Sociálne siete zhoršujú pandémiu, rúško anonymity mení ľudí, myslia si Slováci (PRIESKUM)

  • Prieskum sa uskutočnil koncom roka 2021 a zúčastnilo sa na ňom 1 201 respondentov
  • 71 % opýtaných by chcelo, aby sociálne siete spadali pod prísnejšiu právnu úpravu
pandemia, koronavirus
TASR/AP/Dmitri Lovetsky, Abdeljalil Bounhar
  • Prieskum sa uskutočnil koncom roka 2021 a zúčastnilo sa na ňom 1 201 respondentov
  • 71 % opýtaných by chcelo, aby sociálne siete spadali pod prísnejšiu právnu úpravu

Dve tretiny ľudí na Slovensku si myslia, že sociálne siete zhoršili pandemickú situáciu v krajine. Vyplýva to z prieskumu agentúry 2muse pre europoslanca Vladimíra Bilčíka (SPOLU/EPP).

Prieskum o dezinformáciách a zmene pravidiel fungovania sociálnych sietí uskutočnili koncom roka 2021 na vzorke 1 201 respondentov.

Facebook by mal bludy odstraňovať, myslia si ľudia

Sociálna sieť Facebook by mala podľa 81 percent opýtaných odstraňovať falošné správy a nepravdivý obsah (53 percent určite súhlasí, 28 percent skôr súhlasí).

Väčšina ľudí si tiež myslí, že ľudia si ľahšie dovolia na sociálnych sieťach porušovať zákony (49 percent určite súhlasí, 33 percent skôr súhlasí) a že Facebook by mal znižovať viditeľnosť falošných správ a nepravdivého obsahu (48 percent určite súhlasí, 29 percent skôr súhlasí).

Z prieskumu tiež vyplýva, že podľa väčšiny opýtaných vyjadrovanie názorov na sociálnych sieťach rozdeľuje spoločnosť (41 percent určite súhlasí, 40 percent skôr súhlasí). Prísnejšiu právnu úpravu pre sociálne siete podporuje 71 percent opýtaných. Za zrušenie anonymity na sociálnych sieťach je viac ako polovica respondentov (28 percent určite súhlasí, 29 percent skôr súhlasí).

Výsledky sú dobrým signálom, tvrdí europoslanec

S výrokom „O fungovaní sociálnych sietí máme dostatočné informácie“ v prieskume súhlasilo 46 percenta opýtaných. Nemyslí si to 42 percent. Väčšina respondentov si tiež nemyslí, že nepovolený obsah na sociálnych sieťach je dostatočne rýchlo odstraňovaný (42 percent). Spokojných s rýchlosťou odstraňovania nepovoleného obsahuje je 33 percent.

Europoslanec Bilčík, ktorý sa v Európskom parlamente venuje boju s dezinformáciami, považuje výsledky prieskumu za dobrý signál.

Včera sme v europarlamente schválili Akt o digitálnych službách, ktorý je prvým krokom k tomu, aby bolo prostredie sociálnych sietí bezpečnejším miestom pre užívateľov. Ľudia na Slovensku radi používajú sociálne siete, ale zároveň si uvedomujú ich problémy a väčšinovo si želajú podstatné zmeny pri fungovaní sociálnych sietí a podporujú odstraňovanie a znižovanie viditeľnosti falošných správ a klamlivého obsahu,” zhodnotil Bilčík prieskum na dnešnej tlačovej konferencii.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá