Seniori, pozor: Banka má právo zablokovať účty s dôchodkom. Pri smutnej udalosti si treba overiť jednu vec

  • Banka môže dôchodcom zablokovať účet, na ktorý im chodí penzia
  • Treba si dať pozor na dôležitú vec
Dôchodkyňa za notebookom a kreditná karta.
Ilustračné foto, Freepik/@freepik, Freepik/@ijeab
  • Banka môže dôchodcom zablokovať účet, na ktorý im chodí penzia
  • Treba si dať pozor na dôležitú vec

Dôchodca nemusí mať na poberanie dôchodku zriadený svoj osobný účet, môže si ho nechať poslať na účet svojho manžela alebo manželky. Ako ale upozorňuje portál Pravda, treba si dávať pozor, pretože ak majiteľ účtu zomrie, banka tento účet zablokuje.

Ak niekto chce, aby mu dôchodok prichádzal na bankový účet, ktorý patrí jeho manželovi alebo manželke, musí to vybaviť prostredníctvom špeciálneho formulára v banke, kde je účet zriadený. Táto možnosť je ale dostupná iba v prípade, keď má osoba oprávnenie disponovať s finančnými prostriedkami na tomto účte v čase, keď poberá dôchodok.

Túto zmenu nie je navyše možné uskutočniť okamžite. Po prijatí žiadosti Sociálnou poisťovňou začne dôchodok prichádzať na nový účet až po troch mesiacoch. Počas tejto trojmesačnej doby nebude mať daná osoba prístup k svojim peniazom.

Žiadosť o poukazovanie dôchodkových dávok

Ak niekto nepoužíva vlastný bankový účet, ale účet svojho manžela alebo manželky, môže požiadať o preposielanie dôchodkových dávok na tento účet. Na to musí jeho manžel alebo manželka podpísať formulár „Žiadosť o poukazovanie dôchodkových dávok“, ktorý potom banka musí potvrdiť.

Tento formulár poskytuje každá banka. Po týchto krokoch je nutné doručiť vyplnenú žiadosť Sociálnej poisťovni.

Dôchodok sa nemôže posielať na účty iných rodinných príslušníkov okrem manžela alebo manželky. Rovnako nie je dovolené posielať dôchodok na účet osôb mimo rodinného zväzku, ako sú napríklad opatrovníci.

Riziká spoločného účtu 

Pri používaní spoločného účtu manželov je dôležité byť si vedomý nielen výhod, ale aj rizík. Ak nastanú viaceré exekúcie, exekútor môže účet zablokovať a obaja manželia potom nebudú mať prístup k svojim peniazom.

Ak majiteľ spoločného účtu manželov zomrie, banka tento účet zablokuje. Potom musí pozostalý manžel alebo manželka zriadiť vlastný bankový účet a požiadať Sociálnu poisťovňu, aby na tento nový účet začala posielať dôchodok.

V takomto prípade sa používa tlačivo „Poukazovanie dôchodkových dávok na účet dôchodcu v banke“. Zmena v poukazovaní dôchodku sa nedá vykonať ihneď a uskutoční sa najskôr pri tretej splátke dôchodku po doručení žiadosti do Sociálnej poisťovne. To znamená, že do tej doby nebude možné pristupovať k týmto peniazom.

Na snímke peňaženka plná peňazí.
zdroj: Archív Canva

Mimoriadny príspevok pre dôchodcov

Čo sa týka vyplácania dôchodkov, všetci dôchodcovia dostanú tento rok okrem 13. dôchodku v doterajšej výške ešte jeden mimoriadny príspevok, a to vo výške 300 eur. Poslanci Národnej rady (NR) SR v stredu definitívne schválili vládny návrh novely zákona o 13. dôchodku, o ktorom rokovali v skrátenom legislatívnom konaní.

Za návrh hlasovalo 96 zo 137 prítomných zákonodarcov. Proti boli šiesti, 33 sa hlasovania zdržali a 2 nehlasovali.

Mimoriadny príspevok, ktorý bude vyplatený v priebehu decembra, mal byť podľa pôvodne predloženého návrhu v sume 150 eur. Poslanci však schválili pozmeňujúci návrh sociálneho výboru na jeho zvýšenie na dvojnásobok. Opatrenie by malo vyjsť rozpočet na približne 440 miliónov eur.

Parlament nesúhlasil s dvoma návrhmi

Parlament pri záverečnom hlasovaní nesúhlasil s dvoma opozičnými pozmeňujúcimi návrhmi. Igor Matovič (hnutie Slovensko) navrhoval vyplatiť mimoriadny príspevok vypočítaný ako rozdiel medzi sumou 640 eur a 13. dôchodkom vyplateným každému poberateľovi už v novembri.

Skupina poslancov KDH zase navrhovala uplatniť adresnosť aj na mimoriadny príspevok tak, ako je to pri doterajšom nastavení 13. dôchodku.

Súčasná výška 13. dôchodku, odstupňovaná od 50 do 300 eur podľa príjmu dôchodcu, je podľa ministerstva práce neprimeraná a aktuálne je v legislatívnom procese návrh novej právnej úpravy. Cieľom je, aby sa jeho suma od roku 2024 odvíjala od výšky priemerného dôchodku. Túto zmenu však nie je možné technicky zrealizovať v tomto roku, kompenzovať sa to má práve jednorazovým dodatočným príspevkom.

Novela bude účinná dňom jej vyhlásenia.

Zdroje: Pravda, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá