Sme najhorší na svete. Slovensko má najviac hospitalizovaných ľudí s koronavírusom

  • V hospitalizáciách na milión obyvateľov sme najhorší na svete, ostatné krajiny sme s prehľadom predbehli
  • V nemocniciach na Slovensku leží už takmer 4 000 ľudí kvôli koronavírusu, ďalší nápor už naše zdravotníctvo nezvládne
graf hospitalizácie data bez pátosu
Reprofoto: MUDr. Vladimír Nosáľ, PhD
  • V hospitalizáciách na milión obyvateľov sme najhorší na svete, ostatné krajiny sme s prehľadom predbehli
  • V nemocniciach na Slovensku leží už takmer 4 000 ľudí kvôli koronavírusu, ďalší nápor už naše zdravotníctvo nezvládne

Slovensko si pripísalo ďalšie smutné prvenstvo. Nielenže sme prví v počte úmrtí v pomere na počet obyvateľov, najnovšie vedieme aj v hospitalizáciách. Upozorňujú na to analytici z projektu Dáta bez pátosu. Graf vypracoval neurológ z Martina MUDr. Vladimír Nosáľ z iniciatívy Veda pomáha.

V tomto rebríčku aktuálne, žiaľ, dominujeme. Neteší nás to a veríme, že čoskoro na tom budeme oveľa lepšie. Musíme sa o to všetci snažiť. Vývoj v čase od začiatku pandémie pre vás všetkých,“ napísal ku grafu analytik Jakub Tillinger. 

V slovenských nemocniciach je aktuálne hospitalizovaných 3 837 pacientov a ich počet je posledné týždne viac-menej stabilný. Na jednotkách intenzívnej starostlivosti (JIS) je 290 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 330 osôb. 

KOHO DO TÝCH NEMOCNÍC VOZIA? 📊 Vozia do nich 8-9 tisíc ľudí mesačne 👎 Dnes 30% z nich sa nevráti domov ☝️ Silné sú aj…

Posted by Dáta bez pátosu on Saturday, 20 February 2021

Museli sme požiadať o pomoc

Minister zdravotníctva Marek Krajčí sa už dávnejšie vyjadril, že najväčším problémom nie je ani tak počet postelí, ako nedostatok zdravotníckeho personálu. O pacientov sa jednoducho nemá kto starať. Slovensko preto požiadalo o pomoc zo zahraničia.

Na Slovensku už koronavírus pripravil o život viac ako 6 400 ľudí. Pribudlo vyše 2 700 nových prípadov

Pomoc v boji s koronavírusom ponúklo Slovenskej republike Rakúsko, Poľsko a pripravené je pomôcť aj Maďarsko. Rakúsko napríklad ponúka Slovensku armádnych zdravotníkov a Poľsko 200 miest na jednotkách intenzívnej starostlivosti (JIS). Vo svojom profile na sociálnej sieti to uviedol štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR) Martin Klus (SaS).

Žiaľ ,nové mutácie koronavírusu sa šíria rýchlejšie a spôsobujú nárast počtu nakazených, aj ďalší tlak na už teraz mimoriadne preťažené nemocnice. Nevyhnutne preto potrebujeme najmä pomoc zdravotníkov,“ zdôraznil Klus. Štátny tajomník dodal, že o detailoch pomoci sa rokuje a „pomocnú ruku“ v tejto súvislosti podáva aj rezort diplomacie. „Aj ja osobne som v spojení s mojimi partnermi v zahraničí, s ktorými sa pravidelne navzájom informujeme,“ uzavrel Klus.

Zdroje: DátaBezPátosu, SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech