Sľúbených 300 eur pre Slovákov nie je 13. dôchodok. Chaos „pohltil“ verejnosť, čo čakať na účte do konca roka?

  • Cez víkend bol prvý spor v koalícii, týkal sa 13. dôchodkov
  • Mimoriadny príspevok vo výške 300 eur však nie je to isté
  • Vyplatený bude ľuďom do 20. decembra
koláž peniaze a dôchodci
Dôchodok, Pixabay/Wolfgang Eckert Pexels/BOA.vision
  • Cez víkend bol prvý spor v koalícii, týkal sa 13. dôchodkov
  • Mimoriadny príspevok vo výške 300 eur však nie je to isté
  • Vyplatený bude ľuďom do 20. decembra

Cez víkend bol v koalícii prvý spor, poukázal na to Denník N. SNS trvala na vyplácaní rodičovského dôchodku, čo spustilo všeobecnú vášnivú diskusiu. Podľa nej totiž treba tento inštitút zachovať, kým sa nájde iný spôsob pomoci seniorom, informovala TASR.

Rodičovský dôchodok, 13. dôchodok a mimoriadny príspevok

Rodičovský dôchodok sa zaviedol vlani. Každý poistenec sa môže rozhodnúť, či napríklad časť uhradenej dane bude poskytnutá osobe, ktorá ho vychovala a ktorej je poskytované hmotné zabezpečenie v starobe, vysvetľuje portál Sociálnej poisťovne.

Ak sa raz zaviedol sociálny inštitút, ktorý pomáha seniorom vďaka ich deťom, je potrebné ho ponechať, pokiaľ sa nenájde iný spôsob, ako pomôcť tejto rizikovej skupine ľudí,“ uviedla vo svojom stanovisku hovorkyňa strany Zuzana Škopcová.

Seniori sa vďaka tomuto bonusu k dôchodku vedia podľa strany nastaviť aj na udržateľnejšiu životnú úroveň. „Rodičovský dôchodok prichádza seniorom každý mesiac, a preto nemusia 12 mesiacov tŕpnuť, či sa dočkajú sľúbeného 13. dôchodku,“ dodala hovorkyňa.

Strana doplnila, že v budúcnosti sa nesmie šetriť ani na ľuďoch, ktorí sú aj tak odkázaní na pomoc štátu, alebo svojich rodín a známych s tým, že dôchodky by sa podľa nej mali naviazať na vyššiu priemernú mzdu. Koaličná strana taktiež prehlásila podporu vyplácania 13. dôchodku. 

A tu sa dostávame k rozpletaniu verejného chaosu, a to, ako súvisí rodičovský dôchodok s 13. Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš z Hlasu-SD minulý týždeň vyhlásil, že je pripravený rokovať s SNS o riešení zavedenia plnohodnotného 13. dôchodku. Upozornil, že vyplatenie 13. dôchodku vo výške priemerného penzijného bez toho, aby došlo k zmenám v rodičovskom dôchodku, by štát stálo o 440 miliónov eur viac.

Názor SNS, že zároveň požadujú zachovanie rodičovského dôchodku v doterajšej podobe, sa podľa vlastných slov minister práce dozvedel iba z ich vyjadrení v médiách. Predtým mali so zmenou súhlasiť.

Plnohodnotný 13. dôchodok vo výške priemerného penzijného by sa mal zaviesť budúci rok, keďže sa pre časovú tieseň a zavádzané zmeny v tomto roku k jeho plnému vyplateniu vláda už nedostane. Určité množstvo prostriedkov naň by sa malo podľa návrhu ministra práce získať zmenou vyplácania rodičovského dôchodku. Rodičom by sa pomáhalo poukázaním časti zaplatenej dane z príjmu (2 % z daní), nie z odvodov ako doposiaľ.

Keďže právnu úpravu a vyplatenie plnohodnotného 13. dôchodku už nie je možné z technických dôvodov zrealizovať v tomto roku, minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš navrhol na preklenutie tohto obdobia v roku 2023 vyplatenie jednorazového príspevku pre každého poberateľa dôchodkovej dávky vo výške 300 eur (ako aj spomínaný 13. dôchodok). Návrh poslanci schválili 23. novembra.

„Som veľmi rád, že sa nám podarilo nájsť dodatočné zdroje, aby sme k súčasnému tzv. 13. dôchodku pridali všetkým seniorom ďalších 300 eur. V praxi to znamená, že v tomto roku sa výška mimoriadnej dávky bude pohybovať v sume od 350 eur do 600 eur. Ešte v tomto roku tak vyplatíme všetkým poberateľom dôchodkov celkovo o 440 miliónov eur naviac. V tejto výške je to teda naposledy, pretože už v ďalšom roku pre Vianocami vyplatíme plnohodnotný 13. dôchodok vo výške priemerného starobného dôchodku za predchádzajúci rok, teda až 606 eur. Tento 13. dôchodok vo výške svojich priemerných dôchodkov dostanú aj vdovci, vdovy, invalidi, siroty a poberatelia predčasného dôchodku,“ uviedol minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš.

Nová legislatíva sa týka 13. dôchodkov, nie mimoriadneho príspevku

K penzijnému bola v sobotu v zbierke zákonov uverejnená právna úprava o 13. dôchodku, ktorú Národná rada Slovenskej republiky schválila v stredu, upozornil na to Jozef Mihál na svojej sociálnej sieti. Týka sa nielen starobného dôchodku, ale aj predčasného, invalidného, vdovského alebo vdoveckého, sirotského či sociálneho. V tomto je potrebné doplniť, že novela sa netýka jednorazového mimoriadneho príspevku.

„Suma 13. dôchodku, ktorý je priznaný V NOVEMBRI 2023, je: 300 €, ak ,normálny‘ dôchodok, respektíve úhrn poberaných dôchodkov je najviac v sume životného minima, teda 268,88 €,“ píše Mihál.

Výška uvedeného penzijného, ktorý je priznaný v novembri, je tiež 300 eur, ak sa súčet poberaných dôchodkov rovná najviac sume životného minima, teda 268,88 eura. Ak je však daný súhrn vyšší, suma uvedeného penzijného je menej ako 300 eur a aspoň 50 eur. Kto teda dostane 50, kto 300 a čo so zvyšnými 300 eurami, ktoré majú prísť formou jednorazového mimoriadneho príspevku?

Verejnosť začala spájať obe „dotácie“ do pojmu 13. dôchodok, v dôsledku čoho vznikol chaos a ľudia netušia, na čo majú nárok, respektíve aké sumy financií čakať na svojom účte do konca roka. Množstvo ľudí už totiž 13. dôchodok v skutočnosti dostalo (tento 13. dôchodok pochádzal z dielne Matoviča), a to v novembri a jeho finálna suma závisela od vyššie spomenutého kritéria pre čerpanie dôchodkov v sume životného minima či viac. Od piatka tohto týždňa (1. december) sa začne vyplácať jednorazový mimoriadny príspevok, prezývaný tiež ako 13. dôchodok (tento príspevok pochádza z dielne Tomáša), ktorý by mal byť plošne pre každého 300 eur.

Novembrový trinásty dôchodok vypočítaný podľa Matoviča, čiže 50 až 300 eur, dostávajú tí poberatelia, ktorí penzijné poberajú v tomto mesiaci, a na Tomášov trinásty dôchodok (jednorazový mimoriadny príspevok pozn. red.), decembrový, ktorý je paušálne 300 eur, majú nárok všetci poberatelia dôchodkov, ktorí svoj riadny dôchodok poberajú v decembri. Keď niekto požiadal o predčasný dôchodok v novembri, mal nárok na obidva ,trináste dôchodky‘, keď požiada o predčasný dôchodok v decembri, má nárok len na ten decembrový, Tomášov, tristoeurový,“ vysvetlil Jozef Mihál pre Startitup.

Sociálna poisťovňa uviedla, že začína s výplatou mimoriadneho príspevku vo výške 300 eur od piatku a doručí ich najneskôr do 20. decembra tohto roka. Takmer jeden a pol milióna poberateľov všetkých dôchodkových dávok ho dostane vo svojom štandardnom výplatnom termíne. Tí, ktorí majú termín 22. a 24. deň v mesiaci, ho dostanú skôr.

Zdroje: TASR, Denník N, Facebook/Daňové a odvodové tipy Jozefa Mihála, SP, SP

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá