Leopard prekoná prekážky, ale nákladné vozidlo uviazne 50-krát. Protiofenzíva má nečakaného nepriateľa

  • Ukrajinci majú nečakaného nepriateľa - počasie
  • Na máj je nečakane chladno a stále prší
  • Obyčajné nákladné vozidlá by zapadli, expert však verí, že Ukrajina je pripravená
nemecký tank Leopard 2
TASR/AP, Michael Sohn
  • Ukrajinci majú nečakaného nepriateľa - počasie
  • Na máj je nečakane chladno a stále prší
  • Obyčajné nákladné vozidlá by zapadli, expert však verí, že Ukrajina je pripravená

Ukrajina sa pripravuje na dôležitú protiofenzívu, ktorá môže rozhodnúť o jej ďalšom osude. Vojenský analytik Kirill Michajlov, ktorý v minulosti spolupracoval s ruským Konfliktným spravodajským tímom (CIT), uviedol, že Ukrajinci majú teraz nečakaného nepriateľa. Tým je abnormálne chladné počasie, netypické pre máj. Práve počasie sťažilo aj útok Rusov na začiatku invázie a potom na jar. 

CIT je nezávislá výskumná organizácia, ktorá pomocou otvorených zdrojov skúma rôzne udalosti, akými sú vojna na Ukrajine alebo zostrelenie lietadla Malaysia Airlines Flight 17 nad Donbasom.

Michajlov v rozhovore pre nezávislé ruské médium Holod uviedol, že na Ukrajine neustále prší a teploty sú nezvyčajne chladné.

To spôsobuje, že počasie nie je vhodné na začatie protiofenzívy, pretože terén je bahnitý. Pásové vozidlá, ako je napríklad tank Leopard 2 prekoná bahno bez väčších problémov. Výzvou je ale pohyb kolesových vozidiel, ktoré nevedia prekonať bahno, a často v ňom aj zapadnú.

„Leopard prejde tam, kde je to potrebné. Ale vystrelí muníciu a potom musí čakať, kým k nemu dorazí nákladné auto s novými nábojmi a palivom. A nákladné auto sa po ceste zasekne aj 50-krát. V tomto prípade sa Leopard počas čakania mení na ľahký cieľ pre ruské protitankové zbrane,“ uviedol Michajlov.

Typické bahenné počasie je známe na Ukrajine ako rasputitca. Ide o je každoročný jav. Slovné spojenie je odvodené od rasputye, križovatky, a voľne sa prekladá ako čas, „keď cesty prestanú existovať“. Rasputica postihuje dvakrát ročne časti Ukrajiny, Bieloruska a Ruska. Cesty sa vtedy menia na bahnité polia, niekedy až na močiare.

Prvá rasputica sa odohráva zvyčajne na jar v marci a trvá štyri až šesť týždňov. Zapríčiňuje ju topiaci sa sneh a jarné dažde. Druhá prichádza na jeseň s výdatnými dažďami.  

Pre ofenzívu je kľúčový rýchly pohyb

Pre ofenzívu je dôležitý práve rýchly pohyb, pomocou ktorého dokážu Ukrajinci prekonávať ruské prekážky. Okrem rýchleho pohybu je dôležitá aj koordinácia a komunikácia pri používaní kombinovaných zbraní.

„Pre ofenzívu je dôležité rýchlo sa ocitnúť všade tam, kde vás nečakajú – to je dôležitá súčasť mobilnej vojny,“ vysvetlil expert.

Analytik tvrdí, že k spusteniu ofenzívy bude potrebná stvrdnutá pôda a suchu. Navyše letná príroda poskytuje výborné krytie pre tanky a vojenskú techniku.

„Husté lístie na kríkoch a stromoch vytvára príležitosť na skrytý pohyb a nepostrehnuteľný únik do útočných pozícií. Tanky, ktoré sa pohybujú po holej zemi, sú zraniteľnejšie voči delostreleckým útokom ako tanky, ktoré sa schovávajú na zelených priestranstvách,“ vysvetľuje Michajlov.

Ukrajinci sú pripravení na rozsiahlu ofenzívu, tvrdí expert

Aj americký generál vo výslužbe Ben Hodges si myslí, že Ukrajinci môžu spustiť ofenzívu až v letných mesiacoch nie na jar. Ukrajincom vyhovuje, že nik nepozná presný čas a miesto ofenzívy, a tak sa ruská obrana nemôže sústrediť na jeden úsek, ale musí byť sústredená pozdĺž frontovej línie.

Generál predpovedá, že Ukrajincom sa môže podariť vytlačiť Rusov z Krymu a tak uštedriť ruskej armáde zdrvujúcu porážku.

Michajlov taktiež uvádza, že Ukrajinci majú väčšie šance na úspech, ako sa všeobecne verí, aj napriek tomu, že im Západ neposlal všetky zbrane, ktoré požadovali. Pripomína, že ukrajinskú armádu mnohí na Ukrajine, ale aj v Spojených štátoch podceňovali ešte pred inváziou.

Ukrajinská armáda je podľa experta pripravená na ofenzívu aj s výbavou, ktorou disponuje teraz. Navyše ruská armáda je vyčerpaná a naďalej trpí nízkou morálkou.

„Ozbrojené sily Ukrajiny sú pripravené na rozsiahlu ofenzívu. Možno nie tak rýchlo, ako to bolo v Charkovskej oblasti, ale s podobným výsledkom,“ vysvetľuje.

Expert varuje, že európski politici budú musieť pochopiť, že vojna môže byť zdĺhavá a vojenská podpora Ukrajiny môže byť potrebná aj ďalšie roky.

Zdroje: Holod, archív Startitup

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá