Soros daruje 220 miliónov dolárov na boj proti rasizmu

  • Americký milionár chce pomôcť v boji proti systematickému rasizmu
  • Prostredníctvom svojej nadácie Open Society Foundation daruje 220 miliónov dolárov
  • Soros je hviezdou konšpiračných teórií
SOROS
TASR/AP, Kin Cheung,Alberto Pezzali
  • Americký milionár chce pomôcť v boji proti systematickému rasizmu
  • Prostredníctvom svojej nadácie Open Society Foundation daruje 220 miliónov dolárov
  • Soros je hviezdou konšpiračných teórií

Milionár George Soros daruje 220 miliónov dolárov organizáciám, ktoré bojujú za rasovú spravodlivosť. Spraví tak prostredníctvom svojej nadácie Open Society Foundation (Nadácia otvorenej spoločnosti).

Najväčšia čiastka 150 miliónov dolárov bude rozdelená prostredníctvom päťročného grantu medzi viaceré organizácie ako Black Voters Matter či Circle for Justice Innovations, ktoré bojujú proti rasovej nerovnosti a za rasovú spravodlivosť i občianske práva na systémovej úrovni.

Organizácia Black Voters Mattter pomáha Afroamerickým voličom k lepšiemu prístupu k voľbám a zároveň zvyšuje účasť Afroameričanov ich motivovaním. Cieľom organizácie je zvýšiť vplyv vo svojich komunitách, aby si prostredníctvom volieb vybrali kandidátov, ktorí budú komunite nápomocní. Organizácia sa snaží zabrániť aj snahám niektorých republikánov, ktorí sa snažia sťažiť prístup k voľbám Afroameričanom a ostatným menšinám.

zdroj: TASR/AP, Ronald Zak

„Uvedomujeme si, že boj o odstránenie systémového rasizmu pokračuje. Existuje od založenia republiky do súčasnosti a je zakotvená v každej úrovni vlády a v našich trestných a súdnych systémoch. Avšak nápor ľudí, ktorí vyšli do ulíc, s požiadavkami aby tento národ konal lepšie,.. dáva nádej všetkým,“  uviedol Tom Perriello, výkonný riaditeľ Open Society Foundation.

Zvyšných 70 miliónov Sorosova organizácia rozdelí medzi lokálne organizácie, ktoré sa zaoberajú zmenou v oblasti trestnej spravodlivosti a na vzdelávanie mladých ľudí. Open Society Foundation neuviedla konkrétne organizácie, medzi ktoré príspevky rozdelí.

 V Organizácii si uvedomujú, že nestačí podporovať protesty a hnutie Black Lives Matter, aby sa dačo zmenilo na systémovej úrovni, musia podporovať organizácie presadzujúce systémovú zmenu.

„Úspech tohto hnutia (Black Lives Matters), najväčšieho v histórii USA, bude meraný v priebehu rokov, nie týždňov, a nemôžeme povedať, že na životoch ľudí tmavej pleti záleží a neprijímať viacročné záväzky k stratégii stanovenej a zameranej na čiernych vodcov a organizácie, ktoré zmenia americký zmysel pre to, čo je možné,“ povedal Perriello.

zdroj: TASR/AP, Alberto Pezzali

Soros je hviezda konšpiračných teórií

Aktivity milionára a filantropa Sorosa sa nie vždy stretnú s nadšením. Soros je hviezdou konšpiračných teórií po celom svete. Pravdepodobné je, že darovanie veľkej čiastky peňazí spustí ďalšie konšpiračné teórie.

V minulosti bol spájaný aj s organizáciou protestov proti policajnej brutalite a rasizmu. Soros nechýba v žiadnej konšpiračnej teórii od vypustenia koronavírusu až po čipovanie ľudí. Je obľúbenou témou krajnej pravice v USA a podporovateľov prezidenta Donalda Trumpa.

Zdroje: Open Society Foundation, New York Times

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech