„Sľubujem, že najbližšie pôjdem z Leopoldova vlakom,“ hovorí Pčolinský. Príbehy kajúcnikov nedávajú zmysel, tvrdí

  • To, že nesledovali jeden z telefónov Zoroslava Kollára si vraj ani nevšimol
  • Jeden z kajúcnikov trpí bludmi a živými snami, úplatok mu nedal, hovorí
Pčolinský
TASR/Jaroslav Novák
  • To, že nesledovali jeden z telefónov Zoroslava Kollára si vraj ani nevšimol
  • Jeden z kajúcnikov trpí bludmi a živými snami, úplatok mu nedal, hovorí

Bývalý šéf Slovenskej informačnej služby Vladimír Pčolinský bol v relácii Na telo plus s Michalom Kovačičom. Diskutovali spolu o kauzách, z ktorých bol Pčolinský v minulosti obvinený.

Pčolinský bol zadržaný v marci roku 2021, obvinili ho za prijatie úplatku od Zoroslava Kollára. V auguste tohto roka sa opäť dostal na slobodu, na krku mal dve obvinenia a oboch ho zbavila Generálna prokuratúra. Okrem podozrenia z prijatia úplatku čelil aj obvineniu z podplácania.

Príbeh Beňa podľa Pčolinského nedáva zmysel

Pčolinský bol obvinený z toho, že mal od Zoroslava Kollára minulý rok prijať úplatok vo výške 40-tisíc eur, za to, že SIS nebude sledovať Kollárove aktivity. Pčolinský si mal následne peniaze rozdeliť s vtedajším námestníkom SIS Borisom Beňom, ktorý sa k činu priznal.

Pčolinský s Beňom mali zobrať úplatok takto pred rokom. Peniaze mali dostať za to, že pozastavili odpočúvanie jedného z telefónov Zoroslava Kollára, iba jeden deň po tom, čo daný telefón na odpočúvanie nahodili. Pčolinský hovorí, že príbeh Beňa nedáva zmysel.

Sledovanie daného telefónu totiž jeden deň Beňo nahodil a deň na to ho sám aj zrušil. Bývalý námestník tvrdí, že tak urobil na ústny pokyn od Pčolinského. Za tento čin si mal vtedajší šéf SIS vziať 40 tisíc eur, 20 tisíc si nechal a s 20 tisíc šlo Beňovi. Pčolinský tvrdí, že s celou kauzou nemal nič spoločné, dokonca hovorí, že si ani nevšimol, že daný telefón zo sledovania zmizol.

Pčolinský
zdroj: TASR/Martin Baumann

Informácie dostával, konkrétne čísla nekontroloval

Vysvetľuje to tak, že sledovali množstvo jeho čísel a informácie pravidelne dostával aj keď jeden telefón vypadol. Nekontroloval každé číslo sám.

Riaditeľ tajnej služby a jeho námestník dostávajú každý týždeň zoznam sledovaných čísel, vysvetľuje Pčolinský. Dostane sa k nim už vypracovaný doklad, ktorý má zväčša 130 – 200 strán. Ten obsahuje zistenia sledovania, zoznam osôb, s ktorými sa sledovaní stretávali, čo robili, s kým komunikovali a podobne.

Na viaceré otázky Michala Kovačiča neodpovedal: „To je akurát na tej mojej kauze nepríjemné, že o veľa veciach nemôžem hovoriť,“ tvrdí Pčolinský.

Audi R8 patrilo advokátskej agentúre, Kučerku trápia bludy

Pčolinský vzbudil pri odchode z väzby pozornosť aj tým, že odišiel na superšportovom aute Audi R8 so základnou cenou 159-tisíc eur. Auto patrilo advokátskej agentúre, hovorí a videl ho v daný moment prvý a poslednýkrát: „Sľubujem, že keď pôjdem najbližšie z Leopoldova pôjdem vlakom.“

Expolicajt Kučerka vypovedal o tom, že dostal úplatok od exšéfa SIS Vladimíra Pčolinského. Túto korupčnú kauzu nakoniec v závere vyšetrovania stopla Generálna prokuratúra.

Kučerka sa priznal k 10-tisícovému úplatku od Pčolinského. Ten mu ich mal dať iba v stoeurových bankovkách, ktoré napokon odložil a už sa ich nechytil. Napokon po priznaní odovzdal 9 800 €, nie výlučne v 100 eurovkách a na bankovkách nenašli Pčolinského DNA. Ten sa obhajuje práve týmito faktami. Tvrdí, že Kučerka klamal.

Vysvetľuje si to tak, že bol štyri mesiace vo väzbe bez kontaktu s rodinou a trpel viacerými zdravotnými problémami. Pčolinský podotýka, že v lekárskej správe sa uvádzalo, že ho trápia bludy a živé sny: „Ja som mu žiaden úplatok nedal.“

V jeho trestnej veci mu pomohlo stretnutie zo 17. mája

Pčolinský je presvedčený, že politici neovplyvňujú aktuálne trestné konania. Vyjadroval sa aj k stretnutiu ústavných činiteľov 17. mája v budove SIS. Podľa medializovaných informácií tam mali preberať, že vyšetrovanie niektorých korupčných káuz môže byť zmanipulované. Pčolinský uznáva, že mu stretnutie na SIS pomohlo v jeho trestnej veci, ďakovať vraj môže Denníku N.

„Urobil to pre mňa Denník N, ktorý o tom stretnutí informoval, ktoré bolo úplne nepodstatné a bežné. Ja som bol na mnohých bezpečnostných radách, kde boli ľudia od Úradu jadrového dozoru cez pani prezidentku,“ odpovedal exriaditeľ SIS na otázku, či to teda pre neho urobil jeho nástupca Michal Aláč.

Podľa Pčolinského bolo to stretnutie na SIS rovnaké ako rokovanie Bezpečnostnej rady SR, len miesto bolo iné. „Keď sa premiér rozhodne zvolať stretnutie v centrále SIS a riaditeľ služby poskytuje informácie o bezpečnostnej situácii alebo o veciach, ktoré súvisia s právnym štátom, tak je to presne to isté,“ dodal.

Zdroje: Na telo s Michalom Kovačičom, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá