Spojené kráľovstvo testuje cesty z recyklovaného plastu, ktoré sú lacnejšie a viac vydržia

  • Lepšie cesty a zároveň využitie plastového odpadu? Znie to skvelo.
  • Lepšie cesty a zároveň využitie plastového odpadu? Znie to skvelo.

Na povrchu našej planéty sme doteraz stihli vybudovať približne 40 miliónov kilometrov ciest. Na tieto cesty boli použité stovky miliónov barelov ropy. Toby McCartney preto prišiel s riešením problémov s míňaním prírodných zdrojov a znečistenia plastmi. Jeho spoločnosť MacRebur buduje cesty, ktoré sú o 60 % pevnejšie než klasické asfaltové a ešte k tomu vydržia 10-krát dlhšie. Pýtaš sa ako je to možné? Odpoveďou je recyklovaný plast.

foto: facebook MacRebur

Cesty si toho zažijú dosť. Zabrať im dávajú autá, ale aj počasie. A v našich oceánoch pláva neskutočné množstvo plastového odpadu. To sa ale možno zmení vďaka Tobymu, ktorý našiel riešenie pre oba problémy. Jeho firma mení 100 % recyklovaný plast na MR6 pelety. To sú malé pelety vyrobené z plastového odpadu, ktoré nahrádzajú bitumen, ktorý sa vyrába z ropy a používa sa na spájanie ciest.

Bežné cesty sa skladajú približne z 90% kameňa, piesku a vápenca, zvyšných 10% tvorí bitúmen. V cestách od MacRebur je takmer všetok bitúmen nahradený plastovým odpadom z domácností, fariem a priemyslu. Väčšina z tohto odpadu by inak skončila na skládkach.

V továrňach na asfalt sú pelety MR6 zmiešané s kameňom z kameňolomu a trochou bitúmenu. Robotník z takejto továrne pre BBC povedal, že proces je rovnaký, ako príprava klasického asfaltu.

Toby dostal nápad po tom, ako sa učiteľka spýtala jeho dcéry, čo žije v oceáne. Tobyho dcéra odpovedala: “Plasty.” Nechcel, aby vyrástla v svete, v ktorom by to bola pravda. Tiež strávil nejaký čas v Indii, kde videl, ako domáci opravovali diery v cestách tak, že do nich nahádzali plast a zapálili ho. Spoločnosť MacRebur založil s kamarátmi Nickom Burnettom a Gordonom Reidom. Prvú cestu od MacRebur má Toby k svojmu domu a teraz spoločnosť položila ďalšie cesty v grófstve Cumbria v Spojenom kráľovstve.

foto: facebook MacRebur

zdroj: inhabitat.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech