SpaceX dnes vyniesla na obežnú dráhu ďalších 60 družíc, vedci však plány spoločnosti kritizujú

  • Spoločnosť pripravuje sieť Starlink, ktorá má umožniť vysokorýchlostný prístup k internetu
  • Space X má v pláne vyniesť na obežnú dráhu celkom 12-tisíc satelitov Starlink
BeFunky-collage-14
Ilustračná foto, zdroj: TASR
  • Spoločnosť pripravuje sieť Starlink, ktorá má umožniť vysokorýchlostný prístup k internetu
  • Space X má v pláne vyniesť na obežnú dráhu celkom 12-tisíc satelitov Starlink

Raketa Falcon 9 americkej spoločnosti SpaceX dnes úspešne vyniesla na obežnú dráhu ďalších 60 družíc chystanej siete Starlink, ktorá má umožniť vysokorýchlostný prístup k internetu z ktoréhokoľvek miesta na Zemi. Informáciu priniesla ČTK.

Ide už o tretiu podobne veľkú sériu satelitov vyslanú na orbitu, čím sa zo SpaceX stala firma prevádzkujúca najväčší počet umelých družíc na svete. Jeden zo satelitov má navyše prvýkrát experimentálny náter, ktorý by mal tlmiť odrazivosť svetla a tým bojovať proti svetelnému smogu.

Sedemdesiat metrov vysoká raketa Falcon 9 vyletela dnes v 03:19 SEČ z mysu Canaveral na Floride. Satelity, z ktorých každý váži asi 260 kilogramov, vyniesla do výšky približne 290 kilometrov. Družice po sérii testov využijú svoj vlastný pohon, aby sa dostali do výšky 550 kilometrov, kde zaujmú svoje miesto na vopred určenej obežnej dráhe.

Spoločnosti sa podarilo okrem úspešného vynesenia satelitov na orbit tiež kontrolovane pristáť s vyhoreným prvým stupňom nosnej rakety na plošine Of Course I Still Love You v Atlantickom oceáne. SpaceX sa snaží opätovným používaním niektorých častí rakiet znížiť celkové náklady letov do vesmíru.

Space X má v pláne vyniesť na obežnú dráhu celkom 12-tisíc satelitov Starlink, pričom tento cieľ chce dosiahnuť zhruba v polovici tejto dekády. Plánuje preto urýchliť aj štarty rakiet s ďalšími sériami a vysielať ich do vesmíru každé dva až tri týždne.

Vedci upozorňujú na možné riziká

Plán na umiestnenie takéhoto veľkého počtu satelitov na obežnú dráhu však vzbudzuje kritiku u niektorých vedcov. Satelity Starlink totiž odrážajú svetlo a navyše budú vysielať veľké množstvo rádiových vĺn. Astronómovia sa preto obávajú, že svetelné a elektromagnetické znečistenie výrazne skomplikuje pozemské pozorovanie hviezd. Kritici tiež upozorňujú, že pohyb takéhoto množstva Starlink po orbite sťaží kozmické lety aj pohyb súčasných družíc kvôli hrozbe kolízie.

Spoločnosť Space X tvrdí, že problémy nie sú tak vážne a že postupne pracuje na ich eliminácii. Jedným z navrhovaných riešení má byť aj experimentálny náter na jednej z dnes vyslaných družíc, ktorý by mal tlmiť odrazivosť svetla.

SpaceX dúfa, že sa satelitný sieť Starlink stane kľúčovým zdrojom financovania väčších vesmírnych projektov, ako je napríklad plán kolonizovať Mars.

Myslíme si, že toto je základný kameň na ceste k založeniu sebestačného mesta na Marse a základne na Mesiaci,“ povedal zakladateľ a šéf firmy Elon Musk v máji krátko pred začatím realizácie satelitového projektu. Podobný projekt komunikačných satelitov potom v dlhodobom horizonte Musk plánuje vybudovať aj okolo červenej planéty.

Spoločnosť chce na Marse pristáť do konca roka 2022, pričom táto misia bude vykonaná bez ľudskej posádky. Na druhej strane sa však podľa vyjadrení Elona Muska na Twitteri na Marse ocitne aj ich nedávno predstavený elektrický pick-up Cybertruck, ktorý má byť súčasťou lode Starship.

Zdroj: ČTK

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech