Smrtiaca pasca v mestečku Vovčansk: Vojaci sú lacnejší ako tanky, Rusi vstupujú do masakra pešo

  • Rusi do mestečka Vovčansk vstupujú po svojich
  • Ukrajinci pre nich pripravili pascu
  • Uviazli v nej stovky vojakov
Ukrajinskí vojaci a ostreľované mesto Vovčansk, pasca na Rusov
Ukrajinskí vojaci a ostreľované mesto Vovčansk TASR/DPA, TASR/AP, Tsunami Assault Regiment, Liut Brigade
  • Rusi do mestečka Vovčansk vstupujú po svojich
  • Ukrajinci pre nich pripravili pascu
  • Uviazli v nej stovky vojakov

Od začiatku najnovšej invázie ruských vojsk na severnú ukrajinskú Charkovskú oblasť prešlo približne šesť týždňov. Ide o udalosti, ktoré na Ukrajine rozhýbali nesmierne dôležité ľady. USA totiž Kyjevu povolili používať ich zbrane aj na ruskom území – v blízkosti napadnutého regiónu.

Následne sa k Američanom pridali aj ďalší významní európski hráči. V Charkovskej oblasti a najmä pri mestečku Vovčansk sa však naďalej zvádzajú tvrdé a chladnokrvné boje.

Rusi podľa Forbesu posielajú svojich vlastných vojakov do čistého masakra. Francúzski experti odhadujú, že Moskva už na bojisku od 24. februára 2022 stratila pol milióna mužov a z najnovšej invázie sa môže stať ďalší mlynček na mäso.

Ukrajinsko-ruské hranice sú totiž nesmierne silno bránené tými najrôznejšími a najmodernejšími západnými technológiami. Podľa Forbesu by bolo pre Rusko príliš drahé posielať do tejto línie svoje obrnené vozidlá a vystavovať ich tak skoro istému zničeniu.

Lacnejšie je poslať pechotu. Vojaci teda pochodujú do boja a ukrajinská armáda na nich mieri delostrelectvom a dronmi. A umierajú údajne vo veľmi vysokých počtoch.

Pasca, ktorá zachytila desiatky vojakov

Pred týždňom sa objavili správy o tom, ako sa ruské vojská vo Vovčansku mali ocitnúť v smrteľnej pasci. To cez víkend vo svojom exkluzívnom článku potvrdil aj poľský Onet. Portál Newsweek totiž upozornil na videá, ktoré potvrdzovali ukrajinské tvrdenia o zajatí stoviek Rusov.

„Niektorí z ruských vojakov obkľúčených v závode na výrobu kameniva Vovčansk sa začali vzdávať. Toto video ukazuje, že najmenej 24 ruských vojakov bolo zajatých. V komplexe pozostávajúcom z viac ako 20 budov bolo ukrytých okolo 400 vojakov,“ písal na sociálnej sieti Visegrád 24.

Ukrajinci vtedy hlásili, že do priestorov závodu nalákali stovky Rusov. Jednotky mali podľa ukrajinských zdrojov nulovú šancu na únik. Videá síce nemožno nezávisle overiť, no napriek tomu aspoň čiastočne podporujú správy z Forbesu o veľkých problémoch ruských síl.

Informácie o ruských jednotkách v ukrajinskej pasci potvrdzovali aj ruskí blogeri na alternatívnych sociálnych platformách. Na Telegrame sa objavili správy od široko sledovaného Anatolyho Radova. Ten taktiež uviedol, že v závode uviazlo 400 mužov.

Čo sa vlastne stalo?

Forbes podotýka, že Ukrajinci si Vovčansk na boj vybrali sami. Do mesta a jeho blízkosti dorazili aj tie najelitnejšie brigády a zablokovali ruský postup severne od rieky Vovča. Tá, ako vyplýva z jej názvu, tečie aj cez mestečko, ktoré hrá v tomto príbehu hlavnú úlohu.

V jeho blízkosti sa zhromaždili Rusi. Šlo najmenej o dva prápory, tvrdia ukrajinské zdroje. Zaútočili na chemický závod na pravom brehu rieky. Na prvý pohľad šlo o ideálne miesto na boj. Továrne a priemyselné zariadenia totiž na tento účel slúžia vo vojne na Ukrajine pomerne často. Predstavujú množstvo príležitostí na úkryt, jednotky sa v nich môžu chrániť pred delostrelectvom.

Rusi zrejme chceli továreň úplne dobyť a neskôr postúpiť cez Vovču. To sa im ale vôbec nepodarilo. Plán zlyhal, keď ukrajinský obrancovia – a dokonca možno aj ruskí dobrovoľníci, podotýka Forbes – zaútočili na závod zo západu.

Postúpili na sever a zvyšok ruských jednotiek úplne odrezali od tých, ktorí sa už nachádzali v budovách továrne. Po niekoľkých dňoch sa podľa dostupných správ začali vo veľkom vzdávať do rúk ukrajinských obrancov.

Zdroje: Forbes, Onet, Newsweek, X/Visegrád 24, Forbes

Najnovšie videá

Trendové videá