Španielsko zmiernilo opatrenia, niektorí ľudia pôjdu zajtra znovu do práce

  • Tisíce Španielov môžu oddnes opäť chodiť do práce
  • Ľudia sa už nesprávajú rovnako ako v polovici marca kedy zaviedli opatrenia, sú zodpovednejší a dodržiavajú bezpečnú vzdialenosť
Španielsko
Zdroj: Unsplash
  • Tisíce Španielov môžu oddnes opäť chodiť do práce
  • Ľudia sa už nesprávajú rovnako ako v polovici marca kedy zaviedli opatrenia, sú zodpovednejší a dodržiavajú bezpečnú vzdialenosť
kampan zadarmo od startitup

Tisíce Španielov môžu oddnes opäť chodiť do práce. Prestali totiž platiť opatrenia, ktorými vláda kvôli koronavírusu zastavila všetky prevádzky nepotrebné pre chod krajiny. Ostatné obmedzenia voľného pohybu ale trvajú, rovnako tak zostávajú uzavreté školy, obchody, reštaurácie, divadlá či veľká časť obchodov. Obnovenie ekonomickej činnosti sa podľa denníka El País dotkne najmä priemyselného sektora, stavebníctva či napríklad advokátskych kancelárií.

Z návratu mnohých ľudí do práce, a tým okrem iného aj do verejnej dopravy, majú obavy najmä Katalánsko a madridský región, ktoré sú nákazou koronavírusu zasiahnuté najviac. Vláda vydala niekoľko odporúčaní pre zamestnávateľov i pracujúcich, ktorým policajti na zastávkach autobusov, vlakov a v metre rozdajú desať miliónov rúšok. Ich nosenie nie je povinné.

„Nikto nevie, či by predĺženie odstávky nepotrebných prevádzok trebárs o ďalších päť dní pomohlo k zmierneniu nákazy, alebo či by to malo len ďalší ekonomický dopad,“ cituje El País Epidemiology Toniho Trilla z výboru expertov, ktorý v tejto kríze radia vláde. Podľa neho sa od vyhlásenia núdzového stavu v Španielsku v polovici marca, odkedy môžu ľudia ísť iba na nákup, do práce a k lekárovi, znížil pohyb v uliciach o 70 percent.

Epidemiológ Joan Ramón Villalba tvrdí, že ľudia sa už nesprávajú rovnako ako v polovici marca, sú zodpovednejší, dodržiavajú bezpečnú vzdialenosť, viac si umývajú ruky a mnohí nosia rúška. Vláda tiež požiadala zamestnávateľov, aby čo najviac rozšírili pracovnú dobu, a ľudia tak mohli chodiť do zamestnania v rôznych časoch. Jednak preto, aby ich bolo na pracovisku menej, a tiež preto, aby nevznikali návaly vo verejnej doprave. Kto môže, má jazdiť do práce autom. Zamestnávatelia by tiež mali, ak je to možné, zariadiť prácu z domova.

Španielska vláda kvôli koronavírusu vyhlásila núdzový stav v polovici marca. Neskôr toto obmedzenie parlament dvakrát predĺžil, teraz platí do 26. apríla. Premiér Pedro Sánchez tento týždeň uviedol, že podľa neho toto predĺženie nebude stačiť a že vláda zrejme požiada o predĺženie o ďalšie dva týždne, respektíve do 10. mája.

 

Španielsko má za deň menej nakazených aj menej mŕtvych

V Španielsku za posledný deň zomrelo 517 ľudí nakazených koronavírusom, čo je o stovku menej, než oznámili miestne úrady v nedeľu. Tiež prípadov nákazy pribudlo podľa dnešných údajov menej, a to 3477 oproti 4167 nahláseným v nedeľu. Počet nových prípadov nákazy koronavírusom je dnes v Španielsku najnižšia za predchádzajúce tri týždne.

Celkovo sa doteraz v Španielsku nakazilo koronavírusom 169.496 ľudí, z ktorých 17.489 zomrelo, zatiaľ čo 64.727 sa ich uzdravilo, informovalo dnes podľa denníka El País ministerstvo zdravotníctva.

Za posledné tri týždne bol denný nárast počtu mŕtvych s potvrdenou nákazou len trikrát nižšia ako 600, a to dnes (517), 11. apríla (510) a 24. marca (514). Najviac mŕtvych na chorobu COVID-19 za deň (950) oznámilo ministerstvo zdravotníctva 2. apríla, od tej doby počet nových prípadov za deň až na výnimky klesali.

Zdroj: ČTK

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech