Sociálne siete Slovákov ovládli podvodníci. Polícia varuje pred mimoriadne rafinovaným podvodom

  • Podvodníci vo veľkom znova okrádajú Slovákov
  • Polícia upozorňuje na podvody cez Messenger
aplikácia messenger, výpadok
Ilustračný obrázok, Unsplash/Asterfolio, Brett Jordan
  • Podvodníci vo veľkom znova okrádajú Slovákov
  • Polícia upozorňuje na podvody cez Messenger

V týchto dňoch zaznamenala polícia rastúce množstvo ukradnutých účtov na Facebooku. Nová vlna dobre známeho podvodu opäť ovládla komunikačnú platformu Messenger. Ľuďom prichádzajú súkromné správy od ich facebookových priateľov, ktorí ich žiadajú o telefónne číslo a následne o SMS kódy.

Ako informuje špecializovaná oficiálna stránka Policajného zboru Slovenskej republiky na boj proti hoaxom a podvodom v online priestore na sociálnej sieti, podvodné prípady sú čoraz častejšie.

Podvod v praxi

V praxi sa celá podvodná schéma začína messengerovou správou od priateľa na Facebooku, ktorý si zrazu bez akéhokoľvek dôvodu pýta telefónne číslo svojej potenciálnej obete.

„Poprosí vás o vaše telefónne číslo. Vy mu ho pošlete, prečo by aj nie, keď si ho prosí kamarát. Podvodník však vie, že vy to číslo máte prepojené s vaším účtom na Facebooku,“ uvádza sa v príspevku Hoaxy a podvody – Polícia SR.

Mnoho ľudí číslo pošle bez akéhokoľvek problému, čo je bežné. Stať sa môže, že človek stratil svoje elektronické adresáre, prešiel na nové zariadenie a zmenil si aj svoje telefónne číslo. Potom ale príde potenciálnej obeti SMS kód, ktorého preposlanie vyžaduje podvodník, ktorý sa vydáva za priateľa.

„Podvodník sa pokúsi vaším telefónnym číslom prihlásiť, ale keďže nebude vedieť heslo, požiada o jeho obnovenie. Klikne na možnosť – resetovať heslo cez SMS kód. Ten vám príde do správy,“ vysvetľuje polícia.

Polícia vysvetľuje, že kód slúži na ukradnutie konta obete na Facebooku. Podvodníci sa doň snažia dostať práve prostredníctvom telefónneho čísla. Dôvodom je fakt, že množstvo používateľov má svoje konto spárované so svojím číslom. 

Výsledkom celého podvodu je infiltrácia používateľského účtu, ktorý už pravdepodobne obeť naspäť nezíska a jeho zneužívanie na ďalšie nekalé aktivity. „Už je takmer nereálne dostať sa späť k svojmu účtu. Podvodník tak získal ďalší účet a teraz vo vašom mene bude klamať vašich priateľov,“ píše polícia ďalej.

Podvodné video

Ako informuje portál Fontech.sk, iba v novembri minulého roka sa opäť šíril aj iný dobre známy podvod. V tomto prípade sa však podvodníci spoliehali na nevedomosť a zvedavosť potenciálnych obetí. 

Známy podvod, ktorý je známy ako „Si to ty vo videu?“ alebo „Is this you in the video?“, bol preložený do takmer každého jazyka. Obeti príde aj v tomto prípade od priateľa na Facebooku správa, ktorá obsahuje video so slovami: „Si to ty vo videu?“

Zvedavý používateľ klikne na video a následne je požiadaný, aby sa prihlásil do svojho konta na Facebooku alebo na Messengeri. Podvodníci sa kliknutie na video snažia vylákať aj otázkami ako: „Myslím, že tvoji rodičia mali autonehodu. Sú to oni vo videu?“

Na tieto videá by si nemal v žiadnom prípade kliknúť. Ak si však naletel, mal by si si okamžite zmeniť svoje heslo na Facebooku, ale aj na každej inej službe. 

Zdroje: FB/Hoaxy a podvody - Polícia SR, Fontech

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá