VEDCI: Trumpov vychvaľovaný liek proti COVID – 19 je sklamaním. Štúdia ukázala opačné výsledky ako sa očakávalo

  • Antimalarikum Hydroxychlorochin považovali mnohí za liek, ktorý výrazne pomôže v boji s novým koronavírusom
  • Nová štúdia ukázala, že antimalarikum nepomáha pacientom viac ako štandardná starostlivosť
san-1-1090x610 (1)
  • Antimalarikum Hydroxychlorochin považovali mnohí za liek, ktorý výrazne pomôže v boji s novým koronavírusom
  • Nová štúdia ukázala, že antimalarikum nepomáha pacientom viac ako štandardná starostlivosť

Veľkým zástancom v liečbe koronavírusu prostredníctvom antimalarík bol najmä prezident Spojených štátov amerických, Donald Trump. Ten pred časom na svojom Twitteri vyhlásil, že práve hydroxychlorochín môže byť kľúčovým liekom v boji proti COVID – 19. Súhlas s podávaním tohto lieku udelila aj agentúra FDA aj napriek tomu, že klinické testy neprebehli.

Ako však ukázal najnovší článok čínskych doktorov, ktorí antimalarikum testovali na 150 hospitalizovaných pacientoch, hydroxychlorochín v liečbe nepomáha viac ako štandardná starostlivosť. Táto štúdia však zatiaľ nebola vyhodnotená. Podľa ich slov môže hydroxychlorochin spôsobiť viac vedľajších účinkov ako lieky, ktoré sú proti COVID – 19 podávané teraz. Informoval o tom portál Bloomberg.

Vedľajšie účinky sa potvrdili aj v prípade pacientov, ktorí boli do tejto štúdie zapojení. U 75 z nich sa vyskytlo viacero vedľajších účinkov, najčastejšie hnačka. Všetky však mali pomerne mierny priebeh.

kampan zadarmo od startitup

Niektorým pacientom užívanie antimalarík pomohlo

Užívanie hydroxychlorochínu v minulosti však pomohlo zmierniť niektoré klinické príznaky koronavírusu a pacienti, ktorí ho užívali vykazovali väčší pokles C – reaktívneho proteínu, ktorý sa v krvi objavuje pri zápalovej reakcii.

Ku samotnej štúdii čínskych doktorov sa vyjadril aj profesor epidemiológie na Monash University v Melbourne, Allen Cheng. Ten tvrdí, že pri testovaní nových spôsobov liečby sa hľadajú signály, ktoré môžu byť efektívne pred pokračovaním v rozsiahlejších štúdiách. Podľa jeho názoru táto štúdia takýto signál neukázala, a preto je nepravdepodobné, že prinesie nejaký klinický prínos.

zdroj: unsplash

Prebieha viacero štúdii efektu antimalarík na COVID – 19

Tie začali najmä po spomínaných vyjadreniach Donalda Trumpa spred pár týždňov. Na výsledky týchto výskumov čaká aj profesor Allen Cheng, podľa ktorého budú veľmi zaujímavé. Kedy sa ich však dočkáme zatiaľ známe nie je.

Jeden z nich predstavil aj vedec a doktor Jacob Glanville, ktorý vystupoval v dokumentárnej sérii Pandemic od Netflixu. Ten svoju liečbu postavil na protilátkach prvotného vírusu SARS, ktorý je súčasnému koronavírusu mimoriadne podobný.

Zdroje: Bloomberg, newsday24, medrxiv.org

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK