Smart karanténa štartuje tento piatok. Aplikácia bude dobrovoľná

  • Prinášame kompletný prehľad a návod, ako sa namiesto štátnej karantény dostať do smart domácej karantény
Na snímke predseda vlády SR Igor Matovič počas brífingu na tému:  Smart karanténa – inteligentné riešenie pre ľahší návrat zo zahraničia na diaľničnom hraničnom priechode Bratislava – Jarovce 19. mája 2020.
FOTO:Pixabay.com/Jan Vašek
  • Prinášame kompletný prehľad a návod, ako sa namiesto štátnej karantény dostať do smart domácej karantény

Od piatku už nebudú musieť všetci repatrianti ísť do povinnej štátnej karantény. Alternatívou k nej bude smart karanténa. Aplikácia do smartfónu a všetky jej funkcie budú dostupné v piatok. Momentálne prebieha testovanie.

Všetci, ktorí nemajú smartfóny, alebo vhodné miesto na domácu karanténu, budú aj tak musieť ísť do štátneho zariadenia. Tiež to platí pre ľudí, ktorí sa vracajú hromadnou dopravou. Presné podmienky určí hlavný hygienik a pred ostrou prevádzkou ich zverejní. Ak polícia na hranici vyhodnotí, že repatriant podmienky na smart karanténu nespĺňa, poputuje do štátneho zariadenia.

Ako to funguje

Ak si v zahraničí a plánuješ sa vrátiť na Slovensko, musíš si na stránke korona.gov.sk vyplniť formulár, ktorý ťa vyzve na stiahnutie aplikácie. Potrebná je aj fotografia tváre. Priamo na hraniciach si colník aplikáciu s formulárom overí a skontroluje. Lokalitu karantény si každý určí sám. „Môže to byť pokojne aj chata, domček, čokoľvek, kde budete sám, miesto sa dá zadať aj pinom na mape,“ vysvetlil člen krízového štábu Ján Bučkuliak.

Aplikácie vyhodnocuje, či sa na mieste karantény nachádzaš, alebo nie. Nesleduje polohu permanentne, takže ak aj karanténu porušíš, Regionálny úrad verejného zdravotníctva dostane upozornenie, že si niekde inde. Presnú polohu však neprezradí.

zdroj: FOTO: TASR/Michal Svítok

Aplikácia náhodnými notifikáciami a SMS vyzýva svojho používateľa, aby dokázal, že má smartfón pri sebe. Tým že sa jednoducho otfotí. Ak to nestihne do stanoveného limitu, regionálny úrad verejného zdravotníctva ho bude kontaktovať, alebo pošle kontrolu.

Ak sa repatriant sa rozhodne pre smart karanténu a príde domov, po treťom dni sa cez aplikáciu môže objednať na testy. Otestovaný bude pomocou mobilnej odberovej jednotky. Karanténa potom pokračuje 14 dní bez ohľadu na výsledok testu,“ dodal minister zdravotníctva Marek Krajčí. 

Dodáva, že v prípade porušenia karantény hrozí pokuta až do 1650 eur.

Dobrovoľná aplikácia

Je to malý krok pre ministra, ale veľký pre Slovensko,“ povedal minister vnútra Roman Mikulec. Podľa údajov, ktoré prezentoval na tlačovej konferencii už štátnou karanténou prešlo 19 631 osôb, pričom práve teraz je v nej 2 865 ľudí. Kapacity štátnych zariadení sú podľa Mikulca naplnené a smart karanténa odľahčí nielen ubytovacie jednotky, ale aj kapacity z radov hasičov, zdravotníkov a polície. „Zdôrazňujem, je veľmi dôležité, že je to postavené na dobrovoľnosti,“ povedal Mikulec. Kto teda nebude súhlasiť s tým, že bude mať v mobile aplikáciu, pôjde aj tak do štátnej karantény.

Vicepremiérka pre informatizáciu Veronika Remišová dodala, že na vývoji aplikácie sa podieľali najmä dobrovoľníci a súkromný sektor. Štát na jej vývoj neminul ani jedno euro.

Zatiaľ beží testovacia prevádzka

Pre širokú verejnosť bude aplikácia dostupná už tento piatok. „Teraz sme v testovacej fáze, zatiaľ to vyzerá dobre, piatkový termín by sme mali stihnúť. Teraz beží testovacia fáza. Testovali sme to na figurantoch, najmä prepojenie s políciou a ďalšími orgánmi. Táto fáza dnes končí a začíname testovanie priamo s repatriantami. Vyberieme ich priamo na hraniciach aj podľa toho, v akom regióne budú tráviť karanténu,“ vysvetlil člen krízového štábu Ján Bučkuliak.

Tento systém zavádzame ako tretia krajina v Európe a je dobre, že až teraz,“ dodal premiér Igor Matovič. „Je menej bezpečná, môže mať napríklad ten človek návštevu a možno by sme dnes nemali také uvoľňovanie ako máme teraz,“ dodal.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá