Sobotný Dobrý trh na Jakubáku predstaví aj susedský program

  • V sobotu 27. apríla sa na Jakubovom námestí opäť uskutoční populárny Dobrý trh.
  • Okrem stánkov s kvalitnými produktmi a jedlom sa na Jakubáku budú prezentovať aj susedské komunity, hovoriť sa bude o udržateľnosti, inkluzívnych mestách a bezodpadovom životnom štýle.
  • Dobrý trh sa koná v sobotu od 10:00 do 17:00 a počas celého dňa na návštevníkov čaká zaujímavý program plný hudby, tvorivých workshopov, diskusií a predstavení.
  • V sobotu 27. apríla sa na Jakubovom námestí opäť uskutoční populárny Dobrý trh.
  • Okrem stánkov s kvalitnými produktmi a jedlom sa na Jakubáku budú prezentovať aj susedské komunity, hovoriť sa bude o udržateľnosti, inkluzívnych mestách a bezodpadovom životnom štýle.
  • Dobrý trh sa koná v sobotu od 10:00 do 17:00 a počas celého dňa na návštevníkov čaká zaujímavý program plný hudby, tvorivých workshopov, diskusií a predstavení.

Do programu Dobrého trhu na Jakubáku sa zapojili aj obyvatelia susedstva. Aktívne sa zapájajú do programu, otvárajú svoje prevádzky, dvory, zapájajú sa do projektu Mačka vo vreci, balíčkov s prekvapením, ktoré susedia návštevníkom venujú. „Pred každým trhom pripravujeme aj susedský piknik, kde s miestnou komunitou najbližší Dobrý trh plánujeme. Pozvánky na piknik roznášame priamo do schránok. Našim Facebookom je susedský odkazovač na námestí,” prezrádza komunitná manažérka Dobrého trhu Katarína Poliačiková. „Dobrý trh je nielen jednorazovým podujatím, ktoré príde a odíde, s našimi susedmi robíme veľa komunitných aktivít. Ľudia v okolí sú pre nás dôležití, preto s nimi napríklad organizujeme komunitné brigády,” hovorí dramaturgička Dobrého trhu Illah van Oijen.

zdroj: Dobrý trh

Pre susedov vyhlásili výzvu

Susedia z Jakubáku, obyvatelia a prevádzky, sa do programu Dobrého trhu mohli prihlásiť so svojimi nápadmi v rámci susedskej výzvy. Vďaka spolupráci s Nadáciou VÚB, partnerom Dobrého trhu pre komunity, organizačný tím produkčne aj finančne podporí ich nápady. Susedské aktivity budú mať na najbližšom Dobrom trhu na Jakubáku v priestore aj na mape špeciálne označenie susedský program. Na výzvu reagovalo viacero susedov. “Sused Michal napríklad zapožičal piano, na ktorom si bude môcť ktokoľvek zahrať. Na trhu budeme mať vďaka susedovi Zoltánovi aj šachový turnaj ako vo francúzskom parku. Susedka Soňa, ktorá nadobudla skúsenosti s interiérovým dizajnom v Londýne si v Galérii DOT pripravila prednášku o zariaďovaní bytu,” hovorí Katarína Poliačiková.

V susedskej Galérii DOT budú môcť návštevníci trhu  navštíviť aj tvorivú dielňu Čačky mačky z čičmanskej truhličky a vyrobiť si originálny suvenír inšpirovaný ľudovou tvorbou. V Dizajn štúdio ÚĽUV bude sprístupnená výstava keramického dizajnéra Milana Hanka. Susedia z Literárnej čajovne pripravili spolu s básnikmi zo skupiny Tvorlístok čajový obrad pod sakurami spojený s písaním haiku. Celodenný program sa chystá v kultúrnom centre Mareena. V krásnom dvore si budete môcť pochutiť na medzinárodnej kuchyni, zúčastniť sa tvorivých dielní, využiť služby holiča alebo si len tak oddýchnuť pod stromami. Susedia zo školy BISLA chystajú vo svojom zelenom dvore napríklad burzu kníh, čítačku alebo diskusiu o dôležitej téme úniku mozgového kapitálu. V Štúdiu 12 sa bude konať pohybový workshop 5 Rytmov a v concept store Kin of skin pripravili koncert folkového pesničkára pôvodom zo Severného Írska Marka Graemeho.

zdroj: Dobrý trh

Sme radi, že sa nám podarilo rozbehnúť nový spoločný projekt zapájania kreatívnych a ochotných susedov do programu Dobrého trhu počas celého tohto roka. Mať nadšenie a nápad je to hlavné. Určite sa však navyše zíde a poteší aj drobná finančná podpora. Tešíme sa, že viacerí obyvatelia, prevádzky či inštitúcie z okolia Jakubáku pozvú návštevníkov aj domácich do svojich priestorov a vtiahnu ich do aktivít, ktoré vymysleli špeciálne pre túto susedskú slávnosť,” hovorí Lucia Luptáková, zástupkyňa Nadácie VÚB, ktorá sa už druhý rok podpisuje pod toto mestské podujatie ako partner pre komunity. Nadácia VÚB sa na Dobrom trhu predstaví aj vo vlastnom stánku, kde si budú môcť návštevníci vyrobiť vlastnú eko-peňaženku a odniesť si ako odmenu originálnu tašku Dorka bag, vyrobenú metódou upcyclingu z reklamných banerov VÚB v rámci systému podpory žien v núdzi, ktoré tašky šijú.

Program bude bohatý

Dobrý trh tradične otvorí veselá kapela Funny Fellows koncertným sprievodom. Predstavia sa aj ďalší hudobníci, Adam Kerďo, Gramophone Brothers alebo Fancy Shoes. Detských návštevníkov čaká viacero predstavení detských a bábkových divadielok, detský trh a interaktívna zóna Bratislavského kultúrneho a informačného strediska s názvom Hravé m(i)esto. Na Dobrom trhu sa bude diskutovať o naturálnom poľnohospodárstve a o pomalom životnom štýle. “Štartujeme tiež novú tradíciu v spolupráci s Literárnym klubom a Post Bellum. Slovenskí autori dostali zadanie napísať špeciálny text a naživo ho zverejniť pri pamätníku obetiam komunizmu na Jakubáku”, hovorí Illah van Oijen. Zašívareň zasa ponúkne možnosť naučiť sa opraviť svoje odevy priamo na trhu. Na Dobrom trhu sa objaví aj projekt MestoCity, ktorý vtipnou a originálnou metódou ružového rámu skúma potenciál verejných priestorov.

Zdroj: TS

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech