Smer plánuje napadnúť „Covid vyhlášky“ na ústavnom súde. Podľa Krajčího sú opatrenia slabé

  • Od pondelka platia vyhlášky, ktoré majú spomaliť šírenie koronavírusu
  • Pravidlá sú cielené najmä na neočkovaných, dotknú sa však aj očkovanej časti obyvateľstva
  • Vyhlášky Smer-SD plánuje napadnúť súdnou cestou
Jonathan Hayward/The Canadian Press, TASR/Dano Veselský
  • Od pondelka platia vyhlášky, ktoré majú spomaliť šírenie koronavírusu
  • Pravidlá sú cielené najmä na neočkovaných, dotknú sa však aj očkovanej časti obyvateľstva
  • Vyhlášky Smer-SD plánuje napadnúť súdnou cestou

Od pondelka platí tzv. lockdown, ktorý má priškrtiť šírenie pandémie na Slovensku. Pravidlá sú spísané vo vyhláškach, ktorým dala vláda zelenú tento týždeň. Plné znenie vyhlášok môžeš nájsť na stránke ministerstva korona.gov.sk. Proti ním rázne vystúpili lídri opozície.

Smer na ústavný súd

Smer na čele s Robertom Ficom sa chystá iniciatívne obrátiť v súvislosti s vyhláškami na košický ústavný súd. Témy sa dotkol počas nedele aj Richard Takáč zo Smeru.

„Bežní ľudia majú taký chaos, že sa v tom strácajú,“ povedal v relácii O 5 minút 12. Takáč potvrdil, že pravidlá napadnú budúci týždeň, a to konkrétne v pondelok alebo utorok.

Takáč tiež tvrdí, že v prvom rade treba počúvať odborníkov z pandemickej komisie. „Na jednej strane, keď chcem prijať tvrdý lockdown pre všetkých, treba povedať, kto je za to zodpovedný. Pri tvrdom lockdowne musia byť odškodnení všetci. V čiernych okresoch nefunguje pre podnikateľov žiadna pomoc,“ vraví a dodáva, že v takom prípade súhlasí s celoplošným lockdownom, ktorý nevylúčil ani premiér Eduard Heger.

O sprísňovaní, prípadne uvoľňovaní pravidiel sa rozhodne v nasledujúcich dňoch podľa vývoja pandemickej situácie na Slovensku.

Podľa Mareka Krajčího (OĽaNO) sú pravidlá nastavené pomerne mierne. Aktuálne reštrikcie vníma a ako ochranu neočkovaných ľudí a hlavne seniorov, „pretože každý starší človek sa s koronavírusom pravdepodobne stretne“.

„Tieto opatrenia sú z môjho pohľadu trošku slabé. Aj neočkovaní ľudia chodia do obchodov na obuv alebo oblečenie, a tam sa môžu miešať s očkovanými, ktorí taktiež môžu prenášať koronavírus a podobne,” povedal Krajčí mierne zmätočne.

OTP režim pre zamestnancov

Problematickou je napríklad aj vyhláška týkajúcich sa OTP režimu v rámci pracovísk. Zamestnanci by mali podľa pôvodného plánu chodiť do práce buď po prekonaní ochorenia, po očkovaní či teste. Už niekoľko dní sa ale vie, že pravidlá pre zamestnancov od 22. novembra platiť nebudú. Viac sa o téme dozvieš v tomto článku.

Podobnú taktiku Smer zvolil počas pandémie už aj v minulosti. Strana tak podala podobný podnet už v lete. Išlo o vyhlášky, ktoré upravovali pohyb na hraniciach a podľa Smeru diskriminovali neočkovaných.

Zdroje: O 5 minút 12 , Startitup

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie