Sme najhorší na svete, pribudlo rekordných 9 171 prípadov. Kým som prešiel izbami, zomreli ďalšie dve pacientky, hovorí lekár

  • Za včerajší deň pribudlo 9 171 prípadov
  • Zúfalé sú nie len čísla, ale aj skúsenosti lekárov
  • Nemocnice sú tesne pred kolapsom
aktualna sprava
unsplash/ Vladimir Fedotov/Mufid Majnun
  • Za včerajší deň pribudlo 9 171 prípadov
  • Zúfalé sú nie len čísla, ale aj skúsenosti lekárov
  • Nemocnice sú tesne pred kolapsom

Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo rekordných 9 171 ľudí s pozitívnym PCR testom. Včera bolo ukončených 27 267 RT-PCR vyšetrení. Počet potvrdených obetí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 37 osôb. Celkový počet úmrtí je 13 818. Informuje NCZI.

Celkovo je v nemocniciach hospitalizovaných 2 997 pacientov a potvrdeným ochorením COVID-19, pričom za uplynulý deň pribudlo 52 pacientov.

Počet zaočkovaných osôb sa počas piatku dostal na číslo 2 573 797, pričom pribudlo 7 310 očkovaných.

Podľa portálu Our World in Data, je tak Slovensko so sedemdňovou incidenciou 11 500 pribudnutých prípadov na milión obyvateľov krajinou s najhoršou reportovanou epidemickou situáciou na svete.

zdroj: reprofoto/ourworldindata.org

Nevidí to len mentálny slepec

To, že je situácia naozaj vážnou, nepotvrdzujú len čísla, ale aj reálne skúsenosti lekárov. Tí už sú na pokraji so silami. Fyzickými aj psychickými.

Primár nemocnice v Považskej Bystrici Milan Kulkovský uviedol, že situácia na Slovensku je kritická. „Dôvodom, prečo musíme o tom informovať, nie je šírenie strachu, ale šírenie krutej reality, pravdy,“ uvádza na pravú mieru lekár.

Zároveň sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí sa rozhodli pre očkovanie. Podľa jeho slov, by sa lekári bez spolupráce ľudí dnes už nemohli starať o tých, ktorí vede nedôverujú. Situácia v nemocniciach by podľa neho nebola tesne pred kolapsom, nakoľko už by dávno skolabovali.

Kulkovský objasnil, že okrem toho, že nemocnice cítia nedostatok ventilátorov, ktoré uvoľnia až obete, míňajú sa aj neinvazívne ventilácie. „Chýba personál a priestor. Väčšina pacientov vyžadujúcich umelú pľúcnu ventiláciu je neočkovaných. To je fakt. Kto to nevidí, je mentálny slepec,“ uviedol.

zdroj: unsplash/Amir Arabshahi

Dodal tiež, že nemocnice nedokážu zabezpečiť odkladnú starostlivosť. Personál nemocníc sa totiž stará o kovidových pacientov, očkuje a podáva monoklonálne protilátky. Realitou preto je, že starostlivosť o nekovidových pacientov sa odkladá.

Dnes som robil vizitu na Covid oddelení. Už pri vstupe do prvej izby som mohol len konštatovať smrť pacientky. Kým som prešiel niekoľkými izbami, zomrela ďalšia. Do pár hodín odišli ďalšie dve. Postele, na ktorých pred malou chvíľou opustili tento svet, dlho prázdne nezostali…Toto sú fakty…pravda a realita, ktorú denne zažívame,“ uvádza primár so smútkom.

Podľa jeho slov sa často blízki pacienta s ťažkým priebehom pýtajú, čo môžu spraviť preto, aby človek boj s chorobou vyhral. Odpoveď je podľa Kulkovského jasná – jediná vec, ktorú mohli urobiť oni aj on, mu už nepomôže. Mali sa totiž zaočkovať.

Zdroje: Facebook/Milan Kulkovsky blog, covid-19.nczisk.sk, ourworldindata.org

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie