Spoločnosť polarizuje otázka povinného očkovania. Svoj názor jasne vyjadrili Slováci aj Česi (PRIESKUM)

  • Z prieskumu agentúry Median vyplýva, že viac ako polovica respondentov súhlasí s povinným očkovaním pre vybranú skupinu obyvateľov
  • Podobne ho vnímajú aj Slováci
očkovanie
Unsplash/Mat Napo
  • Z prieskumu agentúry Median vyplýva, že viac ako polovica respondentov súhlasí s povinným očkovaním pre vybranú skupinu obyvateľov
  • Podobne ho vnímajú aj Slováci

Povinné očkovanie proti koronavírusu je témou, ktorá polarizuje nie len slovenskú spoločnosť. Ukázalo sa, že Česká republika je v otázke povinného očkovania rozdelená na dva takmer identicky veľké tábory – s povinným očkovaním pre vybranú skupinu ľudí súhlasí 51 %, nesúhlasí 47 %. 

Z prieskumu agentúry Median pre Český rozhlas vyplýva, že za povinné očkovanie pre niektoré profesijné a vekové skupiny je 51 % z opýtaných, konkrétne s ním 28 % rozhodne súhlasí a 23 % skôr súhlasí.

47 % respondentov sa vyjadrilo, že s ním nesúhlasí, z toho 29 % rozhodne nesúhlasí, 18 % sa vyjadrilo, že „skôr nesúhlasí“. Ďalšie 2 % respondentov v danej otázke nemajú názor, odpovedali, že nevedia. 

Proti povinnému očkovaniu sa stavia 47 percent respondentov, vo vyššej miere sme tento postoj zaznamenali medzi ľuďmi vo veku do 44 rokov, medzi študentami a medzi voličmi SPD,“ upresnil pre Český rozhlas riaditeľ Medianu Přemysl Čech.

Prieskum sa uskutočnil na vzorke 1 000 respondentov. Zber odpovedí prebiehal v polovici decembra, informuje internetový portál Českého rozhlasu.

Na Slovensku sú postoje podobné

Podobný prieskum sa na začiatku decembra uskutočnil aj na našom území. 46 % respondentov sa v ňom vyjadrilo, že s povinným očkovaním pre vybrané skupiny obyvateľstva súhlasí, odmietavo sa k nemu postavilo 45,8 % opýtaných.

Viac ako dve tretiny už zaočkovaných respondentov povinné očkovanie pre vybrané skupiny schvaľujú, a podobne väčšinovo schvaľujú takéto opatrenie i vysokoškolsky vzdelaní respondenti.

Tento druh povinného očkovania podporujú najmä voliči politických strán Progresívne Slovensko (90,2 %), OĽANO (80 %), SaS (71,8 %) a Sme rodina (50,8 %) a pomerne veľkú podporu má i medzi voličmi Hlas-SD (44,6 %).

Zdroje: iRozhlas, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie