria Slovnaft a jej maďarská materská spoločnosť MOL teraz prišli s možným riešením. Rusku ponúkajú, že Ukrajine za tranzit zaplatia. Pre CNN Prima News to potvrdil hovorca Slovnaftu Anton Molnár.

„Spoločnosť Slovnaft, ako aj spoločnosť MOL, iniciovala diskusiu s ukrajinskou aj ruskou stranou o možnosti zaplatenia tranzitného poplatku zo strany MOLu respektíve Slovnaftu, ktorý by umožnil obnovenie dodávok ropy,“ uviedol Molnár pre agentúru SITA.

ropovod slovnaft
zdroj: TARS/Jaroslav Novák

Bratislavská rafinéria v spolupráci s národným prepravcom, spoločnosťou Transpetrol, ako aj v súčinnosti s Ministerstvom hospodárstva SR využíva v súčasnosti na spracovanie všetky dostupné rezervy v systéme.

„Ropovodom Družba už niekoľko dní netečie ropa. V rámci systému rezerv využívame všetky dostupné rezervy. Rusku a Ukrajine sme ponúkli, že prevezmeme zodpovednosť za nezaplatené tranzitné poplatky. Ak by sa obe krajiny dohodli, platili by sme tieto poplatky, aby mohla ropa prúdiť ropovodom,“ ozrejmil Molnár.

„Ponuku sme poslali v týchto dňoch, veríme, že čoskoro dostaneme odpoveď.“

V súčasnosti podľa Molnára nie je dôvod na paniku. Tvrdí, že sa podobné výpadky vyskytli aj v minulosti a vždy boli krátke a rýchlo sa vyriešili. V takýchto obdobiach využívali kombináciu vlastných a štátnych zásob, čím sa nedostatok pokryl.

Hovorí, že ak sa nájde vhodné riešenie, dodávky by sa pokryť mali. Podľa jeho slov má každá krajina v rámci EÚ núdzové zásoby, ktoré vystačia 90 dní.

Zdroje: SIU, Reuters, CNN Prima News, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá