SND obhajuje nízke platy umelcov osobnými príplatkami. O ich výške ale rozhodujú vedúci

  • Pred týždňom sme informovali o platovej situácii v SND
  • Vedenie divadla sa k platom umelcov konečne vyjadrilo
SND/ archív autora
  • Pred týždňom sme informovali o platovej situácii v SND
  • Vedenie divadla sa k platom umelcov konečne vyjadrilo

Slovenské národné divadlo zverejnilo prednedávnom voľné pracovné pozície a to na stránke Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny (UPSVAR). Podľa informácií z inzerátu je hrubá mzda tanečníka v zbore 700 eur a naproti tomu kuričovi ponúkajú minimálny hrubý plat až 900 eur. Zamestnanec operného zboru zarába ešte menej, nakoľko jeho hrubá mzda dosahuje výšku len 620 eur.

Čítaj viac >>> Platy v Slovenskom národnom divadle – zarába kurič viac než umelec?

Platy v SND sú dlhodobo podpriemerné

Mnohých zamestnancov a členov umeleckej obce sa dotkol práve rozdiel v plate člena umeleckého súboru a kuriča. Záujemcov o post kuriča sa snaží Slovenské národné divadlo nalákať hrubou mzdou vo výške 900 eur. Tejto ponuke sa nevyrovná ani post prvého sólistu Baletu SND, čo je najvyšší tanečný post, aký sa dá v baletnom súbore našej prvej scény dosiahnuť.

Čo nato vedenie divadla?

Vedenie Slovenského národného divadla poslalo StartitUP nasledujúce vyjadrenie. ‚‚Čo sa týka odmeňovania zamestnancov: nástupné základné platy zamestnancov SND určuje v zmysle interných smerníc riaditeľ  príslušnej organizačnej zložky. Umeleckí zamestnanci majú v zmysle interných smerníc mesačný plat viaczložkový – to znamená základný plat plus tzv. rolovné, ktoré každý mesiac navýši základný plat o sumu za každé odohrané predstavenie; výška rolovného odzrkadľuje aj náročnosť postavy, ktorú umelec stvárňuje. Uvedené informácie, že technickí zamestnanci majú vyššie platy ako umelci, nie je pravdivá, ako o tom svedčí aj hore uvedená informácia. Inzerciu voľných pracovných miest zverejňuje SND v zmysle zákona,“ uvádzalo sa v oficiálnom vyjadrení.

Ako to teda je?

Ak by si do SND nastupoval ty o tvojom plate by rozhodoval tvoj priamy nadriadený – v tomto prípade riaditeľ súboru, alebo konkrétneho úseku. Vzniká tu otázka, aké kritéria sú pre vedúcich jednotlivých zložiek rozhodujúce.

Rozdiely vo finančnom ohodnotení vnímajú umeleckí zamestnanci SND ako diskrimináciu, nakoľko ich platy nepodliehajú každoročnej valorizácii. Zamestnanci umeleckých zložiek, ktorí v Slovenskom národnom divadle pôsobia napríklad 10 rokov, zvýšenie platu pocítili – no niektorí len raz, podaktorí vôbec.

Rolovné prestáva byť argument

Rolovné sa odvíja od počtu predstavení a je individuálne, s prihliadnutím na náročnosť konkretného výkonu a dôležitosť či rozsah postavy. Pre členov súborov je však jeho výška rozhodujúca.

Počet predstavení napríklad v Balete a Opere SND pritom každý rok klesá. V nasledujúcej 100. sezóne odohrá Balet SND, podľa oficiálneho programu, len 69 predstavení. Z toho cca 19 bude patriť vianočnému baletu Luskáčik. Tento titul sa hrá od decembra do januára a býva vypredaný  už v septembri. Vychádza z toho, že Balet SND napokon odohrá za rok len 50 predstavení. Rolovné za jedno predstavenie sa pre spomínaného tanečníka zboru pohybuje v rozpätí od 30 do 120 eur. Je závislé od počtu dejstiev, v ktorých tanečník vystúpi.

Nebudú mať menej práce, len peňazí

Ak si si práve predstavil, že umelci budú mať plošne viac voľna, a tým pádom si budú môcť ísť zarobiť inam, nie je to tak. Základný plat odzrkadľuje každodennú prácu, pod ktorú patrí skúšanie nových titulov, ale aj opakovanie stáleho repertoáru. Pracovný čas v SND vychádza na klasických 8 hodín denne. Bez večerných predstavení im však zostane len základný plat, od ktorého sa odvíja napríklad aj výška PN-ky.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech