Pčolinského z Leopoldova odviezlo auto za 160-tisíc eur. Zrušili mu obvinenia z korupcie

  • Bývalému šéfovi SIS Vladimírovi Pčolinskému dnes Generálna prokuratúra zrušila obe obvinenia
  • Pčolinský tvrdí, že má jej šéfom Marošom Žilinkom pracovný vzťah
  • Z väznice po zrušení obvinenia z korupcie odišiel na Audi R8
Pčolinský
Vladimír Pčolinský, TASR/AP/Laurent Cipriani SITA/Branislav Bibel
  • Bývalému šéfovi SIS Vladimírovi Pčolinskému dnes Generálna prokuratúra zrušila obe obvinenia
  • Pčolinský tvrdí, že má jej šéfom Marošom Žilinkom pracovný vzťah
  • Z väznice po zrušení obvinenia z korupcie odišiel na Audi R8

Bývalý šéf SIS Vladimír Pčolinský sa po dnešnom zrušení oboch obvinení Generálnou prokuratúrou dostal po šiestich mesiacoch na slobodu. Čelil obvinenia z podplácania a prijímania úplatku.

Ako informuje RTVS, Pčolinský bol obvinený z toho, že mal od Zoroslava Kollára minulý rok prijať úplatok vo výške 40-tisíc eur za to, že SIS nebude sledovať Kollárove aktivity. Pčolinský si mal následne úplatok rozdeliť s vtedajším námestníkom SIS Borisom Beňom. 

Zrušenie obvinení bolo prekvapivé aj pre politikov

Vyjadrenie prezidentky SR Zuzany Čaputovej bolo pomerne jasné. Tvrdí, že „len minulý týždeň senát Najvyššieho súdu SR a predtým dva jeho senáty nevideli dôvody na zrušenie väzby, a teda potvrdili dôvodnosť trestného stíhania.“ Tým pádom je o to viac prekvapujúce dnešné zrušenie oboch obvinení Generálnou prokuratúrou. Rozhodol o nich námestník generálneho prokurátora Jozef Kandera, nie samotný Žilinka.

Prezidentka ďalej uviedla, že očakáva objasnenie skutočností, na základe ktorých došlo k takémuto uzatvoreniu a zrušeniu obvinení. Rovnako reagujú koaličné politické strany OĽaNO, SaS a strana Za ľudí. Žiadajú generálneho prokurátora Maroša Žilinku, aby  rozhodnutie riadne odôvodnil.

Minister financií Igor Matovič zdieľal na svojom Facebooku príspevok Gábora Grendela (OĽaNO), v ktorom písal o verejnom komunikovaní aj kontroverzných rozhodnutí.

„Maroš Žilinka na verejnom vypočutí povedal, že ak sa stane generálnym prokurátorom, chce zaviesť väčšiu otvorenosť. Aby prokurátori verejne komunikovali aj kontroverzné rozhodnutia. Dnes je ideálna príležitosť to ukázať aj skutkami,“ uviedol Gábor Grendel.

Igor Matovič ho doplnil pár vetami, v ktorom taktiež žiada generálneho prokurátora Maroša Žilinku, aby sa „postavil za svoje rozhodnutie“. Podľa Nového Času ale Žilinka z dôvodu zachovania nestrannosti vo veci nekonal. 

Presne tak. Pán generálny prokurátor, je čas sa verejne postaviť za svoje rozhodnutia. Ľudia si zaslúžia počuť zdôvodnenie.

Posted by Igor Matovic on Tuesday, August 31, 2021

Sme rodina to však vidí inak

Strana Sme rodina sa však k dnešnej „kauze“ Pčolinský vyjadrila v opačnom tóne. Tvrdia, že ak sa ešte raz zopakuje prípad podobný Pčolinskému, hrozia odchodom z koalície. Na tlačovej konferencii hovorili o vyšetrovaní, ktoré bolo postavené na zmanipulovaných výpovediach. 

Ako povedal obhajca Vladimíra Pčolinského Ondrej Urban: „Bolo zrušené aj uznesenie o začatí trestného stíhania k obom skutkom a teda (Pčolinský) bol nezákonne vo väzbe a bol nezákonne obvinený. Ako keby nikdy nebol obvinený a nikdy nemal ísť do väzby.“

Luxusný odchod z Leopoldova

Pred väznicou bývalého šéfa SIS čakali novinári, ktorí sa ex-obvineného Pčolinského pýtali otázky k zrušeniu obvinení. Tie sú vo videu, ktoré zverejnili Aktuality. Pri otázke o tom, ako si Pčolinský vysvetľuje, že ešte minulý týždeň Najvyšší súd SR dôvody na väzbu videl, odpovedal: „Pri rozhodovaní o väzbe sa súd na veci pozerá úplne inak, ako pri rozhodovaní o vine a treste, to znamená, že nejde do hĺbky.“

Ďalej taktiež povedal, že sa s Marošom Žilinkom pozná. Povedal, že ich vzťah je pracovný, neskôr neboli dlho v kontakte a následne na to, ako sa stal Maroš Žilinka generálnym prokurátorom, opäť v kontakte boli. „Dva alebo tri mesiace, z pracovných dôvodov. A to je tak všetko,“ uviedol Vladimír Pčolinský.

Bývalý šéf SIS Vladimír Pčolinský čerstvo zbavený obvinenia z korupcie, ktorého NAKA zadržala v rámci akcie Judáš, z väznice odišiel na superšportovom aute Audi R8 so základnou cenou 159-tisíc eur. Pčolinský doň nasadol ako spolujazdec, nie je teda jasné, komu vozidlo patrí.

Zdroje: RTVS, Facebook, Facebook, Aktuality, Čas.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK