Spoločne s koronavírusom sa svetom šíri šarlatánstvo

  • Vodcovia a lídri sveta dokážu značne ovplyvniť to, čomu ľudia veria
  • Mnoho z nich má rôzne pofiderné teórie týkajúce sa koronavírusu
  • Niektoré z nich sú vyslovene nebezpečné a pomáhajú vírusu sa rýchlejšie šíriť
náboženstvá
Zdroj: Unsplash
  • Vodcovia a lídri sveta dokážu značne ovplyvniť to, čomu ľudia veria
  • Mnoho z nich má rôzne pofiderné teórie týkajúce sa koronavírusu
  • Niektoré z nich sú vyslovene nebezpečné a pomáhajú vírusu sa rýchlejšie šíriť

V Indii politici vládnej hinduistickej strany BJP propagujú kravskú moč ako liek proti COVID-19. V Tanzánii prezident sľúbil, že sväté prijímanie v kostole vírus „vypáli“. V Brazílii tvrdil jeden z kongresmanov, že deň pôstu zastaví jeho šírenie. A vodca jednej z najmocnejších krajín sveta, Donald Trump, presadzoval ako zázračný liek nepreverené antimalarikum, ktoré bolo príčinou najmenej jedného úmrtia, napísal spravodajský server The Guardian.

Objavili sa tiež pochybné tvrdenia ohľadom technológií. Iránske revolučné gardy oznámili, že vyvinuli zariadenie, ktoré je schopné zistiť koronavírus na vzdialenosť 100 metrov s pomocou magnetického poľa a „bipolárneho vírusu“.

A v Británii Eamonn Holmes, moderátor ranného programu This Morning televíznej stanice ITV, povedal: „Veľa ľudí má oprávnené obavy z konšpiračných teórií spojených so zavádzaním 5G sietí s koronavírusom.“ Zdôraznil ale, že sám týmto zvestiam neverí. Ako sa globálna pandémia zhoršuje, politici, duchovní i ďalší vedúci predstavitelia z celého sveta propagujú nevedecké metódy, ako sa vysporiadať s jej postupom.

Spoločne s novým koronavírusom sa objavilo množstvo šarlatánskych liekov, pochybných rád, ako nákaze predísť, aj konšpiračných teórií kolujúcich po sociálnych sieťach. Ale ak niektorú z týchto nevedeckých metód a teórií posvätí niekto z vplyvných osobností, je oveľa pravdepodobnejšie, že jej ľudia začnú viac dôverovať. Pri najlepšom sa ich odhady nenaplnia, pri najhoršom scenári môžu dokonca prispieť k šíreniu vírusu.

Párty, na ktorej sa pila kravská moč, navštívili v Indii stovky ľudí. Niektorí hinduisti veria, že moč od kráv, ktoré sa považujú za posvätné, má liečivé účinky. V Kalkate bol zatknutý stranícky činiteľ BJP za to, že zorganizoval súťaž v pití kravskej moči v čase, keď vedci varovali ľudí nezhromažďovať sa.

Tanzánsky prezident John Magufuli cez Veľkú noc zastavil všetky medzinárodné lety, uzavrel školy a univerzity a uvalil povinnú karanténu na všetkých návštevníkov z cudziny. Ale zatiaľ čo sa snažil obmedziť zhromažďovanie ľudí, zároveň obyvateľov vyzval, aby navštívili kostoly a mešity a hromadne sa modlili.

„Vírus nedokáže prežiť v tele Kristovom, zhorí,“ povedal davu veriacich pred Veľkou nocou. „Preto nepanikárim, keď idem k svätému prijímaniu,“ dodal Magufuli. Náboženské zhromaždenia všetkých druhov viery sa opakovane stali zdrojom nákazy. Veriaci sú často presvedčení, že ich viera ochráni a kongregácie nasledujú príklad svojich vodcov.

V Izraeli pribúdajú prípady nákazy v ultraortodoxnej komunite štyrikrát až osemkrát rýchlejšie ako u ostatných obyvateľov po tom, čo vedúci predstavitelia ultraortodoxných židov odmietli vládne opatrenia. Vplyvný izraelský ultraortodoxný rabín Chaim Kanievski pôvodne odmietol uzavrieť synagógy a náboženské semináre. „Tóra chráni a zachraňuje,“ vyhlásil 92-ročný rabín. Koncom marca ale od tohto postoja ustúpil a vyzval veriacich k modlitbám v súkromí.

V Brazílii pravicový kazateľ a kongresman Marcos Feliciano vyzval ku „dňu abstinencie“, ku ktorému sa mali všetci pripojiť v nedeľu 5. apríla. Tvrdil, že pôst zaistí zázrak a uzdraví Brazíliu. Jeho výzvu podporil aj brazílsky pravicový prezident Jair Bolsonaro, ktorého reakciu na koronakrízu odborníci označili za ľahkovážnu, paranoidnú a nevedeckú. Rovnako ako americký prezident Donald Trump, aj on propagoval nepreverený liek hydroxychlorochín.

Vo Venezuele, kde sa ochromený zdravotný systém sotva dokáže reagovať na počet chorých, napísal autoritársky prezident Nicolás Maduro na Twitter, že choroba COVID-19 zaženie čaj z bazy a citrónovej trávy. Jeho odkaz bol zmazaný v rámci kampane Twitteru proti dezinformáciám.

Výrobcovia koňaku Hennessy pre zmenu varovali obyvateľov Kene, aby neverili, že ich produkt ochráni pred chorobou COVID-19. Guvernér Nairobi Mike Sonko totiž vyzval obyvateľov, aby pili alkohol – a začal pridávať fľaše koňaku do potravinových balíčkov.

Zdroje: ČTK, Theguardian.co.uk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá