Smrť príde z neba. Tisíce Ukrajincov čakajú na signál, Rusi postavili stovky kilometrov dlhé opevnenie

  • Ukrajinci budú pri ofenzíve čeliť ruským zákopom a opevneniu
  • Na prekonávanie prekážok získali techniku, no aj tak to bude mimoriadne náročné
ukrajinský vojak
TASR/LIBKOS
  • Ukrajinci budú pri ofenzíve čeliť ruským zákopom a opevneniu
  • Na prekonávanie prekážok získali techniku, no aj tak to bude mimoriadne náročné

Ukrajinci budú pri protiofenzíve čeliť oveľa ťažším podmienkam ako minulý rok pri ofenzíve smerom na Charkov a Cherson. Predchádzajúci rok Ukrajinci zasadili Rusom strategické rany cielené na zásobovanie a ruské velenie, čo viedlo k prakticky k rozpadnutiu frontu. Ruskí vojaci sa narýchlo stiahli a nestihli vybudovať ani opevnenie.

Teraz Ukrajincov čakajú prekážky, ktoré Európa nevidela od druhej svetovej vojny. Rusi vybudovali opevnenia ťahajúce sa stovky kilometrov. Podľa španielskeho denníka El País majú 800 kilometrov.

Zväčša sú tvorené z viacerých obranných prvkov, akými sú protitanková priekopa, ostnatý drôt, betónové zábrany prezývané ako dračie zuby alebo diablove zuby, míny a napokon zákopy, bunkre a stanovištia pre delostreleckú podporu.

Bunkre nemajú pevné podzemné základy

Fínsky historik a vojenský analytik John Helin pre španielsky denník uviedol, že ruské prekážky sa dajú prekonať ľahšie ako tie z druhej svetovej vojny. Ako príklad uvádza dračie zuby, ktoré nie sú zasadené pomocou vykopania, ale sú umiestnené len na povrchu terénu, tak by si s nimi vedel poradiť aj bager. Bunkre taktiež nemajú pevné podzemné základy.  

Ukrajinci od spojencov dostali techniku, ktorá má slúžiť na prekonávanie takýchto prekážok. Sú nimi špeciálne vozidlá, trhaviny a ďalšie vybavenie pre ženistov a inžinierov.

Washington poskytol vozidlá odolné voči mínam a prepadnutia známe pod skratkou MRAP, ktoré sú skonštruované tak, aby odolali výbuchom mín.

Ukrajinci obdržali aj tanky s lopatami na detonáciu mín, pásové vozidlá s výbušnými náložami M-58, ktoré horizontálne odpaľujú míny a ničia dračie zuby, a vozidlá na podvozku tanku M-60, ktoré nesú mosty na prekonávanie zákopov a protitankových priekop. Podobné vozidlo poslali aj Nemci a nesie názov Biber.

Okrem toho majú Ukrajinci k dispozícii aj množstvo vozidiel na odmínovanie alebo schopných prekonať míny.

Ukrajina nemá vzdušnú prevahu, má však tisícky dronov

Naplánovať takýto útok bude veľmi ťažké, no ešte ťažšie bude jeho prevedenie. Postup môže byť pomalý a veľmi nákladný. Dôležitá bude delostrelecká podpora, Ukrajina má výhodu v presne navádzaných strelách, čo je typ munície, ktorá Rusku najviac chýba.

Z histórie sa dá vyčítať, že ani prekážky nie sú nezničiteľné. Helin ako príklad uvádza prvú vojnu v Perzskom zálive, keď armáda Saddáma Husajna vybudovala stovky kilometrov opevnených prekážok, ktoré boli v priebehu niekoľkých hodín zničené vzdušnou prevahou USA.

Ukrajinské delostrelectvo: Nebojuje len Zuzana. Zapojené sú viaceré kusy vyrobené v SR (časť 2)

Žiadna strana na Ukrajine ale nedosiahla vzdušnú prevahu. Ukrajinci zrejme stratili viac ako polovicu svojho letectva, darovanie stíhačiek MiG-29 Poľskom a Slovenskom tieto straty čiastočne zmierni, ale úplne nenahradí.

Ukrajinci sa preto pri vzdušných útokoch spoliehajú na bezpilotné drony. Ich výroba je pomerne jednoduchá, lacná, účinná a nevyžadujú zložitý výcvik ako pri pilotovaní stíhačky. Navyše ich zničenie neznamená stratu ľudského života.

Nedávno ukrajinský minister pre digitálnu transformáciu Mychajlo Fedorov uviedol, že 300 ukrajinských dronov DJI Mavic 3T bolo dodaných ukrajinskej armáde. Drony sú vhodné na prieskum, ale zároveň sa dajú premeniť na zbraň, pretože dokážu niesť granáty alebo malé bomby.

Fedorov uviedol, že Ukrajina pre účely armády zazmluvnila vyše 3 000 dronov a vyše 2 000 je už zapojených do akcie. Ďalšie stovky až tisícky dronov dostali Ukrajinci od spojencov. Vyškolených bolo vyše 10-tisíc operátorov dronov. Ukrajinci tak čakajú, už len na signál na začatie ofenzívy. 

Ruská protivzdušná obrana nie je stavaná na drony

Vojenský ruský analytik Kirill Michajlov v rozhovore pre nezávislé ruské médium Holod uviedol, že ruská protivzdušná obrana patrí k najvyspelejším na svete, nebola však stavaná na malé ciele, akými sú drony.

„Ruská protivzdušná obrana ale nebola vytvorená na to, aby hľadala malé ciele – prieskumné drony alebo kamikadze. Pripravovala sa na odraz mnohých rakiet a lietadiel lietajúcich z NATO. To je technicky relatívne jednoduchšia úloha ako boj s dronmi. Je veľmi ťažké modernizovať váš systém počas nepriateľských akcií a rozpočtových deficitov,“ vysvetlil analytik.

Ukrajina tiež získala rakety dlhšieho doletu Storm Shadow, ktoré dokážu prekonať až 250 kilometrov. Zasiahnuť teda môžu ciele hlboko v ruských líniách. Otázne je, v akých počtoch Ukrajina rakety dostane a od toho závisí aj účinnosť tejto pomoci.

Ruské obranné línie nie sú práve kvalitné 

Analytik dodal, že okrem toho sa Ukrajina aktívne pripravuje na prekonávanie prekážok. Svedčí o tom aj video, na ktorom ukrajinskí vojaci na nemeckých bojových vozidlách pechoty prekonávajú dračie zuby.

Okrem toho Michajlov tvrdí, že ruská obranná línia nie je práve najkvalitnejšia.

 „Mnohé fotografie a videá napríklad ukazujú, že ,dračie zuby‘ jednoducho padnú na zem. Je potrebné ich vykopať v určitom poradí, aby sa dosiahol maximálny účinok, a Rusko, ako môžete vidieť z videí, to neurobilo,“ uviedol Michajlov.

Aj napriek nekvalitnej obrannej línii či západnej pomoci a dronom majú Ukrajinci pred sebou ťažkú úlohu. Ofenzíva je vždy náročnejšia ako defenzíva. Útočník vždy zaznamená väčšie straty a môže postupovať pomaly. Otázne je aj, aké veľké územia dokážu Ukrajinci oslobodiť a za akú cenu.

Zdroje: EL PAÍS, Holod

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá