Soros vraj riadi protesty v USA, smrť je zinscenovaná. Úmrtie Floyda konšpirátori nechutne zneužívajú

  • 1 z 3 tweetov o Black Lives Matter je vytvorený botmi
  • Niektorí užívatelia dokonca tvrdia, že Georg Floyd zinscenoval svoju smrť
Black Lives Matter
TASR/AP/Alex Brandon
  • 1 z 3 tweetov o Black Lives Matter je vytvorený botmi
  • Niektorí užívatelia dokonca tvrdia, že Georg Floyd zinscenoval svoju smrť

Po smrti neozbrojeného Afroameričana Georga Floyda belošským policajtom sa v USA strhla vlna protestov proti policajnej brutalite a rasizmu. Demonštrácie sa postupne rozšírili po celom svete vrátane Európ&. Najnovšie aj u našich západných susedov v Prahe. Rovnakou rýchlosťou, ako pribúdajú protestujúci, sa na internete začali šíriť aj konšpiračné teórie.

Hashtag Black Lives Matter sa stal najpoužívanejším výrazom na Twittri. Televízia ABC News tvrdí, že 1 z 3 tweetov je falošných, vytvorených botmi. Informácie v týchto tweetoch sú jednostranné, prevažne orientované na stranu konzervatívcov a vládnej administratívy.

Bizarné teórie

Mnohé vytvárajú falošné správy o zapojení Georga Sorosa do nepokojov. Podnikateľ Soros chce údajne s pomocou celebrít a protestujúcich vyvolať rasovú vojnu, ktorá má zvrhnúť prezidenta Trumpa. Podobných informácií je teraz plný internet.

Výraznú podporu má aj teória, ktorú propaguje aj sám Trump o tom, že protesty organizuje ľavicové hnutie Antifa, ktoré Trump považuje za teroristickú skupinu. Cieľom má byť tiež zvrhnutie Trumpa.

Najbizarnejšou konšpiračnou teóriou šíriacou sa po sociálnych sieťach je zrejme teória, ktorá tvrdí, že Floyd svoju smrť zinscenoval a sám naďalej žije. Cieľom bolo vyvolať nepokoje. Podobné typy falošných správ sa objavujú pravidelne od zabitia Kennedyho až po smrť Usáma bin Ládina.  

Oba tábory

Spravodajský web Mladej fronty Dnes Idnes.cz priniesol informácie o šírení falošných informáciách aj z opačného tábora. Priaznivci demokratov a ľavice sa domnievajú, že do protestov sa naschvál zamiešavajú bieli neonacisti, ktorí slúžia ako agenti provokatéri vyvolávajúci nepokoje a ničiaci majetky.

Násilné správanie má vyvolať dojem, že protestujúcim v skutočnosti nejde o spravodlivosť, ale o násilie a rabovanie. Trump vďaka tomu môže lepšie odôvodniť nasadenie armády.

Poprední demokrati veria, že za falošnými správami je práve Rusko, ktoré v minulosti zasahovalo aj do prezidentských volieb v 2016 v prospech Donalda Trumpa.

Zdroje: ABC News, Twitter, Idnes.cz

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech