Sme totálne zamorení. Britský variant koronavírusu našli až v 90 % vzoriek zo Slovenska

  • Britská mutácia vyčíňa na Slovensku, podľa nových výskumov je už prevalentná
  • Denný prírastok nových prípadov zverejnilo NCZI až poobede
  • Počet pacientov v nemocniciach sa oproti včerajšiemu dňu mierne znížil, situácia je naďalej kritická
Britský variant marec 2021
UVZSR
  • Britská mutácia vyčíňa na Slovensku, podľa nových výskumov je už prevalentná
  • Denný prírastok nových prípadov zverejnilo NCZI až poobede
  • Počet pacientov v nemocniciach sa oproti včerajšiemu dňu mierne znížil, situácia je naďalej kritická

Britská mutácia je na Slovensku už väčšinová. Ukázal to výskum laboratórií na Slovensku. Informuje o tom Úrad verejného zdravotníctva.

Vyšetrovali sa klinické vzorky, ktoré vyšli ako RT-PCR pozitívne 3. marca 2021. Pozitívne vzorky poskytlo 27 laboratórií a britský variant sa analyzoval v 16 štátnych aj neštátnych laboratóriách v SR.

Vo vzorkách z 3. februára 2021 odhalili britskú mutáciu v približne 74 % vzoriek, tie z 15. februára mali britský variant v 72 % prípadov.  Vo vzorkách z 3. marca bol britský variant pandemického vírusu potvrdený v približne 90 % z celkového počtu 2 198 vyšetrených pozitívnych vzoriek.

Prevalencia britského variantu a rýchlosť, akou sa stal dominantným variantom na našom území, jednoznačne dokazujú, že je potrebné naďalej prísne dodržiavať nastavené protiepidemické opatrenia. Rovnako je naďalej nevyhnutné minimalizovať kontakt s inými ľuďmi, nosiť rúško či respirátor a dodržiavať hygienu rúk,“ uviedol hlavný hygienik SR Ján Mikas. Dodal, že preventívne opatrenia dokážu spomaľovať šírenie aj iných infekčných variantov vírusu.

Britský variant marec 2021
zdroj: UVZSR
 

Pribudlo vyše 2 200 nových prípadov

Na Slovensku v pondelok 8. marca pribudlo 2 207 nových prípadov koronavírusu. Laboratóriá vyhodnotili 11 222 PCR testov. Podiel pozitívnych testov je 19,66 %

Počet úmrtí na koronavírus na Slovensku prekročil hranicu 8 000. Pribudlo 116 nových úmrtí, celkovo tak priamo na COVID zomrelo už 8 037 ľudí. 

Ministerstvo zdravotníctva SR doplnilo, že na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 2 114 pozitívne testovaných antigénnymi testami. Je to 1,10 % z 191 371 antigénnych testov.

Počet pacientov v nemocniciach sa oproti včerajšiemu dňu mierne znížil o 8 ľudí. Aktuálne je hospitalizovaných 4 048 pacientov. Na JIS je podľa údajov rezortu aktuálne 356 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 373 osôb. 

V sobotu pribudlo 3 384 zaočkovaných prvou dávkou vakcíny. Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 356 536. Druhú dávku vakcíny už dostalo 188 450 ľudí, uplynulý deň sa ňou zaočkovalo 1 601 ľudí. 

NCZI zverejnilo štatistiky nových prípadov až v poobedňajších hodinách. Ako informuje úrad, dôvodom sú problémy s internetovým pripojením do vládneho cloudu z pondelkového večera, keď nebola do systému prevádzkovaného NCZI zaslaná plná množina údajov týkajúca sa PCR testov.

Predmetný technický problém je aktuálne riešený s dodávateľmi oboch prevádzkovaných systémov. Po vyriešení problému a následnom spracovaní údajov zo strany Národného centra zdravotníckych informácií budú údaje publikované najskôr, ako bude možné,“ dodal NCZI.

Zdroje: NCZI, SITA, UVZSR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech