Smerák Richter: Rozladili ho otázky o Kaliňákovom obvinení. Raši dostal otázku na telo (VIDEO)

  • Dnes polícia obvinila Roberta Kaliňáka a Jozefa Brhela
  • Startitup k téme oslovil aj Kaliňákových súčasných či bývalých straníckych kolegov
Eichard Raši, Robert Kaliňák a Ján Richter
Startitup/Dominik Bízik, TASR/Jakub Kotian
  • Dnes polícia obvinila Roberta Kaliňáka a Jozefa Brhela
  • Startitup k téme oslovil aj Kaliňákových súčasných či bývalých straníckych kolegov

Médiá dnes priniesli informáciu o obvinení dvoch osôb z podplácania. „Vyšetrovateľ NAKA P PZ vzniesol dňa 01.02.2023 obvinenie osobám Robert K. a Jozef B. st. pre zločin podplácania podľa § 333 ods. 1, ods. 2 písm. b), ods. 3 Trestného zákona,“ informovala polícia na Facebooku.

Podľa informácií Startitup ide o exministra vnútra za Smer Roberta Kaliňáka a oligarchu a muža považovaného za mecenáša strany Roberta Fica – Jozefa Brhela staršieho. Úplatky sa mali týkať vtedajšieho šéfa finančnej správy Františka Imreczeho. Obvineniu bývalého ministra vnútra a známeho oligarchu sa venujeme detailnejšie v tomto článku.

Startitup sa priamo poslancov v Národnej rade pýtal na aktuálne obvinenie exministra. K téme sme tak oslovili politikov koalície, ktorá sa zaviazala polícii rozviazať ruky, ale aj tých zákonodarcov zo strany Smer, ktorí Kaliňáka poznajú viac než dobre.

Otázka na Rašiho

K problematike sme zastihli aj Kaliňákovho exkolegu zo Smeru Richarda Rašiho, ktorý v súčasnosti „kope“ za stranu Hlas-SD Petra Pellegriniho. 

„Tak to, čo ste mi teraz povedali… a keď ste povedali meno Imrecze, vzbudzuje to vo mne veľkú dávku nedôvery, samozrejme, nech rozhodnú orgány činné v trestnom konaní, ale viete, meno Imrecze, je to jeden z univerzálnych kajúcnikov, ktorý, bohužiaľ, zrejme každému potvrdí všetko. Takže by som bol veľmi opatrný a počkal, či to je pravda alebo nie,“ myslí si Kaliňákov bývalý spolustranník.

Priamo sme sa Rašiho opýtali, či na základe vlastných skúseností, vie povedať, či by bol Kaliňák schopný úplatku. „Nie,“ odpovedal stručne exsmerák.

V Národnej rade sme zastihli aj exministra práce za Smer Ján Richtera, tomu príliš do reči nebolo. „Nič o tom neviem, neviem obsah, neviem podstatu,“ odbil nás bývalý minister.

Krúpu obvinenie neprekvapilo

K problematike povedal svoje počas 83. rokovania Národnej rady aj exposlanec OĽANO Juraj Krúpa, ktorý v súčasnosti pôsobí v klube SaS.

„Keď sa pozriete do minulosti, všetci sme vedeli a videli, čo sa deje, všetky tie korupčné kauzy, ktoré sa zametali pod koberec. Tak podľa mňa to je prirodzené vyústenie vyšetrovania. Prirodzené aj z toho dôvodu, že tu máme ich nominantov, ktorí voči nim začali vypovedať. Či už je to František Imrecze alebo ďalší. To podľa mňa vedie k tomu, že tam je to obvinenie, a je to úplne normálne. Nemyslím si, že to väčšinu ľudí zaskočí či prekvapuje. A zároveň páni budú mať možnosť sa obhájiť pred súdom,“ okomentoval Krúpa. 

„Orgány činné v trestnom konaní asi konajú, majú vydokladované jednotlivé veci, preto vzniklo toto obvinenie,“ povedal k téme aj bývalý minister za SaS Brnaislav Gröhling.

Paragraf 363 opäť v hre?

Samotní poslanci pri téme Kaliňákovho obvinenia sa automaticky dotkli aj ostrosledovanej témy paragrafu 363, ktorý v poslednom čase preslávila Generálna prokuratúra Maroša Žilinku.

Naposledy paragraf zbavil obvinenia napríklad poslanca Martina Borguľu. Poďakovať paragrafu môže však aj Robert Fico. Opýtali sme sa tak niektorých poslancov, aká je podľa nich pravdepodobnosť, že prokuratúra aj v tomto prípade opäť vyrukuje s kontroverzným nástrojom.

„Akože časom si myslím, že percentá pravdepodobnosti stúpajú, vidím to tak na 80 percent,“ tipol si poslanec Krúpa. Peter Pollák z klubu OĽANO odhaduje ešte vyššie percento. Na koľko percent je podľa Polláka v hre paragraf 363? „Na sto,“ povedal otvorene poslanec Obyčajných ľudí.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá