Spoločné sprchy na chodbe, či spolubývajúci holub. Vybrali sme najlepšie a najhoršie internáty na Slovensku

  • Nový akademický rok nedávno a začal a študenti z celého Slovenska sa stretli na jednom mieste
  • Ich domovom sa stali internáty, ktoré sú raz lepšie, inokedy horšie
Facebook, Unsplash/caterina Begliorgio
  • Nový akademický rok nedávno a začal a študenti z celého Slovenska sa stretli na jednom mieste
  • Ich domovom sa stali internáty, ktoré sú raz lepšie, inokedy horšie

Vysokoškolských internátov sa na Slovensku nachádza veľmi veľa a aj tak sa nájde mnoho študentov, ktorí sa k nemu nedostanú. Niektoré z ubytovní sú na úrovni lacnejších hotelov, iné vyzerajú ako po bombovom útoku. Hoci je situácia od marca nepriaznivá a internáty zívajú prázdnotou, mať prehľad sa oplatí. Vybrali sme najlepšie a najhoršie internáty z celého Slovenska.

Nitra

Začneme netradične Nitrou. V Nitre sa nachádzajú dve univerzity – Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre a Slovenská poľnohospodárska univerzita. Každá z univerzít disponuje vlastnými ubytovacími zariadeniami. Študenti UKF majú možnosť ubytovať sa na ŠD Nitra a ŠD Zobor. 

zdroj: FB/Študentské domovy UKF v Nitre

Študentský domov Nitra sa nachádza v budove starého hotela. Izby sú tomu teda prispôsobené. Každá izba je trojlôžková a jej súčasťou je aj chladnička, ktorá nie je samozrejmosťou. Priamo v izbe sa nachádza aj kúpeľňa, v ktorej je toaleta, umývadlo a vaňa. Všetky izby internátu sú bez balkónov. Na každom poschodí sa nachádza kuchynka, no elektrická rúra je len na jednom poschodí.

zdroj: FB/Študentské domovy UKF v Nitre

Druhým internátom UKF je ŠD Zobor. Ten sa nachádza blízko Pedagogickej fakulty školy. Študentom sú k dispozícii 2-, 3-, a 4-posteľové izby. Jednu bunku tvoria dve izby, ktoré majú spoločnú chladničku a sociálne zariadenie. Vaňu na tomto intráku určite nenájdeš, no balkóny sú na jednej časti súčasťou každej izby. V prípade, že sa ocitneš na 4-lôžkovej izbe, čaká ťa poschodová posteľ.

zdroj: Uniag.sk

Tretím známym internátom v Nitre je ŠD Mladosť (ležiak), ktorý spadá pod SPU. Ešte pred pár mesiacmi bol internát vo veľmi zlom stave (viď. fotky nižšie), no vedenie sa rozhodlo prerobiť ho. Aktuálne sú izby zariadené moderným a novým nábytkom. Jedna izba pozostáva z dvoch buniek, pričom jedna z nich má balkón. Tento internát má dve časti – vyššie spomenutý ležiak a výškovú časť. Výšková časť zatiaľ prerobená nie je. 

zdroj: Archív autorky

zdroj: Archív autorky

Bratislava

Internátov v Bratislave je naozaj požehnane, takže by to bolo na samostatný článok. Prejdeme si to teda v rýchlosti. Študenti v Bratislave majú na výber spomedzi štátnych a súkromných ubytovacích zariadení. Je logické, že súkromné internáty sú drahšie, no v lepšom stave.

Prvý súkromný internát má názov Student House a ponúka služby na vysokej úrovni. Ak sa rozhodneš pre ubytovanie v tejto ubytovni, k dispozícii budeš mať aj študovňu, posilňovňu, wellness a práčovňu. Student House sa nachádza v Ružinove.

zdroj: FB/Student House

Vysokoškoláci majú možnosť ubytovať sa aj v priestoroch novozrekonštru­ovaného Hotela Incheba. Internát Student Residence disponuje práčovňou, wifi pripojením, študovňou, kuchynkami, reštauráciou a aj fitness centrom. Za komfort si študenti musia priplatiť – 1-lôžková izba na internáte stojí 270€ mesačne. 

zdroj: FB/Student Residence

Kapitolou samou o sebe je komplex internátov Mlynská dolina, ktorý bol vybudovaný v rokoch 1969-1977. Nachádzajú sa tu 4 internáty – Mladosť, Šturak, Átriaky a Manželáky. Kapacita internátov je spolu 6 600 lôžok. Podľa známej facebookovej skupiny si dovolím usúdiť, že niektoré izby sú vo veľmi zlom stave, no oficiálna stránka Mlynov ukazuje niečo iné:

zdroj: Mlyny.uniba.sk

Na fotkách vyššie sú izby úplne v pohode. Študenti bratislavských univerzít sa však stretávajú aj s týmto:

zdroj: Facebook

zdroj: Facebook

Košice

Viacero internátov je aj v Košiciach. Študenti TUKE si môžu vybrať jeden zo štyroch blokov. Izby na košických internátoch sú celkom v dobrom stave. Jednu bunku tvoria dve izby – jedna dvojposteľová, jedna trojposteľová. Päť študentov tak zdieľa spoločné sociálne zariadenie – záchod, umývadlo a sprchu. Košické internáty sa nachádzajú aj na Jedlíkovej a Budovateľskej

zdroj: sdaj.tuke.sk

Zariadenie izieb je síce staršie, no účel splní…

zdroj: sdaj.tuke.sk

Internáty na Jedlíkovej disponujú práčovňami, počítačovými miestnosťami a kopírkami, fitness centrom, altánkom s grilom alebo biliardovou miestnosťou.

zdroj: sdaj.tuke.sk

Internát ŠD Urbánkova sa nachádza v blízkosti Technickej univerzity. Izby sú dvoj a trojlôžkové, no toalety a sprchy sú spoločné na chodbách. 

zdroj: sdaj.tuke.sk

Hoci nie je stav internátov na Slovensku ideálny, väčšina z nich sa prerába tak, aby vyhovovala študentom. Školy chcú svojím študentom poskytnúť čo najlepšie možnosti.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech