Smerák Blaha vydal knihu o Leninovi. Má to háčik, na publikácii nenájdeš jeho meno

  • Známy smerák Ľuboš Blaha vydal knihu o Leninovi
  • Pod tú sa ale nepodpísa a použil pseudonym
Ľuboš Blaha
TASR/Jakub Kotian
  • Známy smerák Ľuboš Blaha vydal knihu o Leninovi
  • Pod tú sa ale nepodpísa a použil pseudonym

Zaujímavý manéver! Ako upozornil Denník N, tak známy smerák vydal publikáciu Lenin a 21. storočie. Na tom by snáď aj kvôli Blahovmu známemu politickému smerovaniu nebolo nič nezvyčajné.

Kuriózne ale je, že na knihe nenájdeš jeho meno, ale meno Peter Vidovan. Ide totiž vraj o smerákov pseudonym.

Blaha sa necíti bezpečne

Ako denník prízvukoval, tak Blaha o pripravovanej knihe informoval už takmer pred piatimi rokmi. Kniha sa mala v kníhkupectvách objaviť tento rok v apríli.

„Necítim sa na Slovensku bezpečne, keď píšem o Leninovi vedeckú prácu, ktorá z neho nerobí monštrum a číre zlo (…) Na radu viacerých svojich priateľov, ktorí pracujú v akademickej oblasti, som pristúpil k riešeniu, ku ktorému pristupujú disidenti v mnohých nedemokratických krajinách,“ napísal blaha v predslove knihy.

Ľuboš Blaha a Marian Kotleba
zdroj: TASR/Pavel Neubauer

SAV kniha zaskočila

Publikácia vyšla vo vydavateľstve Veda, ktoré patrí pod krídla Slovenskej akadémie vied. Denník N taktiež podčiarkol, že vedenie SAV-ky zaskočilo, že vyšla pod jej značkou kniha s podobnými tvrdeniami.

Dodatočne vraj zisťujú, ako mohlo dôjsť k jej vydaniu. „Sme presvedčení, že knihu napísal pán Blaha. Všetko tomu nasvedčuje,“ povedal médiu predseda SAV Pavol Šajgalík.

Dinuš skončil

Toho mal riaditeľ Ústavu politických vied Peter Dinuš túto stredu informovať, že k 30. júnu na čele ústavu končí. „Som si istý, že abdikácia súvisí aj s knihou,“ pokračoval Šajgalík. Denník sa opýtal Blahu počas parlamentného rokovania, či knihu napísal. Ten odpovedal, že to nevie potvrdiť a ani vyvrátiť.

„Na Slovensku je totalita a nemôžete hovoriť veci nahlas, ak nechcete ohroziť svoju akademickú kariéru,“ povedal Blaha médiu. Samotné vydavateľstvo Veda titul o Leninovi v súčasnosti stiahlo.

Nezhody s kolegami

Samotný Blaha mal so svojím domovským ústavom problémy už v minulosti. V jednom zo svojich statusov sa odvolával na podporu Ústavu politických vied SAV. Ten sa mu však obrátil chrbtom už v minulosti. Členovia Ústavu politických vied sa dištancovali od výrokov smeráka. Uviedli to vo svojom vyhlásení, ktoré zverejnili na webe SAV.

Čelní predstavitelia sa vďaka statusom, ktoré Blaha ešte viac aj napriek výzvam pritvrdzoval, zhodli, že by mal okamžite opustiť akadémiu.

SAV na Blahove statusy reagovala viackrát. Ako informuje Denník N, v marci to bolo po prvýkrát, čo sa ním ústav rozhodol zaoberať. 

Ako denník pripomína, zrejme ani po „grilovaní“ pred správnou radou Blaha domovský ústav neopustí. Oporu má totiž mať v jeho nadriadenom, už spomínanom šéfovi Ústavu politických vied Petrovi Dinušovi. Ten bol zároveň aj predsedom správnej rady, pred ktorou má Blaha vysvetľovať problémové statusy.

Blaha sa dostal do nemilosti vlastných kolegov nedávno najmä pre statusy, v ktorých kritizoval poslancov, ktorí hlasovali za obrannú dohodu s Američanmi.

„Slovenská akadémia vied verná svojmu humanitnému poslaniu je znepokojená nárastom netolerancie a agresivity v našej spoločnosti, javom, ktorý sa spočiatku rodí v znevažujúcich slovách a cez podnecovanie k nenávisti prerastá až k reálnym fyzickým atakom,“ ozvali sa SAV-kári na svojom oficiálnom profile na sociálnej sieti.

Zdroj: Denník N

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá