Spoločnosti AstraZeneca hrozí žaloba od EÚ. Vzala si stovky miliónov na nákup surovín, sľubované vakcíny nedodala

  • Európska komisia sa má pripravovať na začatie žaloby voči spoločnosti AstraZeneca
  • Bruselskému severu Politico to potvrdili piati diplomati EÚ
  • Dôvodovom majú byť chýbajúce dodávky európskemu bloku, ktoré dramaticky meškajú
  • EÚ nemusí tiež predĺžiť dodávky vakcíny od AstraZenecy v ďalšom roku
Astra Ursula
TASR/AP, Peter Dejong, John Thys
  • Európska komisia sa má pripravovať na začatie žaloby voči spoločnosti AstraZeneca
  • Bruselskému severu Politico to potvrdili piati diplomati EÚ
  • Dôvodovom majú byť chýbajúce dodávky európskemu bloku, ktoré dramaticky meškajú
  • EÚ nemusí tiež predĺžiť dodávky vakcíny od AstraZenecy v ďalšom roku

Európska komisia sa má pripravovať na začatie žaloby voči spoločnosti AstraZeneca. Bruselskému severu Politico to potvrdili piati diplomati EÚ. Dôvodovom majú byť chýbajúce dodávky európskemu bloku, ktoré dramaticky meškajú.

Meškanie aj nevysvetlené míňanie financií 

Podľa nich túto možnosť rozberala Komisia na stredajšom stretnutí veľvyslancov. Väčšina krajín sa mala vyjadriť, že súdnu žalobu podporia.

Dvaja z diplomatov uviedli, že v priebehu tohto týždňa bol stanovený termín, do ktorého musia krajiny EÚ podpísať začatie súdneho konania.

„Dôležité je, aby sme zabezpečili dodanie dostatočného počtu dávok v súlade s predchádzajúcimi záväzkami spoločnosti,“ uviedol hovorca Komisie pre Reuters. „Spolu s členskými štátmi skúmame všetky možnosti, ako to dosiahnuť.“

astrazeneca vakcína
zdroj: TASR/AP Photo/Frank Augstein

Spoločnosť AstraZeneca na žiadosť Reuters o vyjadrenie neodpovedala. Už v marci mal Brusel poslať spoločnosti list, ktorý varoval pred možnosťou právneho postupu. Ohľadom listu sa už mali predstavitelia EÚ stretnúť so spoločnosťou. Podľa hovorcu Komisie však ešte stále ostáva veľa otáznikov.

Otázky tiež vyvoláva, ako spoločnosť AstraZeneca v septembri 2020 minula viac ako 224 miliónov eur, ktoré jej Európska Únia poskytla na nákup prísad do vakcín. Spoločnosť doteraz neposkytla dostatočné dokumenty potvrdzujúce nákupy.

Akú vakcínu by si si vybral/a, ak by si mal/a výber?

Okrem žaloby nemusíme predĺžiť zmluvu 

Európska komisia nemusí predĺžiť zmluvu s farmaceutickou spoločnosťou AstraZeneca o nákupe vakcín proti covidu, a to pre opakované oneskorovanie dohodnutých dodávok. Zmluva aktuálne platí do konca júna. Uviedol to v nedeľu eurokomisár pre vnútorný trh Thierry Breton, ktorého citovala agentúra AFP.

„Mojou prioritou ako manažéra pre vakcíny je to, aby firmy, s ktorými uzatvárame zmluvy, realizovali dodávky načas,“ uviedol Breton pre televíznu stanicu BFMTV. Zdôraznil, že exekutíva EÚ zaujíma k problematike vakcín pragmatický prístup.

Európska komisia objednala 120 miliónov dávok vakcín od AstraZenecy pre prvý štvrťrok a 180 miliónov pre druhý štvrťrok roku 2021. Avšak v prvom štvrťroku firma dodala iba 30 miliónov dávok, čo spôsobilo problémy všetkým členským krajinám EÚ. Na druhý štvrťrok avizovala dodanie iba 70 miliónov dávok.

AstraZeneca môže dostať stopku v celej Európskej únii. Výrobca nasľuboval milióny dávok, dodal len štvrtinu z toho

Breton preto naznačil, že zmluva s AstraZenecou, ktorej platnosť sa končí 30. júna, nemusí byť opätovne predĺžená.

Nič nie je ešte definitívne, budeme pokračovať v rokovaniach,“ dodal eurokomisár.

Podčiarkol, že prípadné nepredĺženie zmluvy nebude nijako súvisieť s medicínskymi aspektmi vakcíny od AstraZenecy, pretože jej prínosy podľa európskych expertov prevyšujú možné vedľajšie účinky.

Francúzska ministerka priemyslu Agnes Pannierová-Runacherová už v piatok označila za pravdepodobné, že EÚ nepredĺži dohodu s AstraZenecou na rok 2022. Zároveň Dánsko, ako prvá európska krajina, oznámilo, že už túto očkovaciu látku nebude používať vzhľadom na jej veľmi zriedkavé, ale závažné vedľajšie účinky.

Zdroje: Politico, Reuters, TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech